Typy na agendę Agile & Automation Days

Typy na agendę Agile & Automation Days
Dużymi krokami zbliża się jedna z ciekawszych w tym roku konferencji, która w całości poświęcona jest automatyzacji i tematyce zwinności. Może ścieżek tematycznych nie ma dużo, ale wyborów trzeba dokonać. Oto moje typy.
 

Przeglądając zaprezentowaną agendę na stronie konferencji uważam, że w tym roku organizatorzy „dali czadu”, a wszystkie tematy idealnie wpasowują się w trendy na rynku. Chętnych na wszystkie wykłady nie powinno brakować. Zaproszeni prelegenci również są łakomym kąskiem dla słuchaczy. Na konferencji pojawią się wielkie zagraniczne nazwiska oraz dobrze znani prelegenci lokalni. Widząc tak dobrą agendę szczerze mówiąc nie wiem, na które wykłady miałbym iść, ponieważ wszystkie są bardzo interesujące. Niestety niemożliwe jest, abym był na wszystkich, dlatego spróbuję przeanalizować agendę, aby określić prelekcje, które odwiedzę.

Na pierwszy ogień idzie Richard Bradshaw - mimo tego, że nie ma konkurencji i wszyscy pewnie pojawią się u niego na wykładzie to i tak uważam, że to jeden z największych fachowców na rynku. Zdobywał wiedzę i doświadczenie w wielu projektach dla wielu firm i organizacji i na wiedzę z nich liczę. To za pewne będzie dobry wykład. Posłuchanie takiego autorytetu będzie ważnym doświadczeniem.

O godzinie 10.15 wystartują dwa ciekawe wykłady. Z jednej strony Bartek postara się wytłumaczyć, jak poprawnie implementować piramidę testów, z drugiej strony Przemek omówi możliwości testowania równoległego UI na iOS. Oba tematy bardzo interesujące, jednak biorąc pod uwagę popularność urządzeń mobilnych i potrzeby ich testowania, ja osobiście udałbym się na prelekcję Przemka. Wydaje się być ciekawsza w perspektywie najbliższych dni i zadań, jakie mogą na nas spłynąć - w końcu coraz więcej powstaje aplikacji mobilnych i ktoś je będzie musiał testować. Każda dodatkowa informacja i dobra rada na pewno się przyda.

W następnej kolejności startują dwie prelekcje i trzy warsztaty. Tutaj jest naprawę ciasno z bardzo ciekawymi tematami. Czuję, że łatwiej będzie się sklonować (i pójść na wszystkie) niż wybrać którą ścieżką podążać. Na szczęście nie trzeba budować maszyny do klonowania, bo wszystkie prezentacje zostaną zarejestrowane i będzie można do nich wrócić. Nie jest to oczywiście to samo doświadczenie, ale zawsze jakaś jego namiastka. Bartosz Szulc postara się oczarować publikę zagadnieniami związanymi z pokryciem kodu, a Przemek wraz z Piotrem postarają się podyskutować o automatyzacji mobilek. Ciężki wybór, a staje się jeszcze cięższy, kiedy do porównania dodamy warsztaty.

Pierwsza ścieżka warsztatowa to ciekawy temat o możliwościach wdrażania automatyzacji w projektach. Temat wydaje się bardzo wartościowy ze względu na temat dobrych praktykach wdrażania automatyzacji – co zrobić, by nie popełniać znanych błędów. Tyle się słyszy o nieudanych projektach automatyzacji, więc temat na pewno będzie pomocny osobom, które rozpoczynają pracę z automatyzacją testów. Drugim z warsztatów jest temat związany z testowaniem usług sieciowych w koncepcji piramidy testów. Kolejny ciekawy i również perspektywiczny temat w obszarze, gdzie zapotrzebowanie na takie testy rośnie. W trzecim warsztacie Ewa i Kamil postarają się pokazać, jak zadbać o wysoką jakość aplikacji pisanych na systemu iOS. Wybór warsztatów jest ciężki, ponieważ dobrze posłuchać o testowaniu usług sieciowych i te warsztaty wydają się odpowiednie dla bardziej doświadczonych osób, natomiast dla tych mniej doświadczonych skłaniałbym się jednak w stronę wdrażania automatyzacji.

