Systemy bankowe przeciążone przez "wakacje kredytowe"

Systemy bankowe przeciążone przez "wakacje kredytowe"
Od dziś można składać wnioski o wakacje kredytowe, czyli możliwość zawieszenia spłaty raty kredytu hipotecznego. Wielu kredytobiorców, chcąc skorzystać z tej pomocy, obciążyło serwery, które tego niestety nie wytrzymały. Systemy niektórych banków są przeciążone. Użytkownicy muszą czekać.

Funkcjonalnie systemy działają praktycznie bez zarzutu. Jak pokazuje Business Insider złożenie samego wniosku jest banalnie proste i zajmuje niewiele czasu. 

Pojawiają się jednak duże problemy z przeciążonymi systemami, które sypią defektami funkcjonalnymi. Problemy w bankach ING, mBank i PKO są raportowane od rana.

przeciążenie-wakacje-kredytowe-1.jpg

iPKO

przeciążenie-wakacje-kredytowe-pko.jpg

Jak czytamy w money.pl banki są zasypywane pytaniami od klientów: "Dlaczego przy kliknięciu złóż wniosek o wakacje kredytowe aplikacja wylogowuje z banku? Nie można złożyć wniosku", "Nie działa możliwość złożenia wniosku o rządowe zawieszenie spłaty kredytu", "Nie widzę wniosku o wakacje kredytowe. Kiedy się pojawi?"
 
Aby sprawdzić zakres problemów, jak zawsze nieoceniony staje się downdetector.pl, który wskazuje na duże problemy w wielu bankach.

przeciążenie-wakacje-kredytowe-banki.jpg

przeciążenie-wakacje-kredytowe-downdetector.jpg

Jak jednak widać sytuacja powoli się uspokaja.
 
Problem wynika oczywiście z kilku czynników. Do najważniejszych należy pośpieszenie uchwalone prawo i obciążenie banków koniecznością ekspresowej zmiany systemów by dostosować je do nowych regulacji. I tak pozytywnie zaskakuje fakt, że banki były w stanie zrobić to tak szybko. Zabrakło jednak pewnie czasu na pełne testy, w tym wydajnościowe.

Drugim kluczowym czynnikiem jest to, że wiele osób chce skorzystać z tej pomocy, a żeby skorzystać z wakacji kredytowych w danym miesiącu, trzeba złożyć wniosek przed dniem spłaty raty kapitałowo-odsetkowej za ten miesiąc. Dlatego też niektórzy kredytobiorcy się spieszą.

Cała odpowiedzialność za obecne problemy spada na polityków.

Źródła:
https://www.money.pl/banki/wakacje-kredytowe-systemy-bankow-nie-wyrabiaja-6795595108542976a.html
https://downdetector.pl/status/mbank/
https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/tuz-po-polnocy-sprobowalem-zlozyc-wniosek-o-wakacje-kredytowe-na-to-uwazaj/trrbhrs

To powinno Cię zainteresować