Aktualizacja struktury certyfikacji ISTQB®

Aktualizacja struktury certyfikacji ISTQB®
ISTQB® wprowadziło znaczące zmiany w strukturze swojego programu certyfikacji, dostosowując go do współczesnych potrzeb branży testowania oprogramowania. Nowa architektura certyfikacji została zaprojektowana tak, aby lepiej odzwierciedlać ścieżki rozwoju zawodowego i specjalizacje w testowaniu.

Zmiany w strukturze

Najbardziej widoczną zmianą jest przejście z liniowej struktury

portfolio-certyfikacji-istqb-stara wersja.jpg

na model koncentryczny, który lepiej obrazuje progresję umiejętności i specjalizacji. 

portfolio-certyfikacji-istqb.jpg

Widzimy, że zniknęła ścieżka Agile, a znajdujące się w niej certyfikacje Agile Tester, Agile Technical Tester oraz Agile Test Leadership at Scale zostały włączone w ścieżkę specjalizacji (Specialist).
 
W centrum znajduje się podstawowy certyfikat CTFL (Certified Tester Foundation Level), który stanowi bazę do dalszego rozwoju. I tu mamy kolejną znaczącą zmianę w porównaniu do poprzedniej wersji, czyli wyróżnienie w ścieżce specjalizacji podkategorii technologie i podejścia testowe (Technologies & Approaches), charakterystyki jakościowe oraz poziomy testów (Quality Characteristics & Test Levels) oraz testowania w domenie (Testing in Particular Domain).

Nowa struktura wyraźnie definiuje dwa wyższe poziomy rozwoju w ścieżce głównej (Core):

1. Core Advanced - poziom oferujący cztery certyfikacje: 
  • Test Management (TM)
  • Test Analyst (TA)
  • Technical Test Analyst (TTA)
  • Test Automation Engineering (TAE) - nowa ścieżka dodana w aktualnej strukturze (wcześniej znajdująca się w poziomie Specialist)

Widać tu małą niespójność, ponieważ certyfikat TAE trafił do ścieżki głównej, a certyfikat Test Automation Strategy (TAS) pozostał w ścieżce specjalizacji.

2. Core Expert - najwyższy poziom, podzielony na dwa kluczowe obszary: 
  • Test Management - skupiający się na zarządzaniu zespołami i procesami testowymi
  • Improving The Test Process - koncentrujący się na doskonaleniu procesów testowych.

Nowa struktura w naszej opinii umożliwia łatwiejszą identyfikację możliwych kierunków rozwoju kariery, a tematyczne pogrupowanie certyfikatów specjalistycznych ułatwia wybór odpowiedniej ścieżki strategicznego zaplanowania rozwoju zawodowego. Może się czepiamy, ale nowa struktura może okazać się marketingowym strzałem w stopę. Wcześniejsza struktura jednoznacznie pokazywała, że podczas wyboru dowolnego certyfikatu możemy łatwo przeskoczyć na inną ścieżkę. Tu jakby domyślnie wybieramy albo kierunek „dół” – specjalizacje, albo „góra”, czyli… w sumie nie wiadomo co. Trochę to specjalizacja (TAE), trochę seniorstwo (TA i TTA) i trochę managerka (TM). 

Dla osób już posiadających certyfikaty ISTQB® zmiany w strukturze w żaden sposób nie wpływają na ważność ich certyfikacji.

Persony ISTQB® 

Istotną nowością w zaktualizowanej strukturze ISTQB® jest wprowadzenie systemu person, który pomaga w dostosowaniu ścieżki certyfikacji do konkretnych ról zawodowych i celów rozwojowych.

ISTQB-Persony.jpg
ISTQB® zdefiniowało cztery persony:

  • Parker (Scrum Master) - reprezentuje perspektywę zwinnego zarządzania projektami
  • Liam (Tester) - przedstawia ścieżkę rozwoju dla testera koncentrującego się na automatyzacji i testach bezpieczeństwa
  • Anya (Test Manager) - obrazuje drogę rozwoju w kierunku zarządzania testami
  • Mateo (Software Product Manager) - pokazuje, jak certyfikacje ISTQB® mogą wspierać role produktowe

Każda persona ma zdefiniowane konkretne cele zawodowe, obszary frustracji, które mogą być adresowane przez odpowiednie szkolenia, najważniejsze motywacje i rekomendowane ścieżki certyfikacji w strukturze ISTQB®. 

ISTQB-Persony-szczegoly.jpg 
Takie podejście pokazuje, że ISTQB® nie tylko dostosowuje swoją strukturę do potrzeb rynku, ale także dostarcza praktyczne narzędzia do planowania rozwoju zawodowego. System person pomaga w identyfikacji najbardziej wartościowych certyfikacji dla konkretnej roli, uwzględniając szerszy kontekst pracy w zespołach projektowych i różnorodność ról związanych z jakością oprogramowania.

Warto śledzić dalsze zmiany i aktualizacje programu, które z pewnością będą pojawiać się w odpowiedzi na ewoluujące potrzeby branży testowej.

Ciekawostka

Jeśli chcecie zobaczyć powyższe zmiany na własne oczy, a korzystacie z przeglądarki Chrome, musicie zajrzeć na stronę ISTQB® w trybie Incognito. W trybie standardowym, na dzień dzisiejszy (09.01.2025), znajdziecie jeszcze starą wersję struktury certyfikacji.

Źródła:
https://www.istqb.org/

To powinno Cię zainteresować