2021/2022

2021/2022
Po 2021 czas na jego starszego brata 2022. Sytuacja na rynku nie rysuje się w różowych barwach, jednak w przyszłość patrzymy bez obaw. IT ma się dobrze pomimo burz wokół.

2021

Kolejny pandemiczny rok i kiedy myśleliśmy, że 2020 był zły, to 2021 wszedł cały na biało.

Spójrzmy na rzeczy dobre. Przede wszystkim jako IT nauczyliśmy się pracy zdalnej na 100%. Wirus nas do tego przymusił, ale dziś jest to dla nas, pracowników, benefit ponad wszelką miarę. Pracować z domu jest OK. Ta praca w "cyfrowym dystansie" przymusiła i nas testerzy.pl do pełnej cyfrowej transformacji. Z przymusu nasza firma, która całość szkoleń dostarczała stacjonarnie, przeszła na szkolenia i egzaminy zdalne. W naszej opinii i w opiniach naszych uczestników zdaliśmy ten test powyżej oczekiwań i pokazaliśmy nasze zdolności do elastyczności.

Nie da się jednak uciec od tych złych. Przez wiele losowych działań Państwa i obostrzeń, które były na nas nakładane mieliśmy poczucie, że idziemy w bardzo złym kierunku. Nie było pewności, kiedy coś zostanie objęte lockdownem i na jak długo, zamkną lasy czy siłownie? Szczepionka miała stać się cudownym rozwiązaniem naszych kłopotów, a podzieliła ludzi na tych szczepiących się i nieszczepiących. Ciągle nie doczekaliśmy się metody leczenia. O sytuacji medycznej nie ma co za dużo mówić, bo każdy z nas ma wyrobione zdanie, a przewidywanie co się wydarzy, jest wróżeniem z fusów. Z jednej strony liczba ofiar pandemii i to zarówno tych zarażonych COVID-em, jak i tych, którzy nie otrzymali odpowiedniej opieki, jest porażająca. Z drugiej setki zmarłych w codziennych statystykach przestały robić na nas wrażenie.

W wymiarze społecznym to również czas bardzo trudny. Ledwo skończy się jeden kryzys, zaczyna się jakaś afera. Aferami natomiast przykrywamy złe wyniki ekonomiczne, które z kolei staramy się zagłuszyć kolejną niezrozumiałą regulacją prawną wymierzoną albo w konkretną grupę społeczną, albo zabierającą nam kolejne obszary naszej wolności. Nie ma jednak czasu na oddech, bo zaraz przyjdzie kolejny kryzys.

Przewidywano, że rynek pracy ma być rynkiem pracodawców i to się nie wydarzyło. Brakuje bardzo dużo rąk do pracy, a to oznacza wyższe stawki. Niestety, do tego dochodzi inflacja, która zjada nasze podwyżki. Na koniec 2020 pisaliśmy: "Wszyscy zapłacimy duże koszty decyzji czasu pandemii. Będą nowe podatki i pojawią się podwyżki istniejących". Nie pomyliliśmy się. Inflacja i podwyżki uderzyły w nas z dużą siłą, a "Polski Ład" wymierza fiskalny karabin prosto w polską klasę średnią. Dostaną i ci, którzy w ocenie rządzących zarabiają "za dużo" i ich pracodawcy. I to mocniej, niż moglibyśmy się spodziewać.

Jakość systemów informatycznych całościowo wzrosła, a narzędzia pracy zdalnej są lepsze niż kiedykolwiek. Warto jednak przypomnieć, że prawie każdy z dużych wydawców gier zaliczył jakąś ekstremalnie dużą jakościową wpadkę. W Polsce zaliczyliśmy kilka spektakularnych upadków z rowerka. Warto wspomnieć e-TOLLa czy zapisy na szczepionki.

Zaburzenie stabilności rynków wokół nas jeszcze bardziej pokazało, jak stabilnym rynkiem pracy jest IT. Ciągły kryzys niezmiernie napawał nas obawami, ale każdy nowy dzień pokazywał, że poradzimy sobie. Mamy dobre prace, w stabilnym sektorze i przetrwamy niejedną burzę.

Szkoleniowo wiele się u nas zmieniło i to nie uwzględniając szkoleń zdalnych. Dołączyli do nas nowi, wybitni trenerzy, a z drugiej strony wyczyściliśmy stare portfolio i wiele niechodliwych szkoleń wypadło.
Dla nas to mimo wszystko był dobry rok z odbiciem po 2020 roku oraz potwierdzeniem, że jako firma trwamy i trwać będziemy.
Znów zaczęliśmy bawić się testowaniem, więc w tym roku pojawiło się wyjątkowo dużo nowych artykułów, oraz dopracowujemy naszą aplikację mobilną "Software testing".
Odkryliśmy wiele ciekawych obszarów i mocno rozwinęliśmy naszą działkę projektową. Pracujemy dla świetnych klientów i robimy lub współtworzymy naprawdę ciekawe produkty.

2022

2022 będzie srogi. Przewidywania są złe, a jak się przekonaliśmy w ostatnich latach, nikt nie przewidzi tyle złego, co przyniesie nam rzeczywistość.
Wielu z nas zostanie wepchniętych nowymi regulacjami w samozatrudnienie. Rynek destabilizuje się przez nierówne traktowania podmiotów. Z jednej strony jednoosobowe działalności będą miały dużo taniej, ale już cały sektor MŚP będzie batożony podatkami i zmianami fiskalnymi mocniej, niż COVID-em. Efekty "Polskiego Ładu" zobaczymy dopiero za kilka miesięcy, ale dziś wiadomo, że Polska gospodarka na nim nie zyska.

Rynek pracy pozostanie rynkiem pracownika, bo nie ma czynników, które mogłyby to zmienić. Przy czym wydaje się, że nastąpi migracja do firm większych oraz zagranicznych, ponieważ postrzegane są jako pewniejsze. Szczególnie te, które mają swoje centrale w stabilnych rejonach, a w Polsce prowadzą tylko pomniejsze działania operacyjne. Kolejne kroki w kierunku Polexitu każą nam jeszcze łaskawszym okiem spojrzeć na pracodawców ze starej UE. Polubiliśmy podróże bez paszportów, a zarobki w euro wydają się lepszym rozwiązaniem, niż te w złotówkach. Wielu już pojechało, wielu się zastanawia.

Medycznie czekamy na lekarstwo na COVID-a i stabilizację służby zdrowia. Czy to się wydarzy? Wydaje się, że gorzej już być nie może.

W testerzy.pl planujemy raczej wycofanie się na z góry upatrzone pozycje. Planujemy robić swoje bez gwałtownych ruchów. Będziemy obserwowali co dzieje się na rynku. Mamy wiele pomysłów, ale wstrzymamy się z nimi do ucichnięcia burz. Czekamy, by znów zrobić konferencję, dodać jakiś przełomowy produkt szkoleniowy, zorganizować TestingCup czy pokazać nowy produkt. Brakuje nam wiary, że uda się nam w 2022, ale kto wie.
 

To powinno Cię zainteresować