Czy efekt Pigmaliona działa w IT?

Obraz przedstawia cytat "Efekt Pigmaliona w IT" na ciemnym tle. Pod cytatem znajduje się fragment antycznej rzeźby głowy mężczyzny. Żółte akcenty kontrastują z ciemnym tłem.
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak Twoje oczekiwania wobec zespołu mogą wpłynąć na ostateczny sukces projektu? A może myślałeś o tym, jak Twoje nastawienie do jakości oprogramowania wpływa na jego faktyczne działanie? Jeśli tak, to efekt Pigmaliona jest zjawiskiem, które może Cię zainteresować.

Efekt Pigmaliona, znany również jako efekt Rosenthala, opisuje zjawisko psychologiczne, w którym wiara w czyjś potencjał prowadzi do jego urzeczywistnienia. Koncepcja ta, zaczerpnięta z mitu o Pigmalionie, rzeźbiarzu, który tchnął życie w stworzony przez siebie posąg dzięki niezachwianej miłości i wierze w jego doskonałość, odzwierciedla potężny wpływ oczekiwań na rzeczywistość.

Po raz pierwszy został on opisany w badaniach nad edukacją, gdzie wykazano, że oczekiwania nauczycieli znacząco wpływały na wyniki uczniów. Ci, którzy wierzyli w potencjał swoich podopiecznych, nieświadomie tworzyli atmosferę zachęty, wsparcia i wyzwań, które motywowały uczniów do osiągania lepszych wyników.

Efekt Pigmaliona działa poprzez mechanizm samospełniającej się przepowiedni. Oczekiwania wpływają na nasze zachowanie, a nasze zachowanie wpływa na reakcje innych ludzi, co z kolei potwierdza nasze początkowe oczekiwania.

testerzy+
Pełną treść artykułu oraz więcej materiałów dla testerów znajdziesz na platformie testerzy+
Źródła:
https://www.simplypsychology.org/pygmalion-effect.html
https://www.americanprogress.org/article/the-power-of-the-pygmalion-effect/
https://pl.wikipedia.org/wiki/Efekt_Pigmaliona

To powinno Cię zainteresować