20 lat istnienia SJSI. Podsumowanie

20 lat istnienia SJSI. Podsumowanie
Stowarzyszenie Jakości Systemów Informatycznych (SJSI) obchodzi w tym roku swoje dwudzieste urodziny. To okrągłe jubileuszowe wydarzenie jest doskonałą okazją, aby spojrzeć wstecz i podsumować dwie dekady ważnej działalności na polu jakości w dziedzinie systemów informatycznych.

O co chodzi w SJSI?

Na początek warto wspomnieć, co mówi o sobie samo SJSI: 

Stowarzyszenie Jakości Systemów Informatycznych to organizacja non-profit wspierająca rozwój społeczności IT poprzez szeroko rozumiane wspieranie rozwoju osobistego.  Działalność SJSI obejmuje wsparcie certyfikacji osób i organizacji, aktywizację społeczności i stworzenie bezpiecznego obszaru wymiany doświadczeń. Istotnym elementem naszych działań jest ujednolicenie terminologii dotyczącej zagadnień związanych z zarządzaniem jakością w szczególności testowaniem czy analizą biznesową oraz wsparcie lokalnych i międzynarodowych inicjatyw służących wdrażaniu dobrych i sprawdzonych procesów i praktyk.

Działania i rozwój SJSI

SJSI stawia przed sobą szeroki zakres celów, skupiających się przede wszystkim na promowaniu i zapewnianiu jakości. Jego działania obejmują upowszechnianie wiedzy związanej z projektowaniem, wytwarzaniem i testowaniem oprogramowania, tworzy ono także międzynarodowe standardy branżowe w tych dziedzinach. Istotnym aspektem jest też ujednolicenie terminologii dotyczącej zagadnień związanych z zapewnianiem jakości i testowaniem. Stowarzyszenie tworzy, rozwija, a także wspiera przedsięwzięcia związane z testowaniem oraz poprawą jakości systemów informatycznych, buduje też skupioną wokół tych zagadnień społeczność. 

Od samego początku swojego istnienia SJSI organizuje i współuczestniczy w konferencjach, kongresach, szkoleniach i kursach organizowanych przez podmioty związane z wytwarzaniem oprogramowania, nawiązuje i utrzymuje stałą współpracę z organizacjami tworzącymi standardy testerskie, publikuje również artykuły prasowe. SJSI reprezentuje polskie środowiska związane z inżynierią oprogramowania i zapewnianiem jakości oraz testowaniem na arenie międzynarodowej, samemu także budując i aktywnie wspierając społeczności związane z tematyką testowania i jakości. 

Początki SJSI

Zjazd założycielski SJSI ma miejsce 26 czerwca 2003 roku, zbierając wówczas 27 osób. Już rok później, w 2004 roku, szeregi SJSI liczą ponad 70-ciu członków i wielu sympatyków. Ten rok to początek współpracy z licznymi firmami komercyjnymi, producentami narzędzi oraz organizatorami szkoleń; SJSI staje się patronem merytorycznym lub organizacją wspierającą dla kilku ważnych konferencji, w tym także tych międzynarodowych oraz nawiązuje kluczową współpracę z ISTQB®. 

Wkrótce pojawia się pomysł zorganizowania konferencji, której celem byłoby „szerzenie wiedzy z zakresu zapewnienia jakości systemów informatycznych i testowania oprogramowania […], prezentacja nowoczesnych narzędzi związanych z testowaniem oprogramowania i zapewnieniem jakości, zaprezentowanie specyfiki działalności i dotychczasowych osiągnięć Stowarzyszenia oraz integracja członków i potencjalnych członków”. Pomysł zostaje ostatecznie zrealizowany i w ten sposób, w listopadzie 2004, zostaje zorganizowana I konferencja SJSI, która zbiera prawie 70-ciu uczestników i staje się kolejnym sukcesem. 

