Testowanie wydajności od ISTQB®

Testowanie wydajności od ISTQB®
Czy sylabus Poziom Podstawowy - Tester Wydajności ma wartość dla adeptów testowania? Oto nasza recenzja.

Przede wszystkim należy pamiętać, że są dwa duże powody, dla których powinniście interesować się wydajnością systemów informatycznych:

  1. Dotyczy stron internetowych – wydajność jest jednym z podstawowych aspektów pozycji w wynikach wyświetlania w wyszukiwarce Google i zapewne w innych, które biorą pod uwagę benchmark, jakim jest google.com. Szybkość ładowania strony ma niemal tak samo duże znaczenie jak dopasowanie treści do zapytania użytkownika. Dlatego wyszukiwarki preferują szybko ładujące się strony.
  2. Testowanie wydajności jest niszą*, na której zna się niewielu, a jeszcze mniej osób potrafi się w niej płynnie poruszać. Uznaje się ją za temat trudny i mocno techniczny. I tak jak można się zgodzić co do drugiego z przymiotów, tak już sama trudność wydajności nie jest do końca prawdziwa. Co prawda trzeba mieć podstawową wiedzę o tym, czym jest wydajność i z czego wynika szybkość działania serwisów, ale nie jest to wiedza tajemna. Wystarczy ogarnąć podstawy (spoiler - sylabus jest tu dość dobrą bazą), kilka narzędzi analitycznych oraz testowania wydajności.

*) - jeśli coś jest niszowe to specjaliści z tego obszaru są pożądani na rynku, a ich pensje potrafią być wysokie.

Oto najważniejsze powody, aby sięgnąć po sylabus.

Objętość i cena

Sylabus jest bardzo dobrym punktem startowym. I nie zachęcamy Was od razu do podejścia do egzaminu, aby potwierdzić, że przyswoiliście wiedzę z tego podręcznika, ale by przeczytać go z pytaniem „czy to jest dla mnie?”. Po lekturze powinniście być gotowi udzielić odpowiedzi. 

No i najważniejsze – sylabus jest darmowy, więc jego cena jest więcej niż uczciwa.

Systematyka

Sylabus da Wam usystematyzowanie wiedzy z zakresu wydajności i jej testów. Dowiecie się: 

  • jakie są typy testów wydajnościowych 
  • jakie są rodzaje testów w procesie testowania wydajnościowego 
  • jak testować statycznie, a jak dynamicznie 
  • jak generować obciążenia 
  • jakie są podstawy pomiaru wydajności 
  • jakie są typowe metryki zbierane podczas testowania wydajnościowego 
  • dlaczego gromadzimy pomiary i wskaźniki wydajności 
  • jak identyfikować profile operacyjne 
  • jak wygląda podstawowa struktura skryptu testu wydajnościowego 
  • poznacie podstawowe typy narzędzi.

Jest to naprawdę wszystko to, co jest Wam potrzebne na start z wydajnością.

Co jest ważne?

Sylabus dobrze określa kluczowe aspekty testowania wydajności. Oczywiście istnieje wiele parametrów i miar, ale najważniejsza jest "czas odpowiedzi". Dokument szczegółowo omawia to zagadnienie i przedstawia je z różnych perspektyw.

W sylabusie, z małym wyjątkiem, znajdziecie kompletny zestaw narzędzi do testowania oraz do monitorowania wydajności. Poświecono też uwagę rzeczom często pomijanym, a ważnym w tym aspekcie, czyli zestawom do obserwowania i analizowania logów systemowych. Nie ma też większego znaczenia, w jakim obszarze pracujecie, zapewne w pewnym względzie zostanie on uwzględniony w sylabusie. Są tu oczywiście zarówno aplikacje desktopowe, jak i chmurowe, ale również mainframe. Część osób może się zastanawiać nad tym, jak wcisnąć testy w swój model wytwórczy. To też jest tu zaadresowane!

Sporo uwagi poświecono także profilom operacyjnym i profilom obciążenia. To kluczowy aspekt w prowadzeniu testów wydajnościowych i absolutny must-have dla wszystkich adeptów tej charakterystyki niefunkcjonalnej. 

Czegoś brakuje?

Niestety sylabus ma również swoje wady i nie ma co nad nimi przechodzić do porządku dziennego. Oto one:

  1. Podstawą sylabusa jest standard ISO 25010, który w naszej opinii źle rozkłada akcenty w wydajności. Jest silnie zorientowany na zasoby oraz przepustowość i w znikomym zakresie adresuje tematy biznesowe związane z aplikacjami webowymi. To jest częściowo poprawione, ale niestety traci się trochę czasu na przejście przez teorię standardu.
  2. W rodzajach testów pomija się bardzo ważny temat testowania przy pomocy analizatorów, a jest to aspekt, który wpływa na pozycjonowanie w przeglądarkach stron internetowych. Jest to spore niedociągnięcie sylabusa, które pokazuje, że 7 lat od jego napisania wiedza w tym obszarze już poszła do przodu. 

Podsumowanie

Publikacja obejmuje wszystkie fundamentalne zagadnienia testowania wydajności i prezentuje je w skondensowanej formie na 40 stronach (reszta to kwestie organizacyjne). To obowiązkowa lektura dla tych, którzy zaczynali swoją przygodę z testowaniem od podstawowego sylabusa ISTQB® i chcą kontynuować rozwój w obszarze wydajności. Również osoby, które wcześniej nie miały styczności z ISTQB®, mogą znaleźć w nim wiele wartościowych informacji.

Lektura godna polecenia.

A jeśli po przeczytaniu sylabusa zdecydujecie się podejść do egzaminu certyfikującego, od niedawna możecie zdawać go także po polsku.

Więcej szczegółów i kalendarz rezerwacji znajdziecie tutaj.

Źródła:
https://edu.ittraining.pl/material/sylabus_istqb_performance_tester_pl

Powiązane usługi

To powinno Cię zainteresować