Nokia otwiera swoje krakowskie laboratoria nocą!

Nokia otwiera swoje krakowskie laboratoria nocą!
Już dzisiaj jedyna taka okazja, żeby sprawdzić jak Centrum Technologiczne Nokia wygląda nocą. Dla krakowian organizatorzy przygotowali moc atrakcji, m.in. zostaną otwarte aż trzy laboratoria, gdzie prezentowane będą wybrane stacje bazowe, dzięki którym nasze telefony mogą komunikować się ze światem.

Odwiedzający będą mogli dowiedzieć się do czego służą stojące na dachach budynków anteny, co robią urządzenia z którymi łączą się nasze telefony i jak to się dzieje, że niezależnie od tego gdzie się znajdujemy, możemy korzystać ze wszystkich tych usług. Goście będą również mieli szansę wejść do klatki Faradaya, której zadaniem jest wytłumienie wszelkich sygnałów z zewnątrz. 

W ramach Małopolskiej Nocy Naukowców, w krakowskim oddziale Nokii, będzie można również wziąć udział w warsztatach elektronicznych, warsztatach IoT (Internetu Rzeczy), wykładach oraz spotkać się z najlepszymi specjalistami Nokii, którzy aktualnie pracują nad projektem „Misja na Księżyc” tworząc miniaturową stację bazową LTE, która zostanie wykorzystana do uruchomienia pierwszej na Księżycu sieci komórkowej 4G!

 

Kiedy: 28 września (piątek), godz. 19.30-24.00

Gdzie: Kraków ul. Bobrzyńskiego 46

 

Program:

Mission to the Moon – czyli co jest potrzebne, żeby telefony komórkowe mogły działać na Księżycu

Niemiecka firma technologiczna PTScientists postawiła sobie ambitne zadanie, by w 50 rocznicę lądowania człowieka na Księżycu zrealizować pierwszą prywatną bezzałogową misję księżycową. Główne założenia tego przedsięwzięcia to bezpieczne wylądowanie na Księżycu a następnie zbadanie. 

Firma Nokia została wybrana jako partner technologiczny odpowiedzialny za dostarczanie miniaturowej stacji bazowej LTE, która zostanie wykorzystana do uruchomienia pierwszej na Księżycu sieci komórkowej 4G! Sieć ta i łączność przez nią dostarczana będzie użyta do sterowania poruszającymi się po powierzchni Księżyca łazikami oraz transmisji obrazu z kamer zainstalowanych na tych pojazdach.

W trakcie warsztatu zwiedzający będą mieli okazję dowiedzieć się więcej o planowanej misji, przyjrzeć się czym różnić się będzie księżycowa sieć komórkowa od tych używanych na Ziemi oraz zrozumieć w jaki sposób inżynierowie z Nokii modyfikują sprzęt i oprogramowanie stacji bazowej by mogła sprostać wymaganiom tego pionierskiego wydarzenia. 

Jeśli jesteś miłośnikiem kosmosu i technologii z nim związanych nie możesz przegapić naszego warsztatu! Serdecznie zapraszamy.

 

Zwiedzanie laboratorium

Zwiedzanie laboratorium zaczniemy od zaprezentowania wybranych rodzajów stacji bazowych, dzięki którym nasze telefony mogą komunikować się ze światem. Następnie uczestnicy będą mieli szansę wejść do klatki Faradaya, której zadaniem jest wytłumienie wszelkich sygnałów z zewnątrz. Każdy odwiedzający będzie mógł przetestować i sprawdzić brak zasięgu na swojej komórce.

Kolejnym punktem zwiedzania będzie prezentacja różnych rodzajów modulacji oraz ich wykorzystanie. Nasi goście przez chwilę będą mogli sprawdzić, jak wygląda praca testera – przy użyciu komory klimatycznej będą mogli zasymulować ekstremalne warunki pogodowe od pustynnego żaru po nocne mrozy północy.

Na koniec zwiedzający dowiedzą się, co w trawie piszczy, czyli „posłuchają”, co niesie eter w Noc Naukowców.

 

Demonstracja działania łączności komórkowej 4G

Telefon komórkowy jeszcze parę lat temu używany głównie do rozmów i wysyłania SMS-ów. Na naszych oczach dokonuje się jednak prawdziwa rewolucja. Te niewielkie urządzenia zapewniają nam stałą łączność z Internetem i wszystkimi usługami, które on oferuje, pozwalając na słuchanie ulubionej muzyki, przeglądanie filmów oraz aktywne korzystanie z serwisów społecznościowych. Czy zastanawiałaś/zastanawiałeś się kiedyś, co jest po drugiej stronie? Jak to się dzieje, że niezależnie od tego gdzie się znajdujesz, możesz korzystać ze wszystkich tych usług?

Do czego służą stojące na dachach budynków anteny i co robią urządzenia z którymi łączy się Twój telefon? W ramach pokazu zaprezentujemy działanie telefonii komórkowej oraz omówimy mechanizmy używane w technologii LTE 4G, pozwalające na bezprzewodowe dostarczanie danych z szybkością nawet do 450 Mbps. Uczestniczy zajęć będą mogli obejrzeć działanie stacji bazowej LTE oraz sprzętu służącego do jej testowania. Skupimy się również na wyzwaniach i problemach, które na co dzień rozwiązują twórcy oprogramowania dla tego typu systemów.

 

Demonstracja drukarki 3D

Uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć, jak działa drukarka 3D podczas pracy. Dodatkowo będą mogli spróbować swoich sił w pracy z długopisem 3D.

 

Warsztaty IoT (Internet Rzeczy)

Na uczestników warsztatów pt. „Internet Rzeczy” czekać będzie zadanie samodzielnego zbudowania stanowiska w oparciu o mikrokontroler z obsługą Wi-Fi. Zadanie to będzie wymagało od uczestników podłączenia urządzeń elektronicznych z mikrokontrolerem, między innymi:

  • sterownika silników prądu stałego oraz samego silnika,
  • wyświetlacza OLED,
  • czujnika temperatury.

Kolejnym krokiem będzie zbudowanie panelu sterowania i zdalne podłączenie do wcześniej podłączonych urządzeń. Warsztat skierowany jest do osób chcących poznać podstawy aktualnie bardzo popularnego zagadnienia w świecie nowych technologii. Wcześniejsza wiedza z prezentowanego zagadnienia nie jest wymagana, wystarczy podstawowa znajomość obsługi komputera. Każdy użytkownik będzie miał możliwość sterowania stworzonym stanowiskiem za pomocą własnego smartfonu.

 

Więcej informacji: http://nocnaukowcow.malopolska.pl/program/krakow/

 

 

 

 

 

To powinno Cię zainteresować