Na początku roku 2005 SJSI liczy już prawie 100 zadeklarowanych członków, z których część aktywnie uczestniczy w pracach ISTQB®. SJSI zostaje partnerem dla dużej i prestiżowej konferencji ICSTEST, która odbywa się w kwietniu 2005 w Dusseldorfie, a w połowie maja 2005 organizowana jest już II konferencja Stowarzyszenia.

II-konferencja-sjsi-1.jpgII-konferencja-sjsi-2.jpgPo pierwszych trzech latach działalności przychodzi czas na pierwsze podsumowanie: w 2006 roku SJSI liczy 84 członków i może pochwalić się ponad 20 zorganizowanymi cyklicznymi spotkaniami merytorycznymi. W tym samym roku słownik Glossary of Software Testing Terms (BS-7925-2) zostaje przetłumaczony na język polski i opublikowany na stronie sjsi.org. Ukończone zostaje też tłumaczenie sylabusa ISTQB® CTFL; od tamtej pory obydwa te dokumentu stanowią bazę dla polskiej wersji szkolenia i certyfikatu ISTQB® Certified Tester Foundation Level. 

III edycja konferencji SJSI, organizowana już wspólnie z Computerworld, odbywa się we wrześniu 2006. Trzy miesiące wcześniej, podczas walnego zgromadzenia zostaje wybrany nowy Zarząd oraz nowa Komisja Rewizyjna Stowarzyszenia. Po raz kolejny prezesem Stowarzyszenia zostaje Wojciech Jaszcz, a przewodniczącym Komisji Rewizyjnej Lucjan Stapp. 

Inicjatywy SJSI

Przez 20 lat swojego istnienia SJSI wypracowało wiele ciekawych inicjatyw skierowanych do każdego, kto związany jest z testowaniem oraz zapewnianiem jakości:

  1. Tester.pl

    tester-pl.jpg

    Wydawany przez SJSI magazyn, śledzący to, co się dzieje w świecie jakości oprogramowania, zarówno w Polsce, jak i zagranicą. Dotychczas wydano 10 numerów Tester.pl, z których każdy znaleźć można online na stronie SJSI: https://sjsi.org/sjsi-lab/tester-pl/
  2. Konferencja Testwarez

    test-warez.jpg
    Największa i zarazem najstarsza konferencja w Polsce, skupiająca się na tematyce testowania oprogramowania oraz w głównej mierze praktyce. Skierowana jest do tych, którzy na co dzień zaangażowani są w problematykę testowania: zarówno do praktyków, kierowników testów, jak i do początkujących testerów oprogramowania. Test Warez dla wielu polskich prelegentów było początkiem rozwoju w ich karierze mówców, dzięki czemu później mogli rozwijać się, biorąc udział w wielu zagranicznych konferencjach. 

    W roku 2023 organizowana jest już 17 edycja Test Warez!
  3. Konferencja reQuest

    request.jpg

    Kolejna organizowana przez SJSI konferencja powstała z myślą głównie o analitykach biznesowych i systemowych, ale wiele interesujących zagadnień mogli wyciągnąć z nich także projektanci rozwiązań IT, właściciele produktów, reprezentanci biznesu oraz testerzy i specjaliści QA. Jej celem było zbudowanie społeczności skupionej wokół tematyki analizy, wymagań i potrzeb biznesowych. Podczas konferencji jej twórcy łączyli wiedzę i doświadczenia z różnych obszarów i dyscyplin, by w ten sposób rozszerzać kompetencje i możliwości analityków.

    W roku 2022 konferencja niestety nie odbyła się, ale SJSI zapowiedziało już, że pracuje już nad inną, nową formą wydarzenia. Czekamy!
  4. Konferencja Na Podbój IT

    na-podboj-it-sjsi.jpg

    Najmłodsze „dziecko” SJSI. Na Podbój IT to konferencja stworzona specjalnie z myślą o początkujących w branży. Pierwsza edycja wydarzenia odbyła się w 2022 roku w Łodzi., rok później Na Podbój IT gościło w Krakowie.
  5. Organizacja ISTQB® GA

