Aby oprogramowanie można było użyć należy je w pierwszej kolejności zainstalować. Poprawny proces instalacji musi być z punktu widzenia łatwy i przyjazny. Nie może również blokować komputera na wiele godzin. W swoich testach instalacji zawsze sprawdzam następujące rzeczy:
a) standardowy proces instalacji na rekomendowanej platformie sprzętowej
b) standardowy proces instalacji na innej platformie (uwzględniając wspierane i nie wspierane OS-y, jeśli są popularne) czy też instalacja bez wymaganych komponentów lub odpowiednich wersji oprogramowania wspierającego instalację
c) użyteczność procesu instalacji np. czy aplikacja zadaje mi pytania na jakie jako laik nie jestem w stanie odpowiedzieć lub jaka jest minimalna ilość kliknięć aby przejść przez proces instalacji, czy w czasie instalacji otrzymuję informacje o tym, że instalacja jeszcze żyje lub też czy dostaję informację o postępie instalacji
d) [dla aplikacji standalone] czy aplikacja instaluje rzeczy o jakie nie prosiłem bez pytania o zgodę np. ikony na pulpicie, nową wersję Acrobat Reader lub co najgorsza umieszcza sama siebie w autostarcie
e) czy aplikacja dla dokończenia procesu instalacji potrzebuje dostępu do internetu.
Kluczowym jest również zrobienie smoke test zaraz po instalacji by określić czy aplikacja rzeczywiście działa.
W procesie instalacji mogą wystąpić nieprzewidziane błędy. Proces może zostać przerwany przez użytkownika, może ulec uszkodzeniu nośnik instalacji, może nastąpić restart komputera itd.Tester zadaje sobie pytanie co w takim razie stanie się z aplikacją? Czy będzie w stanie poprawnie się zainstalować ponownie, czy będzie ją można usuną nawet gdy proces instalacji nie przebiegł pomyślnie?
Odinstalowywanie
Dużo częściej pomijanym i nieciekawy z punktu widzenia twórców oprogramowania jest proces deinstalacji. Czy oprogramowanie można sprawnie usunąć po instalacji?
Moje testy polegają na:
a) sprawdzenie łatwości deinstalacji
b) sprawdzenie jakie elementu pozostają w aplikacji po deinstalacji np. foldery, wpisy w rejestrach, instalatory (sic!)
c) sprawdzenie deinstalacji po awarii lub po uszkodzeniu oprogramowania w trakcie użytkowania
d) deinstalacja w czasie instalacji/deinstalacji innego oprogramowania
W czasie testowania usuwania oprogramowania może dochodzić do kuriozalnych sytuacji na jakie należy się przygotować. Często zdarza się, że komunikaty deinstalacji są absurdalne. Na poniższym przykładzie widać, że aplikacja opisuje zachowanie po przyciśnięciu przycisku "Ponów próbę"i "Anuluj", ale jedyny wybór jaki mamy to "Zamknij".
Na kolejnym przykładzie widzimy kolejny błąd deinstalacji sygnalizujący, że odinstalowanie oprogramowania nie może odbyć się bez oprogramowania .Net. Oznacza to, że żeby go odinstalować musimy zainstalować zupełnie inne oprogramowanie.
Podsumowanie
Proces instalacji i usuwania oprogramowania jest kluczowy bez względu na to jaką aplikację testujemy. Może być to zarówno aplikacja standalone, oprogramowania wbudowane czy też oprogramowanie internetowe (wymagającego instalacji składników na komputerze). Warto podjąć wysiłek i sprawdzić czy nie zniechęcimy użytkownika do naszej aplikacji zanim jeszcze zdąży on je realnie użyć.