Nie wszyscy muszą traktować testowanie jako zawód na całe życie. Z jednej strony nie jest to zawód prosty. Wymaga ciągłej uwagi i dokładności. Z drugiej strony wymaga powtarzania pewnych czynności wielokrotnie. Łatwo więc się znudzić lub wypalić zawodowo.
Choć na początku kariery wydaje się, że opcji rozwojowych dla testera nie ma zbyt wiele, to okazuje się, że ze stanowiska testera łatwo przejść do dowolnego miejsca w projekcie informatycznym. Nawet stanowiska managerskie nie są dla nas zamknięte.
Ważne jest, aby od początku określić, jaki kierunek chce się obrać i sukcesywnie zdobywać wiedzę i doświadczenie w tym obszarze.
Jeśli Twoim celem jest stanowisko programisty, nie ma tu filozofii - należy nauczyć się właściwego języka programowania. Nie pomogą tu żadne kursy i szkolenia. Wiedza akademicka również w niewielkim zakresie się zda. Grunt to własna ciężka praca. Jeżeli przed przyjściem do firmy nie miałeś kompetencji w kodowaniu, należy zorientować się, jaki język w Twojej organizacji jest preferowany i pożądany. Może się okazać, że brak programistów skłoni pracodawcę do zainwestowania czasu innych koderów do przyuczenia testera do zawodu. Może w godzinach pracy otrzymacie możliwość douczania się, korzystania z biblioteczki lub zasobów online.
Nic tak nie zwiększy Twojej umiejętności programowania, jak zapoznanie się z kodem. Jeśli dodatkowo jest on dobrze skomentowany, może okazać się, że nauka kodowania skróci się do kilku miesięcy. Naukę może również przyspieszyć pracą z programistami w zespołach agilowych. Bliska kooperacja z programistami wymaga realizacji zadań bardziej kodowych, w tym tworzenie testów jednostkowych czy przegląd kodu.
Jeśli po kilku miesiącach uczenia się stwierdzisz, że programowanie jest dla Ciebie, pamiętaj, że aby przyswojona wiedza nie uleciała, musisz pisać, pisać i jeszcze raz pisać. Jeśli Twoja organizacja nie daje Ci takich możliwości, pisz dla siebie. Na początek drobne aplikacje, aby nie zrażać się niepowodzeniami. Sukcesywnie zwiększaj poziom trudności, aż osiągniesz poziom gwarantujący Ci przejście rekrutacji na pozycję programisty. Jeśli masz kłopot z motywacją pisania dla siebie, zaangażuj się w zespołowy projekt koderski. Coś, co realizują Twoi znajomi lub coś dziejącego się online (np. jakiś projekt open source).
Jak szybko przejść z testowania do kodowania? Wszystko zależy od tego, jak szybko nauczysz się kodować. Nie ma przeszkód, aby rolę kodera objąć już po kilku miesiąciącach od rozpoczęcia pracy.
Twoje umiejętności kodowania zwiększą Twoją skuteczność również w obszarze automatyzacji. Pamiętaj również, że koderzy z umiejętnościami testerskimi i testerzy z umiejętnościami kodowania to bardzo wartościowi pracownicy, co znajduje odzwierciedlenie w pensji.