    Do niemałych sukcesów SJSI zaliczyć też należy organizację aż dwóch zgromadzeń ogólnych ISTQB®. Pierwsze General Assembly miało miejsce w 2009 roku w Krakowie, kolejne w 2023, tym razem we Wrocławiu.
  6. Certyfikacja testerska

    SJSI oferuje też możliwość zdawania egzaminów w ramach certyfikacji ISTQB®, IREB® i TMMi®, udostępniając jednocześnie materiały niezbędne do nauki. Jednak nie są to jedynie egzaminy; całe przedsięwzięcie skupia się także na zebraniu i usystematyzowaniu wiedzy, wypromowanie ludzi związanych z SJSI i jednocześnie z tematyką ISTQB® / IREB® i TMMi® oraz organizacja webinarów. 

    Dodatkowo, wielu członków SJSI może pochwalić się swoim znacznym wkładem przy tworzeniu sylabusów ISTQB®. Warto wymienić tu Adama Romana (sylabus TTA 4.0 i CTFL 4.0), Arnikę Hryszko oraz Lucjana  Stappa (praca przy tworzeniu sylabusa CTFL 4.0). 
  7. Mistrzostwa Polski w Testowaniu TestingCup

    Pomysł na organizację TestingCup pojawił się w roku 2011, kiedy to Radek Smilgin w odpowiedzi na ogłoszony przez SJSI konkurs na sposób na promowanie testowania w Polsce, zaproponował organizację otwartych mistrzostw Polski w testowaniu oprogramowania.
  8. Wprowadzenie egzaminów zdalnych

    Czas pandemii również wywarł na SJSI spory wpływ. To właśnie wtedy, w roku 2020 Stowarzyszenie zdecydowało się na wprowadzenie po raz pierwszy zdalnych egzaminów certyfikujących, które do dziś cieszą się ogromnym powodzeniem i zainteresowaniem ze strony zdających. 

Ludzie związani z SJSI

  • Wojciech Jaszcz

    wojciech-jaszcz.jpg
    Współzałożyciel SJSI, w którym przez 12 lat pełnił funkcję Prezesa i Wiceprezesa. Swoją karierę w branży rozpoczął w 1998 roku na stanowisku Junior IT engineer. Przez ostatnie kilkanaście lat pełnił różne wysokie stanowiska kierownicze w dużych międzynarodowych firmach. Przez wiele lat aktywnie zaangażowany jest w działalność ISTQB®, gdzie pracuje w Grupie Roboczej ds. Procesów i Egzaminów jako Przewodniczący oraz Wiceprzewodniczący.
  • Joanna Gajewska

    joanna-gajewska.jpg
    W SJSI znajduje się od samego jego początku, gdzie pełniła funkcję wiceprezesa Stowarzyszenia. Jej ogromne zaangażowanie i wkład w rozwój testowania oprogramowania zostało docenione i wyróżnone przez samego szefa Work Groupy ISTQB® Processes Management & Compliance Tala Pe’era. Joanna jest głównym autorem znowelizowanego dokumentu opisującego proces pt. „ISTQB Processes & Audit”.
  • Karolina Zmitrowicz

    karolina-zmitrowicz.jpg
    Pierwsza Polka, która została szefową ISTQB® i zarazem pierwsza kobieta na tym stanowisku. Była członkini SJSI, pełniła funkcję prezesa stowarzyszenia w latach 2018-2020, przyczyniając się do znacznego rozwoju tej organizacji. Jej zaangażowanie i wiedza w zakresie inżynierii wymagań oraz jakości stanowiła ogromną wartość dodaną dla klientów i społeczności zainteresowanej tym obszarem. Karolina Zmitrowicz to doświadczony inżynier wymagań i menedżer jakości, który angażuje się aktywnie w promowanie kultury jakości w dziedzinie informatyki. W latach 2011-2013 była członkiem zarządu REQB®, a obecnie kontynuuje pracę nad standaryzacją inżynierii wymagań w IREB®. Jest również jednym z głównych autorów programu certyfikacji IQBBA® dla analityków biznesowych oraz współautorką programu certyfikacji ISTQB® Acceptance Testing.
  • Lucjan Stapp

    lucjan-stapp-sjsi.jpg
    Członek i założyciel Stowarzyszenia Jakości Systemów Informatycznych, od 2010 roku pełni w niej funkcję Wiceprezesa. Jest wielokrotnym reprezentantem SJSI w ISTQB®, aktywnie uczestniczy też w pracach Glossary WG oraz Exam WG.

