I ty możesz mieć wpływ na ISO

I ty możesz mieć wpływ na ISO
To, że kołyski dziecięce (i ogólnie dobra materialne) produkowane są poza standardem, nikogo nie dziwi. Czasami mogą być nawet lepsze od standardowych. Jednak przeciętny zjadacz chleba woli mieć potwierdzenie standardów wykonania. Wielu zamawiających oprogramowanie też bierze pod uwagę standardy ISO.

Kilka razy do Polski przylatywał Stuart Reid z tematem ISO 29119 Software Testing Standard. Ta nowa (i doszlifowywana) propozycja standardu ISO jest na tyle atrakcyjna, że ma szansę wycofać 4 obecne standardy ISO. Niestety w drodze „uchwalania” zgłoszono apelację co do jednej z części standardu (procesu testowania) i aktualnie publikacja normy została wstrzymana [red. przypominamy, że Reid podczas konferencji EuroSTAR 2012 powiedział, że jeśli norma nie pojawi się w maju 2013 r., to prawdopodobnie nigdy się nie ukaże].

Kto wie, może jeszcze uda się ulepszyć bądź zbudować nowe ISO. Jeśli nie w takiej wersji, to w innej. Ze strony testera kuszące było i jest uczestniczenie w projekcie, który wpłynie na tak wielu przedstawicieli społeczności związanej z budową oprogramowania (głównie testerskiej). Kuszące. Chociażby dla zysków z wdrożeń i szkoleń innowacyjnego ISO. Albo snobistycznej reputacji. Dlatego, że lepiej być autorem standardu aniżeli posiadać certyfikat. Ale przede wszystkim dlatego, że można zadbać o dobro powszechne (normę) poprzez przegląd standardów i udzielanie komentarzy.

Jak więc uczestniczyć w budowie ISO? Jak wpływać na to, co się będzie znajdywać w „aktualnie” nadchodzącym standardzie? Jak można dołączyć do „zespołu ISO” do spraw testowania? Chcesz się dowiedzieć?
 
Z tym tematem należy zgłaszać się do krajowej organizacji. Polski Komitet Normalizacyjny ma swe procedury (http://pkn.pl/). Brak jest ograniczeń co do liczby osób w zespole z danego kraju. Są na to przykłady przy ISO 29119 (może być więcej lokalnych przedstawicieli).
 
Tyle, że w Polsce komitet do spraw testowania oprogramowania jako taki nie istnieje. Jest natomiast Grupa Robocza 26 przy Komitecie ISO/IEC JTC 1/SC 07 (Software Testing). Za współpracę międzynarodową w tym zakresie ze strony PKN odpowiada Komitet Techniczny 171 ds. Sieci Komputerowych i Oprogramowania. ("W ciągu roku ww. podkomisja przedstawia do zaopiniowania kilkadziesiąt norm i dokumentów.")
 
Mailowe zapytanie PKN o udostępnienie ostatniej wersji normy do recenzji zakończyły się kolejną lekcją. Otrzymałem najnowszy projekt roboczy ISO/IEC 29119, który był wtedy przedmiotem głosowania. Dokument propozycji z Korei (nie całość). Krajowe Organy Normalizacyjne miały otrzymać dokument "ISO/IEC JTC1 SC7 drafts of 1,2 and 3 parts of ISO 29119" wcześniej.
 
Zapytałem o całość i dowiedziałem się, że PKN nie przewiduje przesyłania projektów norm osobom, które nie są reprezentantami członków komitetów technicznych PKN.
 
"Według obowiązujących procedur w Polskim Komitecie Normalizacyjnym, w głosowaniu nad dokumentami międzynarodowymi biorą udział reprezentanci członków (firm) poszczególnych komitetów technicznych - prowadzących działalność normalizacyjną (m. in. opiniowanie).
 
Członków zorganizowanych w konkretnym KT obowiązuje opiniowanie dot. wszystkich dokumentów opracowywanych w komisjach międzynarodowych, którym przyporządkowane są konkretne komitety."
 
W większości krajów jest bardzo łatwo zostać przyjętym do grona przedstawicieli (odpowiedników) PKN. Zasadniczym utrudnieniem może być wskazanie/znalezienie własnych „funduszy” na międzynarodowe spotkania. Spotkania odbywają się w różnych krajach. Część uczestników jeździ na takie spotkania, część jedynie się wdzwania (o ile tylko istnieje taka możliwość). Dlatego można rozważyć np. skype’a bądź podobne usługi.
 
W niektórych krajach odpowiedzi odpowiedników PKN są rzadkie. Dlatego warto podejść do tematu ze strategią „brzęczącej muchy”. Czyli, ażeby uniknąć zignorowania i przypadkowego trafienia na spam-listę, przypominać się. Wysyłać maile częściej niż raz w miesiącu. Jeśli brak odpowiedzi na jednego maila - spróbować wysłać kolejny. Zadzwonić. Itp., itd.
 
Więc jak można dołączyć do "komitetu technicznego PKN" do spraw testowania oprogramowania?
 
Kompletne informacje dotyczące zgłoszenia członkostwa oraz aktualne formularze można pobrać pod adresem: http://www.pkn.pl/jak-zostac-czlonkiem-ktkz
 
 
O autorze:
 

 

Sergiusz Golec

 

Od 2006 odnajduje przyjemności w tematach QA & QC. Żyje w świecie Testowania. Analizuje (ukrytą) logikę. Poluje na bug'i. 
 

 

To powinno Cię zainteresować