O 12.15 startują kolejne prelekcje. Piotrek Wicherski postara się pokazać użyteczne laboratorium z urządzeń mobilnych. Może to moje subiektywne spojrzenie jednak cały czas czuję, że w najbliższym czasie dużo się będzie działo na rynku w obszarze testowanie mobilek, więc tematy z tym związane wydają się bardzo atrakcyjne. Podobne spojrzenie chyba mieli organizatorzy, dlatego też tematów związanych z mobilkami jest bardzo dużo. To cieszy.


A w agendzie teraz upragniony obiad, więc wiemy gdzie się wszyscy spotkają.

Wracając po obiedzie większość z was będzie miała dylemat czy pójść na prelekcję do Sebastiana i posłuchać o testach jednostkowych czy może odwiedzić Pawła i wysłuchać jakie podejście wypracowała sobie Opera podczas testów ich aplikacji na różnych platformach. Osoby niezdecydowane mogę spróbować swoich sił na warsztatach, które przygotowali nam organizatorzy konferencji. Temat testów jednostkowych mimo różnych praktyk na rynku wydaje się dość ciekawy, ponieważ Sebastian postara się nam udowodnić, że testy jednostkowe są (nie)potrzebne w naszych projektach. Doświadczenia Pawła również mogą być wartościowe, ponieważ każdy projekt jest inny i warto posłuchać jak inni radzą sobie w tym obszarze. Osoby, które jednak oczekują możliwości zdobycia doświadczenia powinny udać się na warsztaty, które wprowadzą was w świat urządzeń mobilnych i nie tylko.

O godzinie 15.00 rozpoczynają się prelekcje o koordynacji testów oraz o jakże smutnym i tragicznym momencie, gdy nasi "lubiani" programiści opuszczają projekt. Temat koordynacji testów oczywiście dla osób, które w mniejszym lub większym stopniu mają z tym do czynienia. Natomiast temat odchodzących deweloperów wydaje się być zdarzeniem tak częstym, że aż chciałoby się o tym posłuchać. Różne rzeczy się dzieją w projekcie i dla większości z nas wizja braku programistów wydaje się być jak najczarniejszy koszmar z możliwych. Na ten wykład na pewno się wybiorę.

Na kolejne prelekcje zapraszają Tomek, który postara się wskazać możliwości rozwoju oraz samodoskonalenia się testerów. Drugą prelekcją zajmie się Adam Matłacz, który przedstawi temat zwinności. Oczywiście i tutaj mam ciężki wybór między tematem o naszym rozwoju i tematem zwinności, który będzie się opierał na transformacjach Agile'a w dużych korporacjach. Osobiście wybiorę temat związany z Agilem.

Gdyby jednak część z was miała już dość prelekcji i słuchania wykładów organizatorzy przygotowani dla Was kilka paneli dyskusyjnych, podczas których uczestnicy konferencji będą mogli porozmawiać na wiele ważnych tematów z prelegentami oraz organizatorami konferencji. W tym czasie również będą omawiane zawody, które odbywały się podczas konferencji. Nawet jeśli nie braliście w nich udziału, to możecie posłuchać o dobrych praktykach i błędach stosowanych przez uczestników.

Na sam koniec organizatorzy przygotowali dla nas wisienkę na torcie w postaci wykładu Maaret Pyhajarvi o udoskonalaniu procesu automatyzacji testów. Wykład zabierze nas w wycieczkę po możliwościach rozwoju i ulepszenia naszych testów dzień za dniem. Maaret jest uznanym fachowcem i jej wykład na pewno będzie bardzo wartościowy.

Organizatorzy wraz z szefem komisji programowej Danielem Decem przygotowali naprawdę imponujący zestaw prelegentów i wykładów, który w aspekcie automatyzacji wydaje się bardzo ciekawy. Wykładów jest wystarczająco (nie za dużo, nie za mało) i jest czego posłuchać. Dla tych co wolą robić niż słuchać przygotowane są również warsztaty i panele dyskusyjne, w których będzie można omówić różne sytuacje z życia wzięte. Już nie mogę się doczekać na rozpoczęcie :)

 

Autor: Piotr Krzosa

 

To powinno Cię zainteresować