Błędy w Generatorach Wniosków Funduszy Europejskich

Błędy w Generatorach Wniosków Funduszy Europejskich
  Instytucje, które pośredniczą w wydatkowaniu miliardów złotych przyznanych nam przez Unię europejską, nie potrafią "dorobić" się dobrze działających generatorów wniosków. Co najdziwniejsze - najwięcej kłopotów mają te instytucje, które dają pieniądze na Innowacyjną Gospodarkę.

Błędy w generatorach wniosków powodują palpitacje serca u wnioskodawców. Co ma zrobić instytucja, która dostaje informację, że jej wniosek został zwrócony do poprawki z powodu niepoprawnego wypełnienia? Wypełnić go ponownie. Co ma zrobić instytucja, która wypełniła wniosek poprawnie, ale z powodu błędów generatora pojawiły się we wniosku błędy? Wypełnić go ponownie.

Sytuacja taka spotkała zaprzyjaźnioną firmę. Okazało się, że wniosek choć wypełniony poprawnie w generatorze w wydruku do pliku zawierał już błąd. Kontakt z instytucją finansującą rozwiązał sprawę, okazało się, że jest to znany problem i istnieje obejście. Wystarczy zrobić kilka, rzecz, które nie przyszłyby do głowy normalnemu użytkownikowi aplikacji komputerowej i w wydruku pojawiają się już poprawne wartości. Dlaczego jednak instytucje takie jak PARP nie są w stanie naprawić błędów, a stosują obejścia? Czy wydatkując duże środki nie są w stanie stworzyć aplikacji wspierającej wnioskodawców, a nie dodatkowo utrudniającej im życie? Niestety, jak to w starym powiedzeniu, najciemniej pod latarnią. Grzechów zaniechania jest tu jednak dużo więcej i nie widać możliwości na ich rozwikłanie. Oto dwa z nich:

- generator wniosków PARP https://bazy.parp.gov.pl/ działa poprawnie jedynie pod przeglądarką IE. Zapis, wydruk, walidacja jest niemożliwa chociażby pod FireFox-em.

- generator wniosków z województwa śląskiego (uważany za najlepszy w kraju!) opisany jest takim komunikatem:

 

Zwracam uwagę na informację "wersja WORD". Wnioski można przesyłać edytowane jedynie w jedynym, słusznym oprogramowaniu WORD.

Pojawiają się kolejne informacje o nowych wersjach generatorów. Może niedługo instytucje finansujące zdecydują się wreszcie na testowanie.

 

To powinno Cię zainteresować