PTaQ #14 - podsumowanie spotkania

PTaQ #14 - podsumowanie spotkania
Za nami XIV spotkanie PTaQ. Tym razem dzięki firmie Rule Financial uczestnicy mieli okazję wysłuchać prezentacji w nowym otoczeniu tj. w biurowcu Delta w Poznaniu. Miejsce i tematy okazały się na tyle ciekawe, że udało się pobić rekord frekwencji - ponad 50 słuchaczy.
 
Pierwszą prezentację (Session Based Testing – Czyli jak efektywniej testować eksploracyjnie) poprowadził Rafał Nikiel. O testowaniu eksploracyjnym można poczytć w wielu miejscach, ale to co najbardziej mogło podobać się w wystąpieniu Rafała to to, że opisywał swoje aktualne doświadczenie z wdrożeniem sesji testowych. Nie owijał w bawełnę, tylko przedstawił dokładnie to, co zagrało w jego zespole w nowym podejściu do testowania, a co się nie udało i dlaczego. Dla wszystkich sceptyków, prowadzący przygotował żywy przykład tego, jak mogłaby wyglądać  sesja testowa strony ptaq.org punktując przy okazji jej słabą jakość. 
 
Druga prezentacja (BDD-Security - zautomatyzowane testy bezpieczeństwa oparte o techniki BDD) to dzieło Krystiana Piwowarczyka. Prezentacja wzbudziła dużo emocji, bo oto wg Krystiana każdy może testować bezpieczeństwo na całkiem niezłym poziomie i to do tego automatycznie posiłkując się jedynie kilkoma bibliotekami. Możemy do tego użyć już gotowych scenariuszy testowych opisanych językiem Gherkina (Given, When, Then), które są na bieżąco aktualizowane i dopisywane przez twórców rozwiązania. Prowadzący, nie chcąc pozostać gołosłownym, pokazał na żywej stronie jak takie BDD-Security działa w rzeczywistości.  Po szczegóły odsyłamy do prezentacji.  Na koniec takie spostrzeżenie, że już po paru minutach trwania prezentacji chcieliśmy zadać pytanie Krystianowi - dlaczego? Dlaczego dopiero teraz pierwszy raz wystąpił na PTaQ? Lekkość w prezentowaniu, świetnie rozumienie materiału prezentacji, do tego zaszczepienie nowej idei - oby więcej takich fajnych spotkań.
 
Dziękujemy wszystkim za przybycie, a nieobecnych zachęcamy do zerknięcia na prezentacje.
 
Już teraz zapraszamy na kolejne spotkanie pod koniec maja. Organizatorzy szukają osób, które chciałyby się podzielić swoim doświadczeniem, niekoniecznie w formie pełnej prezentacji, ale również na zasadzie Lightning Talka.
 
 

To powinno Cię zainteresować