Exploratory Testing Masterclass dla WOŚP

Exploratory Testing Masterclass dla WOŚP
Adam Matłacz wraz z Joanną Lewandowską przygotowali jednodniowy, praktyczny warsztat dla testerów, z którego dochód przeznaczony będzie na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

 MIEJSCE i CZAS

Data warsztatu to 14 marca 2020 r. czyli sobota. Bilety na warsztat możesz kupić przez cały czas trwania zbierania pieniędzy na WOŚP tak, by organizatorzy zdążyli przekazać zebraną kwotę prosto do Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Liczba uczestników: max. 30 osób

Bilet na warsztat możesz kupić za 150, 200 lub 250 zł. Bilety poza ich ceną niczym się nie różnią. to znaczy, że kupując bilet za 150 zł otrzymasz to samo co osoba, która kupiła bilet za 250 zł.

Organizatorom będzie miło, jeśli zdecydujecie się przekazać najwyższą kwotę na ten szczytny cel.

Warsztat odbędzie się w Warszawie na ul. Nowogrodzkiej 62c.

ZAPISY https://evenea.pl/event/sagesdlawosp

OPIS WARSZTATU – od organizatorów

Jedni testy eksploracyjne nazywają po prostu testowaniem. Inni wydzielają ten typ testów jako odrębną dziedzinę. Biorąc jednak na bok semantykę - wszyscy zgadzają się z faktem, że w podejściu eksploracyjnym drzemie ogromna siła, jaką daje ludzka kreatywność!

Jest jednak jeden problem - często deklarując, że prowadzimy testy eksploracyjne nie robimy tego w sposób efektywny. W wielu projektach testy eksploracyjne sprowadzają się do losowego klikania po aplikacji przez określony interwał czasowy. Tego typu podejście nie tylko może zaprowadzić nas na manowce i przepalić nasz czas, ale również umniejsza roli, jaką tester pełni w zespole.

W celu wejścia na wyższy poziom rzemiosła testerskiego postanowiliśmy zgłębić jak lepiej prowadzić eksplorację. Nawigując po meandrach wiedzy z tym związanej - blogach, książkach, prezentacjach itd. - można się zgubić i trafić do ślepego zaułku.

W trakcie Exploratory Testing Masterclass odbędziemy wspólną podróż, rozwijając swoje kompetencje testerskie. Poznasz sposoby na usystematyzowanie swojej eksploracji. Warsztat powstał w rezultacie zebrania wiedzy z eksperymentu przeprowadzonego w firmie, w której pracujemy. W trakcie naszego badania prowadziliśmy sesje testów, podczas których sprawdzaliśmy różne techniki i podejścia do eksploracji. Wynikiem tej pracy (eksperymentem w pigułce) jest Exploratory Testing Masterclass.

Warsztat podzielony jest na 4 moduły:

Moduł i - Kreatywność
W tym module omówimy, co to znaczy być kreatywnym. Pokażemy, że kreatywność jest umiejętnością i jak w przypadku każdej umiejętności - możesz ją wypracować i wyćwiczyć. Poznamy kilka technik kreatywnego myślenia oraz przećwiczymy je w kontekście testowania. Po tym module:

  • Będziesz świadom znaczenia kreatywności, jako jednej z najcenniejszych umiejętności w tworzeniu oprogramowania.
  •  Znał kilka technik kreatywnego myślenia i potrafił je wdrożyć w kontekście testowym.
  •  Będziesz w stanie wdrożyć podejście "thinking out of the box" w codziennej pracy testerów.

Moduł II - Myślenie i eksploracja

W module drugim poznamy czym są testy eksploracyjne oraz jakie są ich zalety. Skupimy się na rozwoju myślenia wspierającego testowanie. Poprzez serię ćwiczeń dotrzemy do esencji pracy testera i efektywnego procesu zapewniania jakości.

Po tym module:

  •  Będzie znał i umiał rozwijać rodzaje myślenia stanowiące podstawę pracy testera.
  •  Będziesz potrafił wykorzystać tę wiedzę w obszarze testowania - generowania pomysłów na testy, analizowania złożonych problemów, ulepszania procesu tworzenia oprogramowania itp.

Moduł III - Testy Eksploracyjne w Sesjach

Moduł trzeci to wykorzystanie koncepcji prowadzenia Testów Eksploracyjnych w sesjach testowych. Omówimy z jakich elementów powinna składać się sesja testowa, jak stworzyć i dopasować do swoich potrzeb Test Charter. Poznamy też przykładowe techniki eksploracji, a jedną z nich przećwiczymy w praktyce na żywym systemie.

Po tym module:

  •  Dowiesz się jak stworzyć Test Charter, który będzie stanowił pomoc, a nie ograniczenie.
  •  Poznasz techniki testowania eksploracyjnego, a jedną z nich przećwiczysz w praktyce.
  •  Dowiesz się jak przeprowadzić sesję testowania eksploracyjnego w sposób efektywny.

Moduł IV - Twoja własna technika eksploracji

Większość kreatywnych technik testów eksploracyjnych ma pewną część wspólną. Pozwoliło to na stworzenie framework’a do generowania technik testowania eksploracyjnego. Każda grupa z jego wykorzystaniem podczas warsztatu stworzy własną technikę testowania.

Po tym module:

  •  Poznasz i nauczysz się wykorzystywać nasz autorski framework do generowania technik testowania eksploracyjnego.

PROWADZĄCY

Adam Matłacz

 Adam Matłacz

Całe życie zawodowe spędził w branży IT w rolach typu tester, konsultant, presales, analityk biznesowy, Scrum Master i Agile Coach. Skrajny ekstrawertyk, któremu ciężko usiedzieć w miejscu. Inżynier, mówca, trener umiejętności takich jak testowanie oprogramowania, Agile czy autoprezentacja. Obecnie pełni rolę System Test Manager oraz Test Architekt w Demant. Wykładowca w Sages.

Prywatnie foodie, miłośnik gier planszowych i książek.

Joanna Lewandowska

Testerka z ponad rocznym doświadczeniem. Wcześniej pracowała jako koordynator projektów w branży IT. Szybko odkryła, że świat jakości jest jej bliższy i tam skierowała swoją karierę. Jeszcze niedawno sama stawiała pierwsze kroki w branży. Teraz chce pokazać, że nie trzeba wiele lat doświadczenia, by dzielić się wiedzą i rozwijać testerskie community. Nieustannie inwestuje w rozwój technik testowania i branżowych umiejętności.

Prywatnie fanka muzyki, koncertów, ramenu i szeroko pojętej kuchni azjatyckiej.

testerzy.pl są dumnym patronem medialnym tego wydarzenia!

To powinno Cię zainteresować