Tester i QA. Ścieżki rozwoju w testowaniu

Tester i QA. Ścieżki rozwoju w testowaniu
Jak tester i specjalista zapewnienia jakości mogą w pełni wykorzystać potencjał szkoleń i ścieżek rozwoju związanych z weryfikacją i zapewnieniem jakości?

Oprogramowanie odgrywa kluczową rolę w życiu każdego człowieka - od smartfonów po kompleksowe systemy dla przedsiębiorstw, to właśnie ono stanowi siłę napędową, bez której niemożliwe jest robienie jakichkolwiek postępów. Podczas gdy niektórzy mogą zastanawiać się nad konsekwencjami, jakie niesie za sobą sztuczna inteligencja, przyjęcie postępu technologicznego otwiera drogę do rozwoju społeczeństwa. Testowanie to nieodzowny etap tworzenia każdego produktu opierającego się na oprogramowaniu. Dzięki niemu członkowie zespołu mogą ocenić wydajność i funkcjonalność systemu, a także upewnić się, że spełnia on wszystkie wcześniej założone wymagania. Solidne zrozumienie testowania przekłada się na umiejętność stosowania różnych jego technik w rzeczywistych sytuacjach i na te umiejętności cały czas rośnie popyt, a liczne firmy szkoleniowe sprzedają tworzone przez siebie kursy i programy szkoleniowe, aby w ten sposób sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu. Rynek aktualnie szuka wykształconych już profesjonalistów z poziomem doświadczenia mid+ oraz senior.

Przyjrzyjmy się dwóm popularnym ścieżkom kariery w testowaniu i zapewnieniu jakości oraz korzyściom, jakie one niosą.

Tester, nazywany również SDET (z ang. Software Development Engineer in Test)

SDET, czyli inżynier testów i rozwoju oprogramowania, to rola, która obejmuje tworzenie i wykonywanie działań testowych, tworzenie skryptów automatyzujących weryfikację oraz kontrolę jakości produktów oprogramowania przed ich wdrożeniem. Szkolenie, które przygotowuje do pełnienia roli SDET, pozwala opanować sztukę tworzenia skutecznych testów i zdobyć wiedzę w pisaniu oraz utrzymaniu skryptów, pozwala nabyć też cenne umiejętności, które otwierają drzwi do licznych możliwości zawodowych w testowaniu, w tym pogłębianiu nisz, jak wydajność czy niezawodność. Działania testera zorientowane są na poszukiwaniu defektów i weryfikację produktów.

Aby osiągnąć sukces jako SDET, musisz posiadać solidne podstawy w dziedzinie inżynierii oprogramowania, umiejętność rozwiązywania problemów i kreatywnego myślenia. Ważne jest też, żeby być na bieżąco z najnowszymi narzędziami wykorzystywanymi w branży; można to osiągnąć przez samodzielną naukę z ogólnodostępnych materiałów lub przez udział w specjalistycznych kursach, które dostarczą wszechstronnego zrozumienia tych narzędzi i zasobów.

Inżynier QA

Zadaniem inżyniera QA (z ang. Quality Assurance) jest dbanie o to, by tworzone oprogramowanie wytwarzane było w środowisku o określonych standardach jakości. Kursy QA rozwijają wiedzę i umiejętności w tej dziedzinie, pozwalając na kontrolowanie zdefiniowanych działań testowych i weryfikację zgodności tych działań z procesami. Dzięki szerokiej znajomości procesów, ale również testowania funkcjonalnego, testowania bezpieczeństwa czy testowania wydajności, inżynier QA staje się swego rodzaju ekspertem w identyfikowaniu problemów w procesie wytwórczym oprogramowania i wspiera rozwój produktów, dbając o ich najwyższą jakość. Realizacja tych zadań powinna pozwolić, zamiast znajdować defekty w późniejszych fazach wytwórczych, zapobiegać im we wczesnych fazach. 

