Wszystko zaczeło się bardzo punktualnie. Po krótkim przywitaniu Przemysława Gamdzyka głos zabrał Piotr Tencer z GTECH. Pod obiecującym tytułem "Jakość = Krew+Pot" kryje się wiele dobrych pratyk często oczywistych i jeszcze częściej pomijanych w procesie wytwarzania oprogramowania. Pan Piotr skupił się na procesach zapewniania jakości a nie tylko testowaniu.
O 10.00 rozpoczeła się kolejna prezentacja sesji plenarnej prowadzona przez Michała Rozenau z Parasoft. Na początek sporo teorii z zakresu modelów prowadzenia testów. Główny temat - metody i techniki rozpoczął się od opisu procesu identyfikowania oraz sprawdzania standardów kodowania oraz analizy przepływu danych, czyli statycznych metod weryfikacji jakości kodu. Pan Michał zwraca uwagę, że ta część procesu QA powinna być zautomatyzowana i może być realizowana zarówno przez dedykowanych specjalistów QA, jak i zespół programistów. Następnie trochę teorii oraz dobrych praktyk z zakresu unit testów oraz analizy pokrycia kodu. Na koniec inspekcje kodu wraz z kilkoma wskazówkami. Prezentacja przedstawiła syntetycznie tą część zapewniania jakości, w którą bardzo często zespół testów nie zagląda, pozostawiając ją w rękach programistów, a chyba nie taki diabeł straszny...
O 10.30 mikrofon powędrował do Marcina Koprowskiego z CompFort Meridian Polska. Pan Marcin na początek poruszył problem wymagań, a dokładnie ich słabej jakości, który dotyka chyba każdego w naszej branży. "Wiele problemów i wiele przyczyn" - ten tytuł slajdu chyba najlepiej obrazuje poziom wymagań w wielu projektach IT. Teraz prezenter skupił się na narzędziowym rozwiązaniu wymienionych problemów oraz uczciwie zapowiedzianej reklamy rozwiązań firmy Borland. Niestety na koniec część reklamowa przesłoniła nieco merytoryczne wykorzystania narzędzia do zarządzania wymaganiami.
Robert Nosko z AMG.net rozpoczął ostatnią część sesji plenarnej. "Nazywaj rzeczy po imieniu, a zmienią się w oka mgnieniu" - ten cytat zespołu Raz Dwa Trzy ma być myślą przewodnią prezentacji. Pan Robert nie powiela truizmów i powszechnie znanych prawd, raczej stara się odzierać typowe praktyki ze złudzenia ich sukcesu. Pierwsza prezentacja, która wywołała aktywną dyskusję z publicznością. Poruszenie wywołały Wyniki Polskiego Badania Projektów IT, które jasno pokazały porażkę większości projektów w sektorze publicznym. Ciężkie i nieefektywne metodyki napędzają porażkę projektów, a brak metodologii powoduje ich katastrofę. Prowadzący nie ukrywa, że jest zwolenikiem zwinnych metodyk i pokazuje ich zalety na poziomie trochę ideologii pracy. Entuzjazm, odwaga kreatywność, mistrzostwo - tym właśnie ludzie chcą lub może powinni się teraz kierować według Pana Roberta. To była jak na razie najbardziej inspirująca prezentacja, która zwiększyła poziom całego forum.
Na pierwszą sesję wybrałem Project management w kontekście jakości. Sesja skupia się na metodykach zwinnych, a w szczególności Scrum.
Piotr Nabielec - Sabre - Ewolucja testowania przy przechodzeniu na scrum - fakty i mity.
Na początek trochę o scrumie. Ogólnie standardowe informacje. Całe rozwinięcie prezentacji opierało się na potwierdzaniu faktów i obalaniu mitów, i poparte doświadczeniami prowadzącego. Testownie w scrumie było ujęte głównie w kontekście komunikacji z resztą zespołu oraz wartości z tego płynącej. Fajnie poprowadzona prezentacja poruszająca jednak dość standardowe i mocno przegadane aspekty tej metodyki.
Monika Braun - Software Mind - Scrum w projekcie, czyli zalety i potykacze w praktyce.
Pani Monika uzupełniła poprzednie wystąpienie o precyzyjny opis ról i zadań w zespole Scrumowym. Dokładnie wymieniła i wyjaśniła zalety oraz przywołane w tytule potykacze w tej metodyce. Z mojego punktu widzenia trochę zabrakło odniesień do jakości, która powinna być tematem przewodnim tego forum. Prezentacja, tak jak i poprzednia, pokazywała zbiór doświadczeń i pewnych prawd, ale bardziej w formie poradnika niż inspirującej prezentacji.
Ludmiła Pisiewicz - ING Bank Śląski, Mariusz Chrapko - Kugler Maag CIE - Historia pewnej zmiany, czyli zwinność w ING Banku Śląskim.
Dla mnie najbardziej obiecująca prezentacja prowadzona przez praktyków, oparta o naprawdę duży projekt w trudnym finansowym środowisku. Zespół prezenterów nie zawiódł moich oczekiwań i pokazał krok po kroku proces transformacji ING. Przejście na agile to był długi, przemyślany proces, a co najważniejsze dotyczył całej organizacji. Trudno streścić całego procesu, ale takie etapy jak skalowanie roli Product ownera, podział zespołów, praca z backlogiem zostały pokazane w bardzo praktyczny sposób. Odniesienie do konkretnych problemów pozwalało łatwo identyfikować się z wyzwaniem, przed którym staneło ING. Prezentacja na bardzo fajnym poziomie i przede wszystkim bardzo praktyczna i inspirująca.
Piotr Ślęzak - Jakość oprogramowania na urządzenia mobilne.
Bardzo ciekawa prezentacja traktująca o aspektach testów aplikacji mobilnych. Efektywność, bezpieczeństwo, użyteczność, utrzymywalność, przenaszalność to aspekty, które również mogą dotyczyć oprogramowania tradycyjnego, ale w kontekście aplikacji mobilnych zyskują nowe wyzwania. Pan Piotr w bardzo obrazowy sposób opowiedział, z jak wieloma nowymi wyzwaniami muszą się zmierzyć testerzy oraz projektanci aplikacji mobilnych.
Zakończenie pierwszego dnia to dyskusja panelowa o tytule "Jakość w świecie IT - ideał czy pusty slogan". Wywiązała się ciekawa dyskusja na temat oczekiwań względem jakości oraz jej samej definicji. Wiele było głosów wskazujących na fakt, że jakość to pojęcie zależne od kontekstu, w którym je definiujemy. Inaczej będzie postrzegana jakość przy projektach IT dotyczących aplikacji mobilnych o krótkim okresie życia, a inaczej przy budowie aplikacji w branży lotniczej. Zaproszeni goście reprezentowali bardzo różne branże, co bardzo ożywiało dyskusję. Niestety z powodów technicznych panel musiał zostać zakończony o czasie, a dalsze rozważania przeniosły się do kuluarów.
Artur Kotow
Więcej o konferencji można znaleźć na stronie: computerworld.pl/konferencja/jakosc2013/start