Webinarium ISTQB - podsumowanie

Webinarium ISTQB - podsumowanie
Dziękujemy wszystkim za udział w naszym Webinarium "ISTQB - fakty i mity". Podczas spotkania nie udało nam się odpowiedzieć na wszystkie pytania. W tym artykule to nadrabiamy.

 

Pytanie 1.

Marcin z Krakowa: "Czy jest duża szansa powodzenia w zdaniu egzaminu bez szkolenia?"

O szansach piszemy w artykule: Zdawalność egzaminu ISTQB. Poziom podstawowy ISTQB jest relatywnie prosty i jeśli celem jest jedynie zdanie egzaminu to podejście do szkolenia nie jest konieczne. Na poziomie zaawansowanym syllabus nie wystarczy. Trzeba dużo więcej samozaparcia i samodzielnego uczenia się jeśli ktoś planuje ominąć szkolenie.

 

Pytanie 2.

Marcin z Krakowa: "Gdzie można znaleźć wspomniane w webinarium sylabusy?"

Sylabusy dostępne są na stronach sjsi.org oraz istqb.org

 

Pytanie 3.

Seba z Bydgoszczy: "Gdzie można znaleźć nagranie z sesji?"

Webinarium po montażu i we fragmentach zostanie udostępnione na naszym kanale YouTube.

Teraz udostępniamy slajdy.

 

Pytanie 4.

Katarzyna z Wrocławia: "Poziom podstawowy można zdać eksternistycznie - bez szkolenia, a co w przypadku Advanced?"

Nie trzeba podchodzić do szkolenia na poziomie podstawowym i na poziomie zaawansowanym.

 

Pytanie 5.

Katarzyna z Wrocławia: "Sylabus był opracowany w 2006 roku (chyba) - czy jest on aktualny w stosunku do pytań na egzaminie?"

To jest absolutnie wymagana reguła. Z drugiej strony uczestnicy nigdy nie zgłaszali komentarzy, że są różnice.

 

Pytanie 6.

Katarzyna z Wrocławia: "Czy poziomy Advanced można zdawać w trybie eksternistycznym? Czy prawdopodobieństwo zdania go w takim przypadku jest raczej znikome? Pytam jak to wygląda w praktyce?"

Odsyłam do pytań i odpowiedzi 1 i 4.

 

Pytanie 7.

Monika z Gliwic: "Jakie alternatywne certyfikacje moglibyście wymienić / polecić - chodzi mi tu o takie, które uwzględniają również metodologie wytwarzania oprogramowania inne niż model V?"

Osobiście ze względu na zasięg i rozpoznawalność polecam tylko ISTQB, choć sam jestem również certyfikowany w ISEB (Radek Smilgin). Na pewno warto przyjrzeć się bliżej QAI i ASQ, choć ich rozpoznawalność i zasięg sa jest zdecydowanie mniejsze. Ponadto zebrane sytemy certyfikacji różnych specjalności dostępne są w ISQI.

Pytanie 8.

Michał z Katowic: "Czy na poziomie zaawansowanym, zwiększa się poziom pytań "subiektywnych" kiedy to więcej odpowiedzi pasuje i ciężko wydedukować na podstawie skrawka pytania, która jest "lepsza" ?"

Trudno powiedzieć. Na pewno pytań jest więcej (65) i podpowiedzi jest więcej (do 27). Za to pytania powinny weryfikować wiedzę i doświadczenie, a nie umiejętność zapamiętywania. Szczegółowa struktura egzaminów z poziomu advanced, w tym rozkład pytań, punktacja itp. dostępne są tutaj.

 

Pytanie 9.

Marcin z Legionowa: "A kiedy ma się zmienić wersja sylabusa i egzamin, wspomnieliście, że w tym roku, pytam bo nie wiem czy jest sens się teraz uczyć z aktualnego sylabusa?"

Zmiany zależą od SJSI oraz ISTQB. Bazując na doświadczeniu zakładam, ze syllabusy zmienią się najszybciej w czwartym kwartale.

 

Pytanie 10.

