2023/2024

2023/2024
Rok 2023 nie był dobry dla testowania. Dużo straciliśmy i niewiele zyskaliśmy. A co do 2024... szkoda gadać.

Oto najważniejsze wydarzenia w Polsce i na świecie oraz w testerzy.pl

2023

Zacznijmy od najsmutniejszej wiadomości 2023 roku. Tragicznie zginął Jarek Szewczuk, który należał do jednych z pierwszych testerskich biznesmenów w naszym kraju. Dla nas to szczególnie duża strata, bo nie tylko lubiliśmy się z Jarkiem, ale i planowaliśmy wspólne przedsięwzięcia testerskie.

Ten rok to kolejny rok wojen i niespokojnego czasu gospodarczego oraz politycznego, co niestety w dużej mierze przełożyło się negatywnie na rynek pracy w branży IT. O 2023 w poprzednim roku pisaliśmy: „Zewsząd jesteśmy straszeni prognozami pogłębiającego się kryzysu gospodarczego i energetycznego co sprawia, że nie patrzymy w nadchodzący rok z optymizmem. Chociaż bardzo byśmy sobie tego życzyli, wojna i pandemia mogą nie zniknąć tak szybko z zasięgu naszego wzroku”. Niestety oba te wydarzenia zaważyły mocno na rynku.

Załamanie rynku juniorów i młodszych midów nastąpiło na samym początku roku w Stanach Zjednoczonych i falą uderzyło w Polski rynek po mniej więcej 3-6 miesiącach. Choć liczba osób zwalnianych wyhamowuje, to jednak nie pojawia się zbyt wiele ofert na stanowiska początkujących testerów. Co ciekawe nastąpiło też pewne zatrzymanie w obszarze automatyków. Nie mówimy tutaj jednak o zwolnieniach, ale o zmniejszeniu się liczby ofert oraz o obniżaniu stawek. 

SJSI obchodziło 20-lecie funkcjonowania. Imprez okolicznościowych było co niemiara i przy każdej okazji celebrowano urodziny największej i najstarszej organizacji testerskiej w Polsce. Akcenty pojawiały się zarówno podczas spotkania ISTQB® w Polsce, jak i w czasie trwania Testwarez. 

W dobie zwijania się testerskich społeczności aktywna działalność SJSI na rzecz meetupów i konferencji oraz ich współfinansowanie jest kluczowe. Wśród spotkań testerskich dobrze radzą sobie i regularnie organizowane są już tylko WarszawQA i 3QA. Cześć ma przerwę w funkcjonowaniu lub odwiedzają je pojedyncze osoby. Również konferencje znikają. Wiele nie wróciło po pandemii, a w 2023 ostatecznie zamknęło się Quality Excites. Wśród tych, którzy są jeszcze na placu boju, warto wyróżnić test:fest, Test Dive oraz Testwarez. Warto podkreślić, że żadne z tych wydarzeń nie ma wymiaru komercyjnego. Dwa pierwsze są darmowe, a ostatnie nie zarabia na koszty organizacji. 

ChatGPT miał być przebojem 2023 roku, ale okazało się, że generatywna sztuczna inteligencja to za mało na rewolucję w testowaniu. Może wspomagać projektowanie testów, ale nie może ich uruchamiać. Warto mieć jednak oczy otwarte, bo w kolejnych latach (niekoniecznie w 2024) może nas niemiło zaskoczyć. 

Dla testerzy.pl to był rok dwóch dużych projektów:

  • testerzy+, czyli naszej platformy subskrypcyjnej z treściami i narzędziami dla testerów
  • MITC, czyli praktycznej certyfikacji.

Oba projekty zostały przyjęte powyżej naszych oczekiwań i naszym planem na rok 2024 jest to, aby je dalej rozwijać. 

2024

W testerzy.pl robimy swoje i nie planujemy rewolucji. To, co rozpoczęte będzie kontynuowane. Pewne zmiany są planowane, ale o szczegółach wkrótce.  

Jeśli liczycie na odbicie rynku w 2024, to nie mamy dla Was dobrych wiadomości. Analitycy przewidują, że rynek powinien przebudzić się dopiero w III/IV kwartale. Mamy jednak dość niepewny czas i wiele analiz bazuje na daleko posuniętych założeniach. Może się okazać, że rynek będzie przez cały rok w stagnacji.

Zwijanie się testerskiej społeczności będzie się pogłębiać, a z kalendarzy znikną kolejne uznane marki meetupowe oraz konferencyjne. Jest to niestety papierek lakmusowy całego rynku.

W 2024 roku warto postawić na rozwój kompetencji zarówno testerskich, jak i biznesowych i technicznych. Rynek będzie się zmieniał i możliwe, że do zachowania posady nie wystarczy „robienie swojego”. Możliwe, że trzeba będzie dać z siebie w pracy 120% normy oraz poświęcić prywatny czas na naukę.

Życzymy aby 2024 nie przyniósł żadnych złych wiadomości i byście utrzymali swoje stawki oraz projekty.