O powstaniu konferencji
Agile & Automation jest wynikiem analizy opinii i ankiet po TestingCupie. Wielu z uczestników tamtej konferencji chciało posłuchać więcej o automatyzacji i zwinności. Ponieważ pojemność tematyczna w ramach TC jest ograniczona, padł pomysł żeby zrobić drugą, jesienną konferencję, bardziej praktyczną, agile'ową i bliższą kodowaniu.
O zainteresowaniu konferencją
Zakładaliśmy udział 100 osób, mając potencjał 200 miejsc na konferencji i na miesiąc przed konferencją… sprzedały się wszystkie bilety. Kolejne 100 osób wyraziło zainteresowanie, ale niestety ściany hotelu Park Inn nie są z gumy [...].
O warsztatach
Warsztaty, które toczyły się w trakcie konferencji również cieszyły się dużą popularnością. Nic dziwnego, bo prowadziły je osoby znane z doświadczenia i umiejętności przekazywania wiedzy – Jacek Okrojek, Wiktor Żołnowski czy silna ekipa z Future Processing z Danielem Decem. TestingCup miało swojego reprezentanta w postaci Automated TestingCup, organizowanego przez firmę PGS, z niewielką pomocą ludzi zaangażowanych w przygotowanie TC. Zakładaliśmy, że może być to hit tej imprezy, ale nie zgłosiło się tak dużo drużyn jak ma to miejsce podczas Mistrzostw. Jedną z dodatkowej wartości tego warsztatu będzie udostępniony materiał wraz z aplikacją do projektowania testów.
O mówcach
Główni mówcy nie zawiedli. Prezentacja Janet Gregory była tym, czego się oczekuje od keynote'ów. Było motywacyjnie, miękko i zwinnie. Dokładnie tak, jak w kultowej już książce „Agile Testing”. Choć problem zdrowotny (kaszel) zakłócił płynność prezentacji, to i tak warto było posłuchać współautorki książki. Dodatkowo podczas panelu Janet uzupełniła swoją prelekcję o kilka ciekawych przykładów. Była też obecna w kuluarach i każdy mógł podejść i porozmawiać o testowaniu [...].
Drugi z keynote'ów, Alan Richardson, mówił o technikaliach w testowaniu i zrobił to w świetny sposób używając do tego… starych okładek książek motywacyjnych. Było nie tylko praktycznie, było też motywacyjnie. [...]
Inne prezentacje również nie zawiodły naszych oczekiwań. Były mniej lub bardzie techniczne, zwinne w różnym stopniu, a w kuluarach dominowały pozytywne opinie. Szczególnie cieszy nas dobrze przyjęta prelekcja Radka Orszewskiego, który na testerskiej konferencji miał okazję wystąpić bodajże po raz pierwszy.
Organizatorzy podsumowali również swoje pozytywne i negatywne odczucia względem konferencji. Zapowiedzieli również chęć zorganizowania kolejnej imprezy, ale niekoniecznie za rok i niekoniecznie jesienią. Wszystko uzależnili od możliwości znalezienia ciekawych mówców. Zestawili również ocenę konferencji z oceną oprogramowania, co pokazało ciekawe podobieństwo. Liczymy na konstruktywną retrospektywę w ankiecie online. Ta iteracja poszła już „na produkcję” i nie będziemy w stanie cofnąć awarii, które możliwe, że zauważyliście. Możemy jednak zdiagnozować defekt, który stał u jej podstaw i w przyszłości nie popełniać tych samych błędów. Jeśli kolejna wersja ma być lepsza, potrzebujemy dobrego raportu awarii. Potrzebujemy wiedzieć, co nie zadziałało, ale chcemy również wiedzieć, co działało i jeśli macie swoje przemyślenia, to powiedzcie nam o swoich sugestiach i tym, co możemy zrobić lepiej."
Całość można przeczytać na: http://aadays.pl/podsumowanie-konferencji-okiem-organizatora/
testerzy.pl są partnerem wydarzenia.