OpenPKW - czy społeczność naprawi błędy polityków?

OpenPKW - czy społeczność naprawi błędy polityków?
Czy społeczność internetowa może zbudować lepszy system do obsługi wyborów niż powołane do tego instytucje? Wydaje się, że nie będzie to trudne, patrząc na jakość systemu zleconego przez PKW. OpenPKW chce pokazać, że da się to zrobić i zostanie to zrobione.


Grupa społeczników postanowiła powołać do życia projekt obywatelski, mający za zadanie stworzyć w pełni działający system do obsługi głosowania w ramach prawnych Rzeczpospolitej Polskiej. Projekt zakłada opracowanie, stworzenie i udostępnienie projektu na licencjach otwartych.

Projekt wspierany jest przez prawników, którzy dbają o zgodność systemu z obowiązującymi aktami prawnymi regulującymi system wyborczy w Polsce, wolontariuszy, hakerów, testerów i programistów, mających za zadanie postawienie systemu i zaimplementowanie go na dostępnych w PKW systemach oraz przekazanie systemu do przetestowania organom bezpieczeństwa; i wreszcie wszelkich ludzi, mających styczność z procedurami demokratycznymi, którzy projekt konsultują. W swoich założeniach projekt nie zakłada wprowadzenia e-votingu, czyli głosowania przez Internet, jest odpowiedzią społeczności na nieudany przetarg PKW.

Projekt jest w pełni obywatelski, wspierają go specjaliści w każdej dziedzinie życia obywatelskiego. By go wesprzeć wystarczy dobra wola, odrobina czasu i chęci. Ty również możesz do niego przystąpić. Wejdź na stronę projektu i dowiedz się, jak możesz się zaangażować i pomóc: https://openpkw.pl/
 

Warto zauważyć, że wsparcie inicjatywy zadeklarowało już ponad 600 osób i grupa rozpoczyna swoje działania. Poniżej materiał z pierwszego spotkania.

 

 

Swoje wsparcie dla projektu zadeklarowali również testerzy.pl. Chcemy wesprzeć projekt naszą wiedzą z obszaru testowania funkcjonalnego, użytecznościowego i wydajnościowego.

 

 

To powinno Cię zainteresować