Autyzm i testowanie

Autyzm i testowanie
Zagadnienie programowania i testowania przez osoby z autyzmem nie jest tematem nowym. Zyskało na popularności po tym, jak niemiecki SAP ogłosił chęć szkolenia i zatrudnienia autyków ze względu na ich niestandardowe myślenie.

Prawdopodobie pierwszą organizacją, która szkoliła ludzi autystycznych do testowania oprogramowania jest duńska Fundacja Specialisterne. "Osoby autystyczne rozwiązują problemy, do których niekiedy trudno znaleźć specjalistów. Ich umiejętności związane są z testowaniem oprogramowaniem, czy kontrolą jego jakości" - mówi Steen Thygesen, prezes Fundacji Specialisterne. "Osoby tego typu nie popełniają błędów. Potrafią też koncentrować się bardzo długo na trudnym zadaniu, zwłaszcza matematycznym. Osoby takie, jak my po 20-25 minutach zaczynają się mylić, oni nie. Ludzie z autyzmem lubią też wyszukiwać błędy. Staje się to ich pasją" - dodaje Henrik Thomsen, dyrektor zarządzający duńską spółką Fundacji Secialisterne.

[Źródło: http://www.computerworld.pl/news/386307/Specialisterne.czyli.praca.dla.autystykow.w.informatyce.html]

 

W Polsce temat został poruszony przez Krajowe Towarzystwo Autyzmu podczas konferencji „We make a difference: Autyzm - Rehabilitacja - Praca - Dom”

[...] Szukamy takich zadań, gdzie możemy zaoferować wyższą jakość usług dzięki szczególnym umiejętnościom, jakie posiadają ludzie autystyczni. Oferowane są: testowanie oprogramowania, kontrole jakości i przekształcanie danych dla takich klientów, jak CSC, Oracle, Microsoft, a także czołowych Duńskich firm z branży IT zajmujących się telekomunikacją, finansami i rynkiem informatycznym.

[Źródło: http://www.kta.szczecin.pl/pobieralnia/Dziecko_autystyczne.com2.pdf]

 

Przeszukując Internet można znaleźć informacje o tym, że wiele organizacji mówi o przygotowaniu autyków do zawodu testera oprogramowania, ale nie widać śladu, aby ktoś realnie spróbował. Należy tu więc połączyć dwa obszary kompetencji: ludzi zajmujących się autyzmem oraz specjalistów do spraw testowania oprogramowania. Wspólnie można spróbować zbudować wartościowy program nauczania i przygotowania do zawodu. Można bazować na doświadczeniach zgromadzonych przez duńską fundację oraz praktyki, które przygotuje (przygotował) SAP.

Zachęcamy polskie stowarzyszenia i organizacje do kontaktu z testerzy.pl.
 

Chętnie pomożemy (jako wolontariusze) w przygotowaniu programu szkoleniowego i zajęć przygotowawczych do pełnienia zawodu testera oprogramowania.

 

To powinno Cię zainteresować