Tablica wskaźników

Tablica wskaźników
Każdy szanujący się tester oraz kierownik testów nie może obejść się bez swojej tablicy wskaźników. Bez względu na to czy korzystasz z wersji predefiniowanej, czy też robisz sobie widok dopasowany do siebie, to narzędzie jest niezbędne w Twojej codziennej pracy.

Aby lepiej zrozumieć pojęcie tablicy wskaźników, warto odwołać się do niezawodnej Wikipedii. Co prawda wyjaśnienia oznaczone są adnotacją "Część lub nawet wszystkie informacje w artykule mogą być nieprawdziwe", jednak samo hasło jest solidnie wytłumaczone:

Tablica wskaźników (popularnie zegary lub wskaźniki) – część deski rozdzielczej zawierająca podstawowe wskaźniki, pokazujące kierowcy podstawowe parametry dotyczące funkcjonowania podzespołów pojazdu.

Oczywiście my szukamy powiązania tego hasła z testowaniem oprogramowania, zaglądamy więc do słownika pojęć testerskich ISTQB®, gdzie czytamy:

Przedstawienie dynamicznych miar wydajności operacyjnej pewnej organizacji lub pewnego działania, przy użyciu metaforycznych metryk takich jak wizualne zegary, liczniki i inne wskaźniki podobne do tych na desce rozdzielczej samochodu, tak żeby skutki zdarzeń i działań były zrozumiałe i mogły być w prosty sposób powiązane z celami operacyjnymi.

No i teraz już jest dużo jaśniej! Nie? Nie jest?

To może warto w takim razie rzucić okiem na to, jaki jest oryginał językowy tłumaczenia tablicy wskaźników i jest to… DASHBOARD.

Inne popularne tłumaczenie tego pojęcia: panel lub tablica rozdzielcza (stosowane głównie w motoryzacji). Na marginesie, do niedawna tablicę wskaźników zastępowała tablica rozdzielcza. Uzasadnieniem do zmiany było: "Zmiana tłumaczenia terminu z "tablica rozdzielcza" na "tablica wskaźników" zgodnie z sugestią Adama, za zgodą Lucjana".

Próby odnalezienia tłumaczenia tego określenia w świecie IT zakończyły się niepowodzeniem. 

Dlaczego ISTQB® zdecydowało się wprowadzić dashboard do słownika testerskiego pozostaje tajemnicą. SJSI zapewne nie mogło nie podjąć próby tłumaczenia, ale końcowy efekt jest kontrowersyjny.

Gdybyśmy sami mieli zaproponować tłumaczenie, to zapewne byłby to bardziej panel metryk niż panel wskaźników.

Źródła:
https://glossary.istqb.org/pl_PL/term/tablica-rozdzielcza
https://pl.wikipedia.org/wiki/Tablica_wskaźników
Źródło zdjęcia: https://pl.wikipedia.org/wiki/Tablica_wska%C5%BAnik%C3%B3w#/media/Plik:Digital_dashboard_of_my_1992_Fiat_Tempra.jpg

To powinno Cię zainteresować