Testerzy odpowiadają testerom 39 - Jaki sylabus poziomu podstawowego obowiązuje na egzamin ISTQB Poziomu Zaawansowanego Kierownik Testów?

Testerzy odpowiadają testerom 39 - Jaki sylabus poziomu podstawowego obowiązuje na egzamin ISTQB Poziomu Zaawansowanego Kierownik Testów?
Dostaliśmy ciekawe pytanie od czytelnika: "Planuję w najbliższym czasie spróbować podejść do zdania egzaminu ISTQB poziomu zaawansowanego - Kierownik testów. W związku z powyższym chciałem zapytać jaki sylabus ISTQB poziomu podstawowego mnie obowiązuje w przygotowaniach do tego egzaminu?".

W dalszej części: „Z tego co słyszałem została wydana już nowa wersja tego sylabusa (2018r), a na stronie ittraining.pl w materiałach do egzaminu ISTQB poziomu zaawansowanego jako materiały rekomendowane widnieje sylabus z 2011 roku.

Proszę o rozwianie moich wątpliwości, który sylabus obowiązuje w przygotowaniach do egzaminu ISTQB poziomu zaawansowanego w roli kierownika testów.”

Odpowiedź

Przypomnijmy, że na egzaminach poziomu zaawansowanego sylabus ISTQB poziomu podstawowego jest „egzaminowalny”, co znaczy, że mogą się pojawić pytania z podstaw również na egzaminie zaawansowanym.
Do początku grudnia 2019 wersja sylabusa poziomu podstawowego z 2011 roku jest ciągle obowiązująca. Zakładamy więc, że do tego czasu wiedza z tej wersji sylabusa będzie obowiązywała również na egzaminie Kierownika Testów.

Co więcej aktualny sylabus i egzamin ISTQB Poziom Zaawansowany Kierownik Testów były opublikowane w 2012 roku, kiedy obowiązywał sylabus 2011. Co prawda, na dostawcach egzaminów spoczywa konieczność dostosowania egzaminu do obecnie obowiązujących sylabusów, ale można się spodziewać, że nie nastąpi to w 2019 roku.

Z początkiem 2020 rekomendujemy uczyć się już tylko wyłącznie w oparciu o sylabus ISTQB Poziomu Podstawowego z 2018 roku.

To powinno Cię zainteresować