Cecha 1. Bądź proaktywny
Działaj aktywne na rzecz jakości oprogramowania:
- przyjmij odpowiedzialność za dobre wymagania
- analizuj zdolność do śledzenia jakości oprogramowania i jakość dokumentacji testerskiej
- komunikuj się efektywnie
- opisuj błędy efektywnie.
Cecha 2. Zaczynając myśl już o końcu
Dobre przygotowanie do projektu testerskiego to zdefiniowanie celu. Zanim poważnie zaczniesz zastanów się, w którym miejscu uznasz, że odniosłeś sukces.
Cecha 3. Najważniejsze rzeczy na początku
Priorytety, priorytety, priorytety. Nie marnuj energii na rzeczy wtórne i nieważne, ale i najpilniejsze tematy kolejkuj na pierwszym miejscu. Przykładowo zanim weźmiesz się za testy negatywne sprawdź czy testy pozytywne są ukończone.
Cecha 4. Myśl w kategoriach Win/Win (zwycięstwo/zwycięstwo)
W odwiecznej walce programista-tester postaraj się znaleźć balans. Zamiast próbować zrzucić winę na Nich spróbuj rozwiązać sytuację tak by i wilk był syty i owca cała. Kilka dobrych radajak to zrobić:
- dziel się wiedzą
- poznaj swój zespół nie tylko w czasie pracy
- chwal za sukcesy
- oferuj pomoc i pomagaj.
Cecha 5. Na początku zrozum, potem postaraj się być zrozumianym
Słuchaj opinii drugiej strony zanim wypowiesz swoje zdanie. Postaraj się zrozumieć racje i w klarowny sposób odpowiedz swoimi argumentami. Nigdy nie stawiaj sprawy na ostrzu noża!
Cecha 6. Staraj się o synergię
Każdy członek zespołu coś do niego wnosi. Swoje doświadczenie, wiedzę, charakter, złe i dobre nawyki. Znając swoich współpracowników maksymalizuj efektywność współpracy z nimi. Współpracujący członkowie zespołu współdzielą między sobą kalendarze, materiały i dyskutują.
Cecha 7. Bądź ostrzejszy niż brzytwa
Żyj testowaniem, czytaj najnowsze publikacje, bierz udział w aktywnych grupach testerskich i automatyzuj wszędzie tam gdzie skraca to twój czas w pracy. Ładuj baterie z dala od testowania. Miej hobby i wypoczywaj na niezapomnianych wakacjach.
Steve Miller - prezydent Pragmatic Software napisał swój artykuł w oparciu o kultową już publikację Stephena Coveya "The Seven Habits of Highly Effective People". Pełny artykuł można znaleźć na [ENG]- http://www.stickyminds.com/getfile.asp?ot=XML&id=14805&fn=XUS223431782file2%2Epdf