Jędrzej Osiński "Cunning Machines"

Jędrzej Osiński "Cunning Machines"
"Każda publikacja polskiego autora w uznanym, zagranicznym wydawnictwie cieszy, ale jeszcze bardziej cieszy kiedy mamy do czynienia z książką przyjemną i pożyteczną".

Wiedziałem, że biorąc do rąk „Cunning Machines” mam do czynienia z „Pocket Guide to the World of Artificial Intelligence” i oceniając wzrokowo książeczkę, nie mogę się spodziewać za wiele „mięsa”. Zaskoczyło mnie jednak, że te 170 stron wystarczyło na solidne wprowadzenie do tematu sztucznej inteligencji. Nie sądziłem, że tak „twardy” temat może być potraktowany aż tak „miękko” w przekazie. Momentami (szczególnie rozdziały Wprowadzenie i Przyszłość) może w trochę „przefilozofowany”, jak dla mnie sposób, ale z drugiej strony może właśnie tak trzeba opowiadać o AI? 

Nie powinno to dziwić ponieważ pamiętam wcześniejsze prezentacje Jędrzeja Osińskiego, podczas których łączył silne techniczne tematy z wiedzą popularnonaukową, a zaawansowaną matematykę potrafił wymieszać z rozwojem osobistym. Jeśli patrzymy na dotychczasowe dokonania autora i do tego dorzucimy doktorską wiedzę, pasję oraz kwieciste koszule, otrzymujemy właśnie taką książkę. 

Jakie są jej części składowe? Jest to nie tylko próba złagodzenia złego obrazu AI w mediach głównego nurtu, ale również wytłumaczenie grup algorytmów i metod, które stanowią podstawę do współczesnego definiowania sztucznej inteligencji. Są to: 

  • Sieci neuronowe (ang. artificial neural networks),
  • Algorytmy genetyczne (ang. genetic algorithms),
  • Metoda Monte Carlo (ang. Monte Carlo method),
  • Przetwarzanie języka (naturalnego) (ang. natural language processing).

Ponieważ wytłumaczone są one od podstaw i bez naukowego zadęcia, ta książka jest praktycznie dla każdego. Nie musisz znać zaawansowanej matematyki, algorytmiki, czy programowania, by zrozumieć jak próbuje się stworzyć AI. Dzięki temu, że autor posługuje się prostym językiem książka tłumaczy złożony świat każdemu kto ma wystarczająco otwartą głowę. Książka jest nie tylko warta polecenia, ale stanowi niejako pierwszy krok, obowiązkowy dla wszystkich tych, którzy dopiero odkrywają ten temat.

Rozczarował mnie jednak brak bibliografii. Kiedy skończysz czytać kieszonkowy przewodnik od razu chciałoby się sięgnąć po więcej, w postaci rekomendowanych przez autora publikacji… a tu nic nie ma. Wiem, że łatwo mogę sobie sam wyszukać kontynuację tematu w Internecie, ale gdy Jędrzej już rozbudził moją ciekawość to chciałbym wiedzieć gdzie, w jego opinii mogę, ją zaspokoić. Jednocześnie uważam, że autor jest gotowy na pełniejsze i twardsze opracowanie. Czekam więc z niecierpliwością na kolejną publikację z rozwinięciem tematu sztucznej inteligencji.

 

Więcej o książce znajdziesz tutaj.

A o autorze przeczytasz tutaj.

To powinno Cię zainteresować