Marcin z Legionowa: "Czy studia podyplomowe, które organizujecie we Wrocławiu, przygotują do egzaminu ISTQB Foundation Level"

Małe sprostowanie: studia przygotowuje uczelnia Copernicus (Studia podyplomowe: Testowanie oprogramowania). My jedynie pomagamy w budowaniu planu studiów i promowaniu.

Program studiów jest tak zbudowany, aby po ich zakończeniu zdawać (i zdać) egzamin ISTQB poziomu podstawowego.

 

Pytanie 11.

Łukasz z Warszawy: "Jaki program do automatyzacji testów waszym zdaniem jest najprostszy a jednocześnie najbardziej funkcjonalny i dlaczego?"

Zależy do czego.

Aplikacje internetowe: Zakładam, że automatyzacja w oparciu o Selenium IDE jest prosta, ale to nie jest prawdziwa automatyzacja. Prawdziwa automatyzacja zaczyna się dopiero z użyciem języków skryptowych, a nawet obiektowych, co także jest możliwe do zrealizowania w bardziej zaawansowanych rozwiązaniach z rodziny Selenium (np. Selenium RC). Z uwagi na popularność i dość dobrą funkcjonalność możemy także polecić JMeter'a jako aplikację wspierającą testy wydajności i obciążeniowe.

Aplikacje desktopowe: AutoIT, Sikuli.

 

Pytanie 12.

Łukasz z Warszawy: "Jest jakiś próg wiekowy aby móc zdawać ISTQB?"

Nie. Należy jednak zadeklarować minimum 3 miesięczne doświadczenie w testowaniu.

 

Pytanie 13.

Małgorzata z Żor: "Przygotowuje się do pracy na stanowisku testera (jestem programistą, nie przeprowadzałam testów). Materiały ISTQB dają jakieś pojęcie teoretyczne odnośnie procesu testowania (bardziej przydatne są mat. dla  wyższego poziomu). Gdzie można znaleźć przykłady realnych, przeprowadzonych scenariuszy testowych opierających się o terminologię ISTQB?"

Z tym będzie raczej ciężko. Należy szukać na kursach lub w google hasła wywoławczych dla technik testowania oprogramowania:

  • Equivalence Partitioning
  • Boundary Value Analysis
  • Decision Table Testing
  • State Transition Testing
  • Use Case Testing
  • Statement Testing and Coverage
  • Decision Testing and Coverage

 

Pytanie 14.

Marek z Gliwic: "Z pozycji osoby rekrutującej stwierdzam z przykrością ze certyfikat ISTQB na poziome Foundation poza słownictwem na prawde nie wnosi informacji o umiejętnościach praktycznych kandydata i jego predyspozycjach na stanowisko testera. Czy macie państwo jakiś plan jak poprawić ta sytuacje? Może certyfikat powinien miedz scieżke Practitioner :-) ?"

Niestety nie leży to w naszej gestii. Zapraszam za to na nasze szkolenia, gdzie ISTQB przenosimy na poziom praktyczny np. Dobry Tester.

 

Pytanie 15.

Marek z Gliwic: "Jaka jest liczba osób na polskim rynku osób z certyfikacja na poziome advanced? Jak dotrzeć do tych osób na rynku pracy?"

Szacuje się, że jest ich około 300, ale nikt nie prowadzi oficjalnych statystyk.

Co do dotarcia to mamy nadzieję, że czytują testerzy.pl : ) Nie ma niestety aktywnych, polskich forów testowych.

 

Pytanie 16.

Krzysztof z Feutch: "Czy istnieje specyficzna ścieżka certyfikowania? Mam na myśli kierunek embedded/automotive?"

Jest nowy certyfikat Automotive Tester: http://testerzy.pl/teoria-testowania/automotive-software-tester

 

Pytanie 17.

Krzysztof z Feutch: "Czy łatwiej jest zdać poziom podstawowy po angielsku?"

Zależy od umiejętności językowych. Egzamin w języku angielskim wydaje się być bardziej "naturalny" niż jego odpowiednik w języku polskim.

 

Pytanie 18.

Wiesław z Katowic: "Rozpoczynając dopiero przygodę z testowaniem uczestnictwo w kursie i zadanie egzaminu Foundation Level będzie dobrym wyborem? A może lepiej zacząć od praktycznego kursu typu "Dobry Tester" przygotowanego przez Was?"

