Prezentacja AADays 2016: Piotr Wicherski - Laboratorium Urządzeń Mobilnych

Nowoczesne narzędzia skutecznie wspomagają proces wytwarzania oprogramowania mobilnego. Pomimo bardzo szybkiego wzrostu popularności aplikacji i stron mobilnych dojrzałość narzędzi i procesów jest wciąż na niższym poziomie niż w przypadku chociażby stron web. Już w maju 2015 roku raport Google inc. ostatecznie potwierdził, że liczba wyszukiwań mobilnych jest większa niż tych wykonywanych z komputerów osobistych. Jednym z najbardziej odstających obszarów jest testowanie mobilne. Narzędzia są niedojrzałe a sam proces i kryteria wymagają jeszcze sporo pracy. Prezentacja ta jest zbiorem pomysłów i sugestii, ma na celu wprowadzenie czytelnika w proces tworzenia projektu i budowania własnego laboratorium urządzeń mobilnych. Laboratorium urządzeń mobilnych ma być wsparciem procesu wytwarzania oprogramowania. Potencjalnie jest w stanie załagodzić jedne z głównych problemów, które napotykają testerzy w trakcie testowania aplikacji i stron mobilnych takich jak: fragmentacja, wysoki koszt urządzeń czy rozproszenie zespołów.

Przejdziemy przez wszystkie etapy procesu tworzenia laboratorium od planowania poprzez konfigurację środowisk po utrzymanie urządzeń. Nie zapominając o potencjalne, który niesie ze sobą posiadanie LUM. W trakcie prezentacji przedstawię proces projektowania i tworzenia LUM dla urządzeń opartych o system Android.

● Czym jest koncept laboratorium urządzeń mobilnych

● Jakie potencjalne zyski za sobą niesie

● Problemy i wyzwania w trakcie tworzenia farmy

○ Fragmentacja urządzeń

○ Koszt urządzeń

○ Potencjalne zalety posiadania własnego LUM

○ Potencjalne wady posiadania własnego LUM

● Analiza rozwiązań

● Możliwości rozwoju

 

SLAJDY PREZENTACJI >>

 

O autorze: Certyfikowany tester oraz pasjonat urządzeń mobilnych i systemów operacyjnych. W branży mobilnej od 8 lat. Pracował m.in. dla Samsung R&D i T­Mobile. Obecnie Senior Software Test Engineer w grupie Allegro pracuje z zespołami odpowiedzialnymi za aplikacje i środowiska mobilne.Jeden ze współorganizatorów WarszawQA (http://WarszawQA.pl). Jako członek zespołu The Mozilla Foundation uczestniczył we wdrażaniu Firefox OS na Polski rynek oraz wprowadzaniu pierwszego na świecie tabletu z FFOS. Administrator grupy Testowanie Oprogramowania na facebooku. Poza pracą zawodową czynnie wspiera organizacje i działania mające na celu propagowanie wiedzy i dobrych praktyk z obszaru jakości oprogramowania.