Rozwój kariery testera. Zarządzanie projektami?

Rozwój kariery testera. Zarządzanie projektami?
Dojście do kierownika projektu to dla wielu wymarzona ścieżka kariery. Czy ten kierunek rozwoju jest zamknięty dla testerów? Absolutnie nie.

Oczywiście nie od razu z testera staniemy się PM-em. Koniecznym etapem pośrednim jest zarządzanie pomniejszymi obszarami w tym zarządzanie testowaniem. 

Profesjonalne zarządzanie testowaniem niewiele różni się od zarządzania projektem, bo samo testowanie jest po części projektem. W procesie testowania musimy:

  • odpowiednio rozdzielać budżet
  • planować zasoby
  • harmonogramować działania
  • zarządzać: monitorować i kontrolować
  • zarządzać ryzykiem produktowym
  • definiować i zbierać miary
  • raportować
  • wyciągać wnioski na przyszłość.

Czyli dokładnie to, co mamy w zarządzaniu projektami.

 

Oczywiście najlepszym dojściem do ról zarządczych jest zdobywanie doświadczenia w projektach informatycznych. Musimy pamiętać, że zarządzanie to szerokie hasło, więc i zakres prac do wykonania jest szeroki. Mówimy zarówno o zarządzaniu projektem, jak i ludźmi. Mówimy o zarządzaniu zadaniami, ale i przepływem informacji. Od kierownika projektu wymaga się wiedzy domenowej, ale i umiejętności negocjacji i mediacji. Nawet najlepsze szkolenie nie da takiej wiedzy. Można nauczyć się podstaw, ale każdą regułę trzeba przećwiczyć w walce.

Warto natomiast pomyśleć o certyfikacji PMI i standardzie opisanym w PMBOK. Jest to tak rozpoznawalny model, że bez tej certyfikacji (lub równoważnej) rozwój w obszarze PM nie jest możliwy. Jest to również przydatna i konieczna baza wiedzy. Z drugiej strony należy unikać kursów typu "Kierownik projektu w oparciu o PMI", prowadzonych zazwyczaj przez osoby o niewystarczających kompetencjach do chociażby wprowadzenia do zarządzania projektami.

Dobrych kierowników projektów w Polsce jest jak na lekarstwo. Jeśli ma się zestaw wystarczających cech miękkich popartych twardym doświadczeniem, koniecznie należy spróbować swoich sił. Z zarządzaniem projektami wiąże się zazwyczaj "przyzwoita" gratyfikacja finansowa.

 

To powinno Cię zainteresować