Testowanie paszportów szczepionkowych

Testowanie paszportów szczepionkowych
Pomijając etyczne i prawne aspekty wprowadzania paszportów (w nomenklaturze UE nazywanych "cyfrowym zielonym certyfikatem"), spójrzmy na bardzo ciekawy aspekt informatyczny całego przedsięwzięcia.

Pandemia wprowadziła wiele obostrzeń i dodatkowych reguł w podróżowaniu. Planowanie wakacji jest trudniejsze niż kiedykolwiek. Jeśli chcemy udać się za granicę, trzeba korzystać z takich aplikacji, jak np. ta, by sprawdzić ograniczenia. Wiele krajów, w tym również te, które należą do UE, szukają sposobów na to, by ułatwić podróże w czasach zarazy.

Pod koniec kwietnia Parlament Europejski poparł w głosowaniu wydawanie certyfikatów szczepionkowych w UE. Dokument, który może być w formie cyfrowej lub papierowej, będzie potwierdzał, że dana osoba została zaszczepiona przeciwko koronawirusowi lub niedawno uzyskała negatywny wynik testu, bądź wyleczyła się z infekcji. Zdaniem PE posiadacze certyfikatu EU COVID-19 nie powinni podlegać dodatkowym ograniczeniom w podróżowaniu, takim jak kwarantanna, samoizolacja czy testy. 

Działanie paszportu opisuje poniższa grafika.

testowanie_paszportow_szczepionkowych_2.jpg

Już w poniedziałek rozpoczyna się program pilotażowy "paszportów szczepionkowych". Testy, które mają potrwać 2 tygodnie, prowadzone będą w 19 krajach Unii Europejskiej oraz na Islandii. Polska dołączyła do programu w ostatnim momencie. Centralny system, na którym mają bazować unijne certyfikaty, tworzą firmy Deutsche Telekom i SAP. Możliwość podłączenia do niego ma być możliwa od 1 czerwca, a jego pełna operacyjność ma zostać osiągnięta 30 czerwca, czyli na początek wakacji. Pierwszy etap to testowanie zdolności państw członkowskich do łączenia się z portalem UE, ładowanie i pobieranie kluczy publicznych potrzebnych do weryfikacji certyfikatu, a także testy bezpieczeństwa. W testach wykorzystywane są sztuczne dane i klucze publiczne. 

Jak może wyglądać certyfikat? Może to być aplikacja mobilna lub dokument, a jego najważniejszym elementem jest kod QR.

testowanie_paszportow_szczepionkowych_3.png

Zgodnie z założeniami certyfikat ma być darmowy i żadne dane nie będą przekazywane podmiotom trzecim. Oznacza to, że system będzie jedynie zwracał informację o tym, czy ktoś ma prawo posługiwać się certyfikatem, czy też nie. Dane na temat miejsca weryfikacji certyfikatu mają nie być przetwarzane. Ma to rozwiać wszelkie wątpliwości odnośnie śledzenia aktywności obywateli UE. 

Architekturę systemu, kodowanie i inne aspekty techniczne opisuje ten dokument.

 

Źródła:
https://businessinsider.com.pl/lifestyle/podroze/testy-unijnych-paszportow-szczepionkowych-bez-polski/ywhnzrf
https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/ip_21_1181
https://ec.europa.eu/health/ehealth/covid-19_en

To powinno Cię zainteresować