Utrata prywatności lub też udostępnienie prywatnych danych jest jedną z możliwości utraty bezpieczeństwa. OWASP już w 2014 roku przedstawił swoją listę 10 największych zagrożeń dla IoT:
- Niezabezpieczony interfejs webowy, w tym proste pozostawienie domyślnych haseł, ale również podatności na XSS (cross-site scripting) czy SQLi (SQL injection).
- Niewystarczająca autentykacja i autoryzacja dla wszystkich urządzeń i interfejsów. Mówimy tu zarówno o słabych hasłach, jak i braku dwuetapowego procesu uwierzytelniania.
- Niezabezpieczone usługi sieciowe takie jak otwarte porty czy brak zabezpieczenia przeciwko DoS (Denial of Service).
- Brak szyfrowania w warstwie komunikacji, co sprowadza się do przesyłania danych jako łatwy do odczytania tekst (w przypadku przechwycenia ruchu).
- Zagrożenia dla prywatności, które wiążą się z zbieraniem i przetwarzaniem danych o naszej aktywności. Jeśli nałożymy na to również niezabezpieczone przechowywanie danych, to pojawia się realne zagrożenie dla utraty informacji wrażliwych.
- Niezabezpieczony interfejs chmury, a także ...
- Niezabezpieczony interfejs mobilny z zagrożeniami na podobnych płaszczyznach jak przy wcześniej wspomnianych interfejsach.
- Niewystarczająca konfigurowalność elementów bezpieczeństwa, które nie dają użytkownikom możliwości samodzielnego definiowania ustawień jak np. brak możliwości wyboru rodzaju szyfrowania danych.
- Niezabezpieczony software i firmware, gdzie głównym założeniem IoT jest możliwość ciągłej aktualizacji urządzeń, przy uwzględnieniu zagrożeń jak np. brak szyfrowania i walidacji przesyłanych danych aktualizacyjnych.
- Słabe zabezpieczenia fizyczne jak niezabezpieczone porty USB czy łatwy dostęp do nośników danych.
Infografika OWASP dotycząca 10 najważniejszych zagrożeń dla Internetu Rzeczy.
Po definicję ataków odsyłam na stronę: pl.wikipedia.org/wiki/Kategoria:Ataki_komputerowe
Czym jest OWASP? owasp.org/index.php/About_OWASP
Szerszy opis OWASP Top 10 IoT z opisem zagrożenia, wektorem ataków, zagrożeniem dla bezpieczeństwa, wpływem technicznym i biznesowym [PDF]: owasp.org/images/7/71/Internet_of_Things_Top_Ten_2014-OWASP.pdf
Strona projektu OWASP Internet rzeczy [EN]: owasp.org/index.php/OWASP_Internet_of_Things_Project
|
Programista z ponad 8-letnim doświadczeniem. Od lat zajmuje się tworzeniem zaawansowanych aplikacji/systemów internetowych, także w międzynarodowych zespołach. Obecnie lider działu IT. Prywatnie fan koszykówki, pasjonat gier planszowych oraz strategii turowych. |
Od redakcji