Automatyzacja testów aplikacji desktopowych

Automatyzacja testów aplikacji desktopowych
Automatyzacja testów aplikacji desktopowych zawsze sprawiała problemy. Testerzy często rezygnują z użycia automatów podczas pracy ze względu na występujące problemy lub błędne poczucie trudności użycia narzędzia. Czas to zmienić! Niech wasza praca będzie przyjemna i efektywna.
 
Chcemy przytoczyć Wam 4 popularne narzędzia do automatyzacji testów aplikacji desktopowych (darmowe lub tanie). Sam wybór narzędzia może przysporzyć bólu głowy, dlatego też postaramy się omówić wybrane - mamy nadzieję, że stanie się to inspiracją do wdrożenia takiego narzędzia do Waszej pracy.
 
Wybór omawianych narzędzi padł na AutoIt, UI automation, LordUI oraz Autohotkey. Narzędzia te są proste w obsłudze, łatwo rozpocząć z nimi pracę oraz dostępne jest duże wsparcie twórców i społeczności skupionych wokół nich.
 
 
 
AutoIt jest darmowym językiem skryptowym przeznaczonym do automatyzacji aplikacji GUI dla systemu Windows. Potrafi symulować naciśnięcia klawiszy, ruchy myszy oraz manipulację / kontrolę okien w celu automatyzacji zadań. AutoIt jest niewielkich rozmiarów, a przy tym samowystarczalny - ma możliwość uruchomienia na wszystkich wersjach systemu Windows bez dodatkowych bibliotek i frameworków. Skrypty mogą być kompilowane do samodzielnych wykonywalnych plików.
 
Opinia: Bardzo dobre narzędzie do automatyzowania czynności, można w łatwy i szybki sposób stworzyć skrypty, które przyspieszą i ułatwią naszą pracę. Paleta funkcjonalności sprawia, że narzędzie jest bardzo funkcjonalne i przyda się każdej osobie, która chciałaby, aby jej praca była efektywniejsza. Dobre narzędzie dla początkujących ze względu na prostotę obsługi oraz dla zaawansowanych - ze względu na możliwości.
 
 
 
 
 
UI Automation jest frameworkiem stworzonym dla rodziny systemów operacyjnych Windows wspierających Windows Presentation Foundation (WPF). Framework umożliwia dostęp do większości elementów interfejsów użytkownika, identyfikację oraz ich manipulację. UI Automation może być wykorzystany również do tworzenia zautomatyzowanych skryptów testowych, używanych w interakcjach z interfejsem użytkownika.
 
Opinia: Narzędzie mocno wspierane przez twórców (Microsoft) przez co dostępnych jest dużo informacji oraz przykładowych skryptów. Łatwe w obsłudze. Duże możliwości symulacji i obsługi zdarzeń. Dobre narzędzie dla średniozaawansowanych ze względu na platformę, w której jest dystrybuowane.
 
 
 
 
 
LordUI – narzędzie dostępne w różnych wersjach / licencjach umożliwiające automatyzację pełnych procesów. Automatyzacja odbywa się w sposób inteligentny, z pełną kontrolą wykonywanych operacji. LordUI potrafi odpowiednio reagować na zastany stan aplikacji, podejmując adekwatne działania lub komunikując potrzebę ingerencji człowieka. LordUI może służyć zarówno jako samodzielny program, jak i jako biblioteka przy większym projekcie. Silnik, dzięki technologii Java, działa na różnych systemach operacyjnych. Choć na pierwszy rzut oka projekt może kojarzyć się z popularnymi makrami, to jednak dzięki zastosowaniu rozpoznawania wzorców, OCR'a, wyrażeń, obsługi procesów i innych narzędzi, jest ono bliższe językowi programowania.
 
Opinia: Bardzo dobre narzędzie chociaż w wersji darmowej posiada wiele ograniczeń, wsparcie twórcy oraz obszerny wachlarz możliwości sprawia że narzędzie może być wykorzystywane w dużych i profesjonalnych projektach. Korzystanie z narzędzia nie przysparza większych problemów, a dostępne przykłady i łatwość tworzenia skryptów sprawiają, że już po paru minutach mamy w pełni działający skrypt. Dla początkujących i zaawansowanych użytkowników.
 
 
 
Autohotkey – język skryptowy na licencji open source umożliwiający automatyzację czynności w środowisku Windows przy wykorzystaniu skrótów klawiszowych oraz makr. Poprzez zdefiniowanie własnych skrótów klawiszowych oraz przypisanie im odpowiednich akcji automatyzujemy wykonywanie czynności podczas naszej pracy. Dla każdego nowoutworzonego skrótu klawiszowego możemy przypisać akcję odpowiedzialną za wykonanie pewnych czynności takich jak: wpisywanie tekstu, klikanie, itp. Autohotkey umożliwia również tworzenie graficznych interfejsów użytkownika (GUI).
 
Opinia: Ciekawe i przyjemne narzędzie umożliwiające zoptymalizowanie naszej pracy. Narzędzia można używać podczas przeprowadzania testów oraz podczas standardowej pracy w systemie poprzez automatyzowanie często wykonywanych czynności. Czynnościom tym przypisujemy odpowiedni skrót klawiszowy. Już nie straszne jest wypełnianie żmudnych formularzy lub wykonywanie monotonnych czynności, za sprawą kilku klawiszy czynności wykonują się automatycznie. Dobre narzędzie dla początkujących oraz zaawansowanych użytkowników.
 
 
 
Wyżej omówione narzędzia cechują się dużą prostotą obsługi. Rekomendujemy rozpoczęcie pracy od pobrania wybranego rozwiązania, uruchomienie go i załadowanie przykładowego skryptu, który często jest dystrybuowany wraz z narzędziem (lub znajdują się w dokumentacji). Każdy następny krok będzie już tworzeniem gotowego skryptu który potencjalnie może zostać wykorzystany do automatyzacji Waszej pracy. 
 
Poprzez korzystanie z takich narzędzi można w łatwy sposób przyspieszyć naszą pracę, nudne i monotonne czynności zastąpić naciśnięciem pojedynczego klawisza, a trudne i długotrwałe do wykonania akcje wykonywać w ułamku sekundy.
 
Typem naszej redakcji jest Autohotkey. Narzędziami wartymi uwagi są również AutoIt oraz LordUI przez duże możliwości i łatwość obsługi. Dodatkowym faktem dla którego warto się zainteresować narzędziem LordUI jest to że jest to nasza rodzima produkcja tak więc można spodziewać się większości materiałów w języku polskim oraz możliwości realnego wsparcia przez naszych rodaków.
 
W kolejnych tygodniach będziemy publikować nasze tutoriale i doświadczenia z pracą z tymi narzędziami.
 
 
Źródła:
 
 
 

To powinno Cię zainteresować