Trzy trendy w IT w 2013

Trzy trendy w IT w 2013
Podczas analizy tematów na konferencji SXSW wyłaniają się trzy najważniejsze, globalne trendy w IT na 2013. Czy dotyczą one również Polski?


SXSW to konferencja jakiej nie da porównać się z niczym co znamy w naszym kraju, czy nawet w Europie. To połączenie festiwalu filmowego, targów muzycznych i konferencji technicznych. Jest to nowe miejsce definiowania trendów zarówno w rozrywce jak i w technologii.

3 tematy wydają się w tym roku zajmować najwięcej miejsca:

  1. Drukowanie 3-D - czy jest to zmierzch kupowania jakie znamy? Wyobraź sobie, że zamiast kupować gotowy produkt kupujesz materiał i projekt. Podoba Ci się coś? Możesz to sobie wydrukować w domu. Po sensacji o możliwości wydrukowania karabinu pojawiły się kolejne, jak możliwość wydrukowania sukienki czy też ... domu.
  2. Kobiety w IT. Niby temat ciągle obecny i popularny, ale jakoś równowagi płci wśród programistów / programistek nie widać. IT to branża, która rozwija się najszybciej spośród wszystkich kiedykolwiek znanych. Nie rozwiążemy sprawy czy IT nie lubi kobiet, czy kobiety nie lubią IT, ale z każdą kolejną osobą płci żeńskiej w naszym zawodzie pracuje się po prostu łatwiej.
  3. Docenianie pracowników. Rewolucja technologiczna miała wiele etapów, gwałtownych załamań i spektakularnych wzrostów. Technologie pojawiają się i znikają, maszyny (systemy) jakie mamy dzisiaj różnią się tak bardzo od tych, które mieliśmy 5 - 10 lat temu, że nie jesteśmy w stanie na nich pracować. Ludzie pozostają. Pojawia się coraz więcej metod pracy, które człowieka stawiają na pierwszym miejscu w procesie rozwoju technologii. Nie mówimy tylko o pensji, motywowaniu, możliwości decydowania o miejscu czy czasie trwania pracy. Mówimy o docenieniu wartości pracownika, bo choć organizacje buduje się w oparciu o zespoły, to zespoły buduje się o pojedyncze osoby.

To powinno Cię zainteresować