Czym jest zagadnienie techwritingu opisywaliśmy już parokrotnie. W dużym skrócie jest to badanie, projektowanie, tworzenie, zarządzanie, dostarczanie oraz dystrybucja treści technicznych w formie dokumentacji i szkoleń dostosowanych do potrzeb docelowych odbiorców. Jest to zagadnienie przekrojowe, zahaczające o wiele ról w IT. Ma ono wpływ również na pracę testerów.
Na podanym przykładzie widzimy 4 obszary, w których zyskujemy dzięki techwritingowi:
- Dobra specyfikacja wymagań, w postaci np. przepływu użycia, jest łatwo transformowalna w testy i scenariusze testowe. Oczywiście ten aspekt dotyczy wszystkich dokumentów tworzonych w projekcie IT. Jednocześnie trzeba pamiętać, że komunikacja techniczna nie narzuca i nie promuje rozbudowanej specyfikacji. Wprost przeciwnie, stawia na prostotę i zrozumiałość.
- Komunikacja odbywa się przez różnego rodzaju dokumenty. Wdrożenie nowych pracowników może więc bazować na zapoznawaniu się przez nich z dokumentacją projektową, która stanowi materiał szkoleniowy.
- Dobre wymagania stanowią dobrą podstawę pod przygotowanie dobrych danych i poprawnego skonfigurowania środowiska.
- Techwriterzy i testerzy wspólnie pracują nad wysokiej jakości specyfikacją, wychwytując i naprawiając w niej błędy.
Oczywiście są to tylko przykłady, a wartości dodanych z profesjonalnej komunikacji technicznej w testowaniu jest znacznie więcej.