Szanujmy darmowe konferencje

Szanujmy darmowe konferencje
Na 8. edycji Quality Excites pierwszy raz pojawiły się płatne wejściówki na wykłady i warsztaty. Co ważne nie jest to podyktowane chęcią zarobku, ale przede wszystkim rozwiązaniem palących problemów wydarzeń bezpłatnych.

Problem osób, które zgłaszają się na darmowe wydarzenia i na nie nie przychodzą jest dość poważny i sięga na niektórych wydarzeniach nawet kilkudziesięciu procent wszystkich zaproszonych. Ich nieobecność jest przede wszystkim blokadą miejsc dla innych uczestników, ale jest to również strata dla organizatorów, którzy muszą zapłacić za odpowiednio dużą salę czy catering.

Różne wydarzenia różnie sobie z tym problemem radzą: Test:fest intensywnie motywuje do uczestnictwa oraz zachęca do informowania o swojej nieobecności. SkładQA nie opłaca cateringu, a sala pomieści wszystkich chętnych. Decyzja o wprowadzeniu opłat na Quality Excites pojawiła się po raz pierwszy, a po cenie (od 89 PLN netto) widać, że jest podyktowana jedynie motywowaniem uczestników.

Sami organizatorzy swoją decyzję uzasadniają na profilu FB dwoma argumentami:

„Po pierwsze i najważniejsze, spora część uczestników, którzy deklarowali swój przyjazd, nie stawiała się na konferencji, a miejsca, które mogły zająć osoby z list rezerwowych, przepadały. Można powiedzieć, że taki jest urok bezpłatnych wydarzeń ???? ale nam bardzo szkoda tych „zmarnowanych” miejsc – z uwagi przede wszystkim, na tych którzy naprawdę chcą być uczestnikami naszego spotkania, ale także na naszą pracę – przygotowujemy m.in. miejsce wydarzenia, pakiety startowe, catering itp.

Po drugie, wielu z Was co roku zgłasza nam brak obiektywizmu, co do wyboru uczestników (dla przypomnienia do tej pory decydowało uzasadnienie chęci udziału w konferencji). Teraz dajemy możliwość uczestnictwa w konferencji każdemu na przejrzystych zasadach – nieunikniona jednak będzie zasada kto pierwszy, ten lepszy.”

Organizatorzy QE podkreślają,  że nie będą czerpać korzyści finansowych z wydarzenia. Kwota pozyskana ze sprzedaży biletów, pozwoli pokryć jednie część kosztów organizacyjnych konferencji.

A jak Wy oceniacie zmianę z darmowej na „niewiele-płatną” konferencję? Czy w ten sposób da się zmotywować uczestników do przybycia? Czekamy na Wasze opinie i komentarze.

PS. I tylko nam pozostanie zagwozdka czy w naszym rankingu wydarzeń 2019 QE będzie konferencją komercyjną czy bezpłatną? Nie jest już ani jedną, ani drugą.

To powinno Cię zainteresować