Prezentacja AADays 2016: Dorota Sternalska "Gildia testowa, czyli sposób na koordynację testów" online

Prezentacja AADays 2016: Dorota Sternalska "Gildia testowa, czyli sposób na koordynację testów" online
W wielu dużych projektach nad jednym produktem pracuje więcej niż jeden zespół scrumowy. Coraz bardziej popularny staje się tzw skalowalny agile, np SAFe, NEXUS. Takie rozwiązania jednak niosą ze sobą dodatkowe problemy.


Komunikacja szwankuje czasami w obrębie jednego zespołu scrumowego, a co dopiero pomiędzy kilkoma zespołami. Pojawiają się problemy z interakcjami pomiędzy funkcjonalnościami, zależnościami w testach automatycznych. Jak zapewnić jakość produktu i być pewnym, że produkt jest zgodny z wymaganiami i oczekiwaniami klienta? Jak koordynować testy w tak rozproszonym środowisku? Czy w każdym zespole scrumowym potrzebny jest tester? A może wystarczającym rozwiązaniem jest zespół w którym testują jedynie deweloperzy? Albo popularny model gdzie testerzy tworzą jednak osobny zespół scrumowy? Jak stworzyć spójną strategię testową? W swojej prezentacji pokażę jak rozwiązaliśmy to w naszym zespole, gdzie nad jednym produktem pracuje 9 zespołów scrumowych. Opowiem dlaczego taki, a nie inny model testowania został przyjęty, jaką rolę w zespole pełni osoba z perspektywą testową i dlaczego nie jest nazywana przez nas testerem. Postaram się również przybliżyć czym jest i za co odpowiada stworzona przez nas gildia testowa.


Slajdy prezentacjiO autorce: W Motoroli pracuje od roku 2010. Z początku zajmowała się testowaniem radiotelefonów w standardzie Tetra. Była również jedną z osób odpowiedzialnych za testy u klienta. Dziś Dorota jest Scrum Masterem oraz osobą odpowiedzialną za testy w swoim zespole scrumowym. Pełni także rolę herszta Gildii Testowej, która koordynuje testowanie pomiędzy ośmioma zespołami scrumowymi. Nie boi się zmian i lubi wyzwania. Zajmuje się również kształceniem w harcerstwie, w którym przez dziesięć lat prowadziła drużynę harcerską. Prywatnie uwielbia podróżować i chodzić po górach.

To powinno Cię zainteresować