Większość organizacji nie rozróżnia roli testera i QA łącząc je do jednej zamiennie, posługując się jedną z przytoczonych nazw. Ponieważ umiejętności testowania, jak i zapewnienia jakości przydają się w obu rolach, my również na poziomie opisu ścieżek rozwoju pokazujemy je łącznie.

Jak w pełni wykorzystać potencjał kursu?

Aby jak najlepiej wykorzystać kurs testowania oprogramowania, w którym uczestniczysz, podstawą jest aktywne zaangażowanie się w cały proces nauki. Uważnie słuchaj wykładów (w przypadku kursów „na żywo”), prowadź szczegółowe notatki i bierz czynny udział w prowadzonych zajęciach. Nie wahaj się zadawać pytań w trakcie zajęć. Terminowe realizowanie przydzielanych w trakcie kursu zadań buduje Twoją dyscyplinę i poprawia umiejętności zarządzania czasem, a zapoznawanie się z dostępnymi zasobami i narzędziami rozbudzi Twoje zainteresowanie, co przyda się zarówno podczas rozmów kwalifikacyjnych, jak i w procesie przygotowywania się do egzaminów.

Ponadto:

  1. Zdefiniuj swoje konkretne cele. Określ, co chcesz osiągnąć poprzez kurs — czy jest to opanowanie podstaw, skutecznych technik testowania oprogramowania, czy może chcesz, aby kurs przygotował Cię do egzaminu certyfikującego, a może Twoim celem jest zrozumienie, co możesz zrobić, by eliminować potencjalne defekty, zanim pojawią się w oprogramowaniu. Sprecyzowanie celów pomaga zawęzić opcje i skoncentrować swoje wysiłki.
  2. Oceń swój poziom doświadczenia. Realistycznie określ swój obecny poziom doświadczenia. Jeśli dopiero zaczynasz, koniecznie poszukaj kursów dostosowanych do osób początkujących, a jeśli już masz doświadczenie w branży, szukaj wówczas szkoleń, które udoskonalą i podszlifują Twoje umiejętności. Jak w wielu podobnych obszarach struktura kursów ma kształt piramidy. Najwięcej jest szkoleń dla juniorów, średnio dla midów i najmniej dla seniorów. Jest to proporcjonalne do liczby osób na danych poziomach doświadczenia.
  3. Weź pod uwagę Twoje zaangażowanie czasowe. Różne kursy mają różny czas trwania - od kilku dni do nawet kilku tygodni. Wybierz ten, który będzie zgodny z Twoim harmonogramem i zobowiązaniami.
  4. Zwróć uwagę na koszty i jakość. Zbadaj koszty i jakość oferowanych kursów. Znalezienie właściwej równowagi zapewnia doskonałą wartość inwestycji.
  5. Sprawdź rekomendacje. Skontaktuj się z osobami, które ukończyły już kurs, który chcesz podjąć, przejrzyj fora dyskusyjne i poczytaj rozmowy w tematycznych grupach tworzonych na social mediach. Spostrzeżenia uczestników i ich doświadczenia mogą dostarczyć Ci cennych wskazówek dotyczących treści kursu, zaangażowania czasowego i ogólnej satysfakcji.

Bonus

Pamiętaj, że budowanie sieci kontaktów też jest istotne! Znajomości, które nawiążesz podczas kursu, mogą dostarczyć Ci cennych wskazówek na temat branży i stworzyć nowe możliwości. Jeśli zaangażujesz się w świat testowania, staniesz się wartościowym pracownikiem dla Twoich potencjalnych pracodawców, którym zależy na tym, aby wyłapywać najlepsze i najlepiej rokujące talenty na rynku testerskim. Z odpowiednimi kwalifikacjami, umiejętnościami i doświadczeniem, staniesz się konkurencyjnym kandydatem w każdym procesie rekrutacji.

Źródła:
https://www.businessoutreach.in/software-testing-provide-growth/

To powinno Cię zainteresować