Wartość techwritingu dla testerów

Wartość techwritingu dla testerów
ITCQF prowadzi akcję pokazującą, jak poszczególne role zyskują na profesjonalnie prowadzonej komunikacji technicznej. Teraz przyszła kolej na inżyniera jakości.

Czym jest zagadnienie techwritingu opisywaliśmy już parokrotnie. W dużym skrócie jest to badanie, projektowanie, tworzenie, zarządzanie, dostarczanie oraz dystrybucja treści technicznych w formie dokumentacji i szkoleń dostosowanych do potrzeb docelowych odbiorców. Jest to zagadnienie przekrojowe, zahaczające o wiele ról w IT. Ma ono wpływ również na pracę testerów. 

techwriter

Na podanym przykładzie widzimy 4 obszary, w których zyskujemy dzięki techwritingowi:

  1. Dobra specyfikacja wymagań, w postaci np. przepływu użycia, jest łatwo transformowalna w testy i scenariusze testowe. Oczywiście ten aspekt dotyczy wszystkich dokumentów tworzonych w projekcie IT. Jednocześnie trzeba pamiętać, że komunikacja techniczna nie narzuca i nie promuje rozbudowanej specyfikacji. Wprost przeciwnie, stawia na prostotę i zrozumiałość.
  2. Komunikacja odbywa się przez różnego rodzaju dokumenty. Wdrożenie nowych pracowników może więc bazować na zapoznawaniu się przez nich z dokumentacją projektową, która stanowi materiał szkoleniowy.
  3. Dobre wymagania stanowią dobrą podstawę pod przygotowanie dobrych danych i poprawnego skonfigurowania środowiska.
  4. Techwriterzy i testerzy wspólnie pracują nad wysokiej jakości specyfikacją, wychwytując i naprawiając w niej błędy.

Oczywiście są to tylko przykłady, a wartości dodanych z profesjonalnej komunikacji technicznej w testowaniu jest znacznie więcej.

Źródła:
http://itcqf.org
https://twitter.com/ITCQFnews/status/1260811899689631746

To powinno Cię zainteresować