4Developers 2023. Relacja z konferencji

4Developers 2023. Relacja z konferencji
Podczas tegorocznej edycji konferencji uczestnicy mieli okazję wysłuchać między innymi wystąpienia jednego z naszych trenerów. Oto jak wyglądała wizyta Krzyśka Kołodziejczyka na 4Developers.

Jedno z najbardziej rozpoznawalnych wydarzeń w branży nie tylko programistycznej, ale też testerskiej i managerskiej miało miejsce 18 kwietnia na warszawskim PGE Narodowym. Zaproszeni prelegenci, wśród których znaleźli się zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy, mieli szansę zaprezentować się razem ze swoimi przemówieniami dotyczącymi różnorodnych tematów branżowych oraz zaprosić zgromadzonych uczestników do wspólnego networkingu. 4Developers to konferencja niezwykle otwarta na uczestników; świadczy o tym chociażby gotowość do rozmowy zebranych specjalistów i prelegentów. Wśród gości wydarzenia znaleźli się m.in.: przedstawiciele ING Hubs, theprotocol.it, czy też CodeTwo, wraz z obecnym przy ich stoisku Szymonem Szczęśniakiem, znanym lepiej jako JSON z Kanału HRejterzy.

To właśnie jego prezentacja otwierająca wywarła na uczestnikach niemałe wrażenie; oprócz podzielenia się z zebranymi swoimi przemyśleniami o tym, jak bardzo trudne może być czasem połączenie dwóch światów - biznesu i developerskiego, wskazał on także na to, że w świecie IT i kontaktach międzyludzkich nie ma równych i równiejszych.

Naszego trenera - Krzyśka Kołodziejczyka - mogliście posłuchać podczas dwóch jego wystąpień. Pierwszym był warsztat Cypress.IO - lekki start wzorcowej automatyzacji, który oparty był na wskazaniu kilku podstawowych błędów, popełnianych przez początkujących testerów automatyzujących. Oprócz tego, motywem przewodnim spotkania było również wykorzystanie w wartościowy sposób wzorca projektowego Page Object przy użyciu narzędzia Cypress.IO tak, by projekt końcowy był spójny oraz łatwy w utrzymaniu bez generowania / tworzenia  niepotrzebnych warstw. Uczestnicy warsztatu otrzymali sporą dawkę elementów technicznych, w powiązaniu z wykorzystaniem dobrych praktyk. 

4developers-krzysztof-kolodziejczyk.png

Drugim wystąpieniem była prelekcja „Praktyka automatyzacji – od testera wspierającego automatyzację, do automatyka testów”, której zamysłem było pokazanie, ile tak naprawdę zadań podczas automatyzacji testów może być wykonywanych przez osoby współtworzące cały projekt dla powstającego oprogramowania. Często zdarza się, że testerzy automatyzujący biorą na siebie zbyt dużo, a przy wprowadzeniu drobnych zmian organizacyjnych można wdrożyć do procesu automatyzacji mi.in zespół testerów manualnych, który nie tylko wskaże nam kierunek naszych testów, przekazując odpowiednie przypadki testowe, czy historyjki, ale również często jest to start dla takich osób w pełną automatyzację. W trakcie prelekcji nie zabrakło też przestrzeni na pytania od uczestników oraz mnóstwa przykładów popierających przekazaną teorię.

Konferencja 4Developers to również wiele innych, wartych uwagi wystąpień i warsztatów, których zadaniem było przekazanie ukierunkowanej wiedzy związanej nie tylko z technikaliami. Warto wspomnieć tu o prelekcji „Na backendzie może być kolorowo - budujemy Flow aplikacji w Postman” autorstwa Anny Kalemby, gdzie w bardzo ciekawy sposób przedstawione zostały możliwości wykorzystania narzędzia Postman wraz z jego funkcją Flows, czy "Oczywiście, że działa: Jak testowanie dostępności cyfrowej może pomóc Ci stworzyć produkty dla każdego użytkownika" Piotra Źrołki, która  przypomniała, jak bardzo istotna jest dostępność nie tylko z punktu widzenia osób z dysfunkcjami, ale też z myślą o każdym z nas.

Nad całością konferencji 4Developers przez cały czas czuwali oczywiście jej organizatorzy, którzy zadbali o zgromadzonych w każdym calu, czego dowodem są ciepłe słowa zarówno słuchaczy, jak i prelegentów. Mamy nadzieję, że za rok spotkamy się  w podobnym gronie, by znów zaskoczyć sympatyków branży wieloma inspirującymi tematami. 

 

To powinno Cię zainteresować