Testwarez i AADays - porównanie

Testwarez i AADays - porównanie
Na jesieni odbędą się dwie bardzo ważne konferencje testerskie. Testwarez, która została przez naszych czytelników (rok 2015) uznana za drugą najważniejszą konferencję w Polsce (po TestingCup) oraz Agile & Automation Days - sklasyfikowana na trzecim miejscu. Postanowiliśmy je dla Was porównać.

Obie konferencje dopiero co ogłosiły nabór zgłoszeń mówców, ale obie już ujawniły podstawowe informacje.

 

Miejsce

Testwarez już od kilku lat stawia na lokalizacje "odseparowane". Po konferencji na statku i zeszłorocznym wydarzeniu zlokalizowanym na odległych obrzeżach Warszawy w tym roku Organizatorzy zdecydowali się na Karpacz. Takie lokalizacje mają swoje zalety w postaci zredukowanego rozpraszania obowiązkami z pracy, braku łatwej możliwości ucieczki oraz sprzyjają integracji. Mają również swoją wadę w związku z trudnym dojazdem. Niebezpieczeństwem dla samej konferencji są atrakcje, które rozpraszają uczestników, jak sauny czy baseny Hotelu Gołębiewski. Jednak zeszłoroczne doświadczenia pokazały, że nie wpłynęły one na frekwencję na wykładach.

AADays decyduje się na miejsca w centrum dużych miast. W zeszłym roku był to Kraków, a w tym roku będzie to Stadion Narodowy w Warszawie.

 

Czas trwania

Konferencja AADays jest jednodniową, intensywną dawką wiedzy. Testwarez to wydarzenie rozciągnięte na dwa dni, z możliwością udziału w imprezie integracyjnej czy spokojnych, wieczornych rozmowach.

Obie konferencje oferują dodatkowy dzień warsztatowy.

 

Tematyka

Testwarez stawia na ogólny temat nie profilując zakresu zgłoszeń. Hasło Testing around the clock jest wielowymiarowe, a zapisy CfP dają wiele możliwości interpretacji. Organizatorzy stawiają na wizjonerów testowania, osoby zarządzające zespołami projektowymi, osoby wdrażające projekty automatyzacji, przedstawicieli DevOps, osoby wdrażające metodyki i/lub procesy testowe/jakościowe, osoby zajmujące się testami niefunkcjonalnymi itd., co tylko pokazuje szerokość omawianych tematów. Oprócz tego rozszerzają zakres wychodząc poza testowanie i stawiając na analizę biznesową, zarządzanie wymaganiami czy ogólnie zapewnienie jakości.

AADays idzie z kolei w kierunku silnego sprofilowania. Hasło "Praktycznie, technicznie i zwinnie" konkretnie wskazuje, jakie mają być prelekcje i warsztaty. W zaproszeniu do składania propozycji wystąpień czytamy, że prezentacje praktyków mają dotyczyć metodyki Agile, automatyzacji i dodatkowo testowania rozwiązań mobilnych (temat towarzyszący), a najlepiej, aby dotykały wszystkich tych obszarów. Oprócz tego przyjmowane są tylko wystąpienia premierowe.

Widać więc również dwie zupełnie różne perspektywy szefów komisji programowych. W Testwarez jest to Sebastian Małyska, silnie związany z SJSI, a w AADays jest to Daniel Dec, znany ze swoich technicznych wystąpień.

 

Podsumowanie

Testwarez postrzegane jest jako wydarzenie silnie integrujące społeczność i sprzyjające wymianie poglądów. AADays to przede wszystkim wydarzenie techniczne, nastawione na przekazanie dużej dawki wiedzy. Obie konferencje są bardzo różne i obie bez problemu znajdą swoich odbiorców. Nastawione są na różne grupy testerskie, ale mają kilka wspólnych obszarów dotyczących automatyzacji.

 

Zgłoś swoją prelekcję na konferencje:

 

 

To powinno Cię zainteresować