    Lucjan jest również kierownikiem Komisji Programowej i współorganizatorem licznych konferencji, takich jak Testwarez. Współorganizator i prelegent na wielu konferencjach testerskich. Posiada długoletnie doświadczenie jako pracownik naukowy na Politechnice Warszawskiej. Jest autorem ponad 40 publikacji, w tym 12 dotyczących różnych zagadnień związanych z testowaniem i zapewnianiem jakości.
  • Grzegorz Holak

    grzegorz-holak-sjsi.jpg
    Członek SJSI od 2019 roku. Od maja 2020 roku pełnił funkcję wiceprezesa, a od maja 2023 roku został wybrany na prezesa Stowarzyszenia. Skupiony na technicznych aspektach jakości oprogramowania, automatyzacji testów i zainteresowany usprawnianiem procesów testowych, bierze udział w wielu projektach, zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym. Dzieli się swoim doświadczeniem i wiedzą jako prelegent na lokalnych spotkaniach testerskich, prowadząc również szkolenia i warsztaty techniczne. Aktywnie angażuje się w organizację konferencji branżowych, takich jak TestWarez czy Na Podbój IT!. 
  • Sebastian Małyska

    sebastian-malyska-sjsi.jpg
    W SJSI od 2012 roku. Od czerwca 2015 roku pełnił funkcję wiceprezesa, a od 2020 do 2023 prezesa. Od kwietnia 2023 jest członkiem zarządu ISTQB®. Jest również aktywnym współorganizatorem i prelegentem na polskich oraz zagranicznych konferencjach testerskich, a także członkiem rad programowych. Współorganizuje spotkania meetup'ów ŁuczniczQA w Bydgoszczy. Ponadto, pełni rolę szefa grupy roboczej ds. marketingu w ramach ISTQB®. 

Podsumowanie

Dwadzieścia lat istnienia przyniosło SJSI wiele osiągnięć i sukcesów. Stowarzyszenie stało się ważnym ośrodkiem wymiany wiedzy, doświadczeń i najlepszych praktyk w dziedzinie jakości, a także przyczyniło się do podnoszenia poziomu jakości w branży IT w Polsce. Przez cały okres swojego istnienia SJSI zdążyło też wypracować liczne własne, cenne inicjatywy, w tym wiele istotnych i rozpoznawalnych konferencji. 

Już dziś zakładamy, że w kolejnych latach SJSI z pewnością będzie kontynuować swoją dotychczasową misję, dążąc do jeszcze większego ugruntowania swojej pozycji jako wiodącej organizacji w dziedzinie jakości i testowania. Możemy spodziewać się dalszego rozwoju współpracy z innymi organizacjami, angażowania się w międzynarodowe projekty i promowania innowacji w dziedzinie testowania i jakości oprogramowania.

Jubileusz istnienia SJSI to nie tylko okazja do świętowania osiągnięć, ale również do podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do jego sukcesu. Jako testerzy.pl trzymamy kciuki za kontynuację misji i nieskromnie liczymy na kolejne 20 lat sukcesów.

Źródła:
https://sjsi.org/
https://testerzy.pl/baza-wiedzy/artykuly/czym-jest-sjsi
https://www.facebook.com/SjsiOrg
https://www.linkedin.com/company/association-for-the-quality-of-information-systems/?originalSubdomain=pl
https://www.facebook.com/testwarez?locale=pl_PL
https://sjsi.org/testwarez/

To powinno Cię zainteresować