Brakuje Ci narzędzia testerskiego? Napisz własne

Brakuje Ci narzędzia testerskiego? Napisz własne
Praca w obszarze IT daje nam wiele możliwościami działania. Realizując zadania związane z wytwarzaniem oprogramowania lub jego testowaniem, zapotrzebowanie na narzędzia wspierające naszą pracę czy też częściowo ją automatyzujące jest duże.

Kiedyś do stworzenia możliwego do uruchomienia kodu wystarczył notatnik i odpowiedni kompilator. Dziś programiści korzystają z większego zaplecza aplikacji i narzędzi, które pozwala dostarczać oprogramowanie szybciej i efektywniej. Podobna sytuacja ma miejsce podczas pracy związanej z testowaniem oprogramowania. Dzisiejsze trendy wskazują na silną potrzebę optymalizacji pracy oraz ciągłej potrzeby zwiększania efektywności, co wymusza na pracownikach stosowanie wielu narzędzi, które mają w tym pomóc.

Realizując testy poznajemy wiele różnych narzędzi, które w pewnym sensie pomagają nam w testach albo je przyspieszają. Idealna sytuacja to ta, gdy narzędzia wpasowują się w naszą organizację i potrzeby, bez niepotrzebnych zmian. A co, jeżeli narzędzi, które są nam potrzebne nie ma lub nie spełniają naszych wymagań? Przecież każda organizacja jest inna, nasze potrzeby również, więc wydaje się oczywistym, że nie zawsze uda nam się znaleźć narzędzie, które będzie nam odpowiadać w 100%. Większość z nas idzie wtedy na ustępstwa – wykorzystuje narzędzia, które tylko częściowo pokrywają nasze potrzeby. To oczywiście tylko częściowo wspiera proces, a bywa i tak, że takie narzędzia są pewnymi przeszkodami w różnych aspektach procesowych. 

Co więc możemy zrobić, aby posiadać narzędzie w 100% dopasowane do naszych potrzeb? Stworzyć je!

Firm, które zajmują się tym na co dzień jest wiele, ale stworzenie narzędzia na własne potrzeby wiąże się z kosztami, które mogą okazać się zbyt duże pod względem potencjalnych korzyści, jakie możemy osiągnąć dzięki wykorzystaniu danego narzędzia. Analiza zysków i kosztów może okazać się kluczowym elementem w podjęciu decyzji o wytworzeniu aplikacji. Posiadając jednak odpowiednie zaplecze, umożliwiające własnoręczne przygotowanie narzędzia, jesteśmy w stanie obniżyć jego koszty.

Z podobnymi decyzjami w naszej pracy spotykamy się dość często, ponieważ nasza praca i szeroki wachlarz klientów uniemożliwia nam stosowanie narzędzi dostępnych na rynku – nie spełniają wszystkich wymagań. Jedyną rozsądną decyzją mogłoby być napisanie własnych, które wpasują się w nasze potrzeby. Przez wszystkie lata obecności na rynku stworzyliśmy wiele narzędzi, które pośrednio lub bezpośrednio przyczyniły się do zwiększenia efektywności naszej pracy oraz jej optymalizacji.

Pierwszym z projektów, które chcielibyśmy pokazać, a w zasadzie przypomnieć, jest TestArena. Jest to narzędzie, które umożliwia zarządzanie testami i całym procesem testowym. Narzędzie jest ciągle rozwijane i już w ciągu najbliższych dni pojawi się nowa wersja, która wnosi wiele nowych funkcjonalności (ale o tym napiszemy w osobnym artykule). Ideą, która przyświecała nam podczas tworzenia TestAreny było stworzenie czegoś lepszego niż narzędzia dostępne rynku. Czasem była to też próba zebrania wszystkich dobrych rzeczy z różnych narzędzi i umiejscowienia ich w jednym. Jest wiele podobnych narzędzi, jednak żadne z nich nie spełniało w pełni naszych wymagań. Narzędzie rozwijane jest jako open-source, a więc każdy zainteresowany może je pobrać i wykorzystać w swojej organizacji, do czego zachęcamy.

 

Innym narzędziem, które w dużej mierze wspiera naszą pracę jest AutoMagicTest (AMT). Jest to bardzo funkcjonalny skaner i analizator aplikacji webowych. Wydaje się oczywistym, że podobnych narzędzi jest wiele, jednak gdy przeanalizowaliśmy testy, które wykonujemy, okazało się, że zestaw narzędzi przez nas wykorzystywanych przekracza liczbę palców obu rąk. Duża liczba narzędzi niekorzystnie wpływała na optymalizację pracy i jej efektywność. Postanowiliśmy więc stworzyć narzędzie, które pozwoli nam analizować strony według naszych potrzeb. Dzięki stworzeniu AMT nie straszne nam jest analizowanie martwych linków, w tym również dla zalogowanego użytkownika, szukanie błędów HTML na stronach, czy chociażby analizowanie SEO dla każdej podstrony. A to wszystko po naciśnięciu jednego przycisku. Wcześniej do tych testów musieliśmy wykorzystywać kilka narzędzi, a i tak nie wszystko udało nam się uzyskać. Teraz, dzięki AMT, nasze testy przyspieszyły, a początkowa analiza systemu wykonywana jest przez jedno kliknięcie. Podobnie jak TestArena, AutoMagicTest jest ciągle rozwijany i w ciągu najbliższych tygodni wyjdzie nowa wersja, która wniesie wiele dobrego pod względem wydajności analizy – będzie jeszcze szybciej. Zachęcamy do wypróbowania narzędzia, ponieważ to jedyna automatyzacja testów, która nie wymaga umiejętności kodowania.

 

Ostatnim przykładem zrealizowanej potrzeby jest prosty Generator Danych Testowych. Pewnie myślicie, że jest tego ogrom i że tutaj nic nowego i świeżego stworzyć się nie da. Na pewno? Podczas pracy z wieloma aplikacjami naszych klientów bardzo uciążliwe było dla nas przełączanie się między oknem przeglądarki a oknem generatora, w szczególności, że często w jednym formularzu trzeba wprowadzić NIP, REGON, serie i numer dowodu oraz IBAN. Wymagało to przełączania się co najmniej cztery razy. Efektywność? - poniżej oczekiwań. Dlatego stworzyliśmy generator, który nie będzie wymagał przełączania się miedzy oknami, co maksymalnie zoptymalizuje naszą pracę. Generator Danych Testowych powstał jako dodatek do przeglądarki Firefox i Chrome. Dzięki temu w menu kontekstowym dla wybranych pól mamy opcje umożliwiające generowanie danych bez opuszczania przeglądarki. Ideą powstania tego narzędzia było oczywiście przyspieszenie pracy oraz jej ułatwienie. Z naszego dodatku korzystamy codziennie i zauważalnie zmniejszyliśmy czas potrzebny na uzupełnianie formularzy. Czysty zysk! Narzędzie jest ciągle rozwijane i na bieżąco publikujemy nowe wersje. Zachęcamy do zapoznania się z możliwościami naszego dodatku.

 

Zachęcamy do wybróbowania naszych rozwiązań, ale jeszcze bardziej zachęcamy do tworzenia własnych i pochwalenia się nimi. Społeczność testerska potrzebuje jeszcze wielu narzędzi i każde nowo powstałe jest kolejnym krokiem w stronę tego, aby testowanie oprogramowania było lepsze, efektywniejsze i fajniejsze.

A może już macie swoje narzędzia, o których chcielibyście dać znać?

 
 

To powinno Cię zainteresować