TestArena w nowej wersji po wakacjach

TestArena w nowej wersji po wakacjach
W wakacje intensywnie pracowaliśmy nad nową wersją TestAreny - darmowego narzędzia do zarządzania testami. Rezultaty już do zobaczenia i pobrania.
Z końcem kwietnia tego roku nastąpiła zmiana dotycząca rozpowszechniania kodu źródłowego narzędzia TestArena. Projekt został zmigrowany na repozytorium GitHub. Od tego czasu współpraca nad rozwojem projektu stała się łatwiejsza i nastawiona na społeczność użytkowników. Ułatwiło to proces wprowadzania poprawek, a sam kod aplikacji, udostępniony na licencji GNU General Public License v2, dał większe możliwości jego zmian.

Dbając o aktualność narzędzia i jego rozwój twórcy przygotowali kilka ciekawych zmian w formie dużej aktualizacji, która właśnie ujrzała światło dzienne.

Pierwszą zmianą, jakiej doświadczymy tuż po zalogowaniu się do aplikacji jest brak funkcjonalności "Fazy", która dla wielu użytkowników była problematyczna. 

Kolejną będzie wprowadzenie funkcjonalności „Tagi”, która w prosty sposób pozwoli oznaczyć atrybutami zadania i defekty. Nowa funkcjonalność pozwoli na swobodne „tagowanie”, dając możliwość podzielenia naszych zadań lub defektów wg własnych tagów - możliwości jest naprawdę dużo.

Kolejną, dość istotną zmianą jest wprowadzenie nowych rodzajów testów, jakimi są „test automatyczny” i „lista kontrolna”. Testy automatyczne są dziś wykorzystywane w wielu projektach i organizacjach, więc oczywistym stał się fakt, że taka funkcjonalność będzie bardzo przydatna. Sama funkcjonalność, jak twierdzą twórcy, jest wstępem do zmian, które czekają nas w przyszłości.

Dodanie listy kontrolnej także wydawało się oczywiste, ponieważ wielu użytkowników z pewnością wykorzystuje je w swoich testach. Funkcjonalność umożliwi notowanie aktualnych działań i oznaczanie ich wyniku. Wygodne dodawanie kolejnej pozycji czy plików do listy kontrolnej pozwoli na szczegółowe zapisanie naszej pracy krok po kroku.

Następnym udogodnieniem dla testerów będzie możliwość dodawania komentarzy w testach, co do tej pory nie było możliwe. Komentarze są integralną częścią każdego zadania i dotąd były dostępne tylko w tej zakładce. Aby umożliwić wygodne odczytywanie komentarzy dodanych w testach umieszczono w zakładce "Zadania" checkbox, który umożliwi nam swobodne pokazywanie i ukrywanie komentarzy zawartych w testach przypisanych do danego zadania.

Kolejną zmianą jest zmiana w obszarze "Role". Role są nadawane poszczególnym użytkownikom przez administratora. Przede wszystkim zmniejszono ich ilość, odpowiednio nazwano oraz uproszczono zakres. Powinno się to przyczynić do bardziej przejrzystego zarządzania uprawnieniami.

W aplikacji wprowadzono jeszcze wiele pomniejszych zmian, które usprawniają obsługę aplikacji, np. zmiany związane z sortowaniem aktywnych wydań, zapamiętywaniem wybranych filtrów oraz oznaczaniem wydania jako aktywne.

Aplikacja po aktualizacji wygląda schludnie i przejrzyście, a projekt zdawać by się mogło podąża za najnowszymi trendami. Czekamy na Wasze recenzje i dalsze sugestie.

 

Narzędzie można pobierać poprzez: https://github.com/TestArenaTM/TestArena

Strona projektu: http://testarena.pl

Demo aplikacji dostępne na stronie projektu w zakładce "Demo".

 

Lista zmian:

 • Zmiana mechanizmu ról i uprawnień oraz implementacja nowych typów uprawnień
 • Usunięcie faz
 • Dodanie tagów opisujących zadania i defekty
 • Dodanie nowych typów testów: "Lista kontrolna" i "Test automatyczny"
 • Zmiany w mechanizmie dodawania testów i defektów do zadań
 • Dodanie możliwości aktywacji wydania
 • Dodanie możliwości zapamiętywania filtrów w wyszukiwarkach
 • Dodanie możliwości usuwania pojedynczego zadania i defektu
 • Dodanie możliwości jednoczesnego usuwania wielu zadań, testów i defektów
 • Zmiany w mechanizmie klonowania wydań
 • Dodanie możliwości komentowania testów i defektów w zadaniu
 • Usprawnienia użyteczności
 • Drobne poprawki i modyfikacje.
 
 

To powinno Cię zainteresować