Najgorsze Projekty 2023. Mamy zwycięzcę!

Najgorsze Projekty 2023. Mamy zwycięzcę!
W ubiegłym tygodniu zakończyliśmy zbieranie głosów w plebiscycie na Najgorszy Projekt 2023. Przedstawiamy nasze podsumowanie.

Zanim przejdziemy do szczegółów, chcemy podziękować wszystkim, którzy oddali swój głos, wybierając w ten sposób największą wpadkę projektową ubiegłego roku. 

Dla przypomnienia, wśród nominowanych znaleźli się:

  • Bezpieczeństwo danych w Polsce 
  • e-PIT 
  • Fala 
  • mObywatel 2.0 
  • Newag 
  • System biletowy Wizzair 

Przez długi czas kilka projektów szło łeb w łeb, żeby na samym końcu oddać prowadzenie jednemu z nich. 

Nasz plebiscyt wygrał Newag za podejrzenie zabawą kodem oprogramowania krytycznego pod kątem bezpieczeństwa. Nie jest to jednak prawdziwie zły projekt informatyczny. Tu raczej możemy mówić o wytworzonym przez projekt złym produkcie. Zapewne pobudki, jakie kierowały „projektem” do wprowadzania zmian, motywowane były chciwością, a nie wynikają z nieumiejętności zarządzania projektami.

Na drugim miejscu w naszym zestawieniu uplasował się projekt mObywatel 2.0. Przyznajemy, że zbudowany został wartościowy produkt, tylko decyzją polityczną na rynku pojawił się on za wcześnie. Możliwe, że mamy tu do czynienia z pojedynczą, niemerytoryczną osobą, która wywarła presję na projekt. Nasze pytania do byłego już Ministra Cyfryzacji pozostały bez odpowiedzi.

Znajdujący się na trzecim miejscu Transport GZM to z kolei klasyczny projekt, w którym predefiniowane daty zmusiły do wdrożenia niegotowego produktu.

Jeszcze raz dziękujemy za Wasze zaangażowanie w tegorocznym, premierowym plebiscycie i już teraz zapraszamy do obserwowania pojawiających się projektów. 

Mamy cichą nadzieję, że w drugiej edycji lista nominowanych będzie znacznie skromniejsza.   
 

Źródła:
Źródło obrazka: https://pl.freepik.com/darmowe-wektory/prowadzenie-biznesu-czasami-nieudane-plany-biznesowe-sa-jak-rakieta-ktora-szybko-uderza-w-ziemie-ilustracja-w-stylu-3d_18779139.htm

To powinno Cię zainteresować