Współczesne metody inwigilacji Polaków

Współczesne metody inwigilacji Polaków
Pomysłowość rządzących każe nam pochylić się nad cyfrowymi rozwiązaniami do śledzenia aktywności, zbierania danych i kontroli nie tylko przestępców, ale ogólnie obywateli oraz osób uznanych przez państwo za "wrogów". Pegasus to tylko jedno z wielu narzędzi.

Według raportu Komisji Europejskiej z 2010 roku Polacy są najbardziej podsłuchiwanym i inwigilowanym narodem w Unii Europejskiej – w ilości stosowanych podsłuchów zajmujemy pierwsze miejsce w UE.  Policja i służby specjalne mogą zajrzeć do danych telekomunikacyjnych w każdej sprawie, nawet jeżeli nie toczy się postępowanie, nie muszą także pytać o zgodę. W Polsce działa aż dziewięć służb, które mają prawo podsłuchiwać i korzystać z innych sposobów inwigilacji (policja, ABW, CBA, Straż Graniczna, Żandarmeria Wojskowa, Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej, Biuro Ochrony Rządu, Agencja Wywiadu, Służba Kontrwywiadu Wojskowego).
 
Oto lista 10 znanych nam i popularnych form kontroli obywateli.

  1. Pegasus
    Użycie narzędzia stworzonego do walki z terroryzmem do walki z opozycją nie jest niczym zaskakującym. Zaskakuje skala nieprawidłowości i to, przeciwko komu jest stosowane
  2. PESEL
    Dziś nie służy bezpośrednio do inwigilacji, ale historycznie był formą kontroli. A może po prostu się przyzwyczailiśmy, że każdy obywatel ma swój unikalny numerek?
  3. Aplikacja "Stop COVID" i "Protego Safe"
    Miały pomagać, a zbierają zbyt wiele danych. To takie akcje powodują, że przestajemy ufać aplikacjom dostarczanym przez Państwo.
  4. CEIDG / biznes.gov.pl
    Po co Wam tyle informacji? Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej jest niezbędnym narzędziem każdego przedsiębiorcy, jednak zbiera i przetwarza bardzo dużo danych. Czasami aż trudno uwierzyć po co Państwo zbiera ich aż tyle.
  5. Bon na dekoder
    Masz telewizor obywatelu? A co tam oglądasz? A czy płacisz abonament? Już wkrótce wszyscy, którzy nabiorą się na Bon, mogą w gratisie otrzymać inwigilację
  6. Rejestr stanu cywilnego
    Służby dostały praktycznie nieograniczony dostęp do Waszych danych
  7. Badania oglądalności
    Dane Nielsena pokazują negatywne trendy dla TVP? Tym gorzej dla danych. Prezes telewizji publicznej kupuje dane tam, gdzie są one korzystniejsze. Pytanie, czy Netia, która te dane dostarcza, nie jest w tym przypadku kolejnym narzędziem inwigilacji?
  8. Bilingi
    Jeśli chcecie wiedzieć, kto ma dostęp do listy Waszych połączeń telefonicznych, to chyba łatwiej powiedzieć kto nie ma. Dla służb to praktycznie otwarta książka.
  9. Narodowy operator Internetu
    Przygotowywania ustawy o cyberbezpieczeństwie idą pełną parą. Daje ona prawo rządowi do kontrolowania Internetu i sieci GSM. Jak w Rosji. 
  10. Blokowanie telefonów
    Rząd pracuje również nad ustawą antyphishingową i antyspoofingową, która da im uprawnienia do wyłączania telefonów. W zasadzie to oszustów, ale wiadomo, że w rękach polityków nagle narzędzia te obracają się przeciw obywatelom. 

...i nie jest to ich ostatnie słowo. Za hasłami o walce z terroryzmem, pandemią, przestępczością, [podstaw dowolnego wroga] politycy zabierają nam kolejne nasze dane, jednocześnie odbierając nam prawo do prywatności.

To powinno Cię zainteresować