Siedem Cech (Bardzo) Efektywnego Testera

Siedem Cech (Bardzo) Efektywnego Testera
Steven Miller w artykule "The Seven Habits of Highly Effective Testers" opisuje różnicę między testerem a dobrym testerem:1) Bądź proaktywny2) Zaczynając myśl już o końcu3) Najważniejsze rzeczy na początku4) Myśl w kategoriach Win/Win (zwycięstwo/zwycięstwo)5) Na początku zrozum, potem postaraj się być zrozumianym6) Staraj się o synergię7) Bądź ostrzejszy niż brzytwa Co to znaczy?

Cecha 1. Bądź proaktywny

Działaj aktywne na rzecz jakości oprogramowania:

  • przyjmij odpowiedzialność za dobre wymagania
  • analizuj zdolność do śledzenia jakości oprogramowania i jakość dokumentacji testerskiej
  • komunikuj się efektywnie
  • opisuj błędy efektywnie.

 

Cecha 2. Zaczynając myśl już o końcu

Dobre przygotowanie do projektu testerskiego to zdefiniowanie celu. Zanim poważnie zaczniesz zastanów się, w którym miejscu uznasz, że odniosłeś sukces.

 

Cecha 3. Najważniejsze rzeczy na początku

Priorytety, priorytety, priorytety. Nie marnuj energii na rzeczy wtórne i nieważne, ale i najpilniejsze tematy kolejkuj na pierwszym miejscu. Przykładowo zanim weźmiesz się za testy negatywne sprawdź czy testy pozytywne są ukończone.

 

Cecha 4. Myśl w kategoriach Win/Win (zwycięstwo/zwycięstwo)

W odwiecznej walce programista-tester postaraj się znaleźć balans. Zamiast próbować zrzucić winę na Nich spróbuj rozwiązać sytuację tak by i wilk był syty i owca cała. Kilka dobrych radajak to zrobić:

  • dziel się wiedzą
  • poznaj swój zespół nie tylko w czasie pracy
  • chwal za sukcesy
  • oferuj pomoc i pomagaj.

 

Cecha 5. Na początku zrozum, potem postaraj się być zrozumianym

Słuchaj opinii drugiej strony zanim wypowiesz swoje zdanie. Postaraj się zrozumieć racje i w klarowny sposób odpowiedz swoimi argumentami. Nigdy nie stawiaj sprawy na ostrzu noża!

 

Cecha 6. Staraj się o synergię

Każdy członek zespołu coś do niego wnosi. Swoje doświadczenie, wiedzę, charakter, złe i dobre nawyki. Znając swoich współpracowników maksymalizuj efektywność współpracy z nimi. Współpracujący członkowie zespołu współdzielą między sobą kalendarze, materiały i dyskutują.

 

Cecha 7. Bądź ostrzejszy niż brzytwa

Żyj testowaniem, czytaj najnowsze publikacje, bierz udział w aktywnych grupach testerskich i automatyzuj wszędzie tam gdzie skraca to twój czas w pracy. Ładuj baterie z dala od testowania. Miej hobby i wypoczywaj na niezapomnianych wakacjach.

 

Steve Miller - prezydent Pragmatic Software napisał swój artykuł w oparciu o kultową już publikację Stephena Coveya "The Seven Habits of Highly Effective People". Pełny artykuł można znaleźć na [ENG]- http://www.stickyminds.com/getfile.asp?ot=XML&id=14805&fn=XUS223431782file2%2Epdf

To powinno Cię zainteresować