Na pewno certyfikat zwiększy Twoje szanse na rynku pracy, za to szkolenie Dobry Tester zwiększy Twoje umiejętności.

 

Pytanie 19.

Jakub z Wrocławia: "A co z ISTQB w Australii? Wiecie co tam króluje jeżeli mówimy o certyfikatach?"

Podobno ISTQB (http://www.anztb.org/). Po za tym certyfikat ISTQB zwiększa szansę na dostanie pomocy od Państwa w emigracji.

 

Pytanie 20.

Bartłomiej z Warszawy: "Czy są jakieś pozycje książkowe, które szczególnie polecacie przed egzaminem ISTQB Advanced, poza sylabusem i słownikiem?"

Osobiście uważam, że książki Rex Blacka są słabe, za to zadania i przykładowe pytania są ciekawe.

Advanced Software Testing - Vol. 1: Guide to the ISTQB Advanced Certification as an Advanced Test Analyst
Advanced Software Testing - Vol. 2: Guide to the Istqb Advanced Certification as an Advanced Test Manager
Advanced Software Testing - Vol. 3: Guide to the ISTQB Advanced Certification as an Advanced Technical Test Analyst

Polecam: The Software Test Engineer's Handbook: A Study Guide for the ISTQB Test Analyst and Technical Analyst Advanced Level Certificates

Guide to Advanced Software Testing autorstwa Anne Mette Jonassen Hass .

Pytanie 21.

Piotr z Krakowa: "Wspomnieliście że narzędzia capture-replay nie  są promowane przez ISTQB, czy można to rozumieć że ISTQB nie zaleca ich stosowanie?"

W ISTQB trudno znaleźć jakiekolwiek zalecenia. Można powiedzieć, że ISTQB widzi poważne wady stosowania tego typu narzędzi i zachęca do uczenia się języków skryptowych przez testerów.

 

Pytanie 22.

Piotr z Krakowa: "Jaka jest statystyka zdawalności egzaminów poziomu Advanced bez uczestniczenia w kursie przygotowującym?"

Oficjalnych danych brak. Nasze rozpoznanie dla tematu znajdziesz tutaj: Zdawalność egzaminu ISTQB

 

Pytanie 23.

Arkadiusz z Łapalic: "Na jakich około poziomach procentowych pozdawaliście swoje poziomy advanced? :)"

Na certyfikacie nie ma ilości punktów. Po egzaminie jest już tylko radość, że "do przodu". Punktów nie pamiętam (RS), ale nie było to 100% : ). U mnie podobnie - mogę pochwalić się faktem, że wszystkie certyfikaty zdobyłem za pierwszym podejściem, ale do 100% "nieco" brakowało (WP).

 

Pytanie 24.

Arkadiusz z Łapalic: "W zeszłym roku brałem udział w kilku rozmowach rekrutacyjnych. Co sądzicie o częstej sytuacji, gdzie w ofercie pracy zawarte jest wymaganie certyfikatu ISTQB, a na rozmowie obecny "specjalista IT" nie wie co to nawet jest :) ?"

Częsta sytuacja. Ludzie z kadr nie muszą znać się na wszystkim, ale gorzej jest jak osoby, które wymagają ISTQB nie wiedzą co to jest. Jeśli certyfikat staje się rozpoznawalny / modny / popularny to ludzie zaczynają go pożądać bez świadomości co się za nim kryje.

 

Pytanie 25.

Arkadiusz z Łapalic: "Jaka jest różnica w ilości pytań w puli dla egzaminu FL w języku angielskim a polskim?"

Na egzaminie jest zawsze 40 pytań, a pula pytań, z których losuje się zestaw jest nam nieznana.

 

Pytanie 26.

Arkadiusz z Łapalic: "Czy trwają jakieś prace nad poprawą jakości pytań już istniejących?"

Możemy jedynie się domyślać, że TAK, ale niestety pewności nie mamy.

 

Więcej odpowiedzi na temat egzaminu ISTQB znajdziecie w naszych FAQ:

Egzamin ISTQB Advanced - FAQ

Egzamin ISTQB Foundation i Podstawowy - FAQ

To powinno Cię zainteresować