KraQA #11 - relacja

KraQA #11 - relacja
Prezentacja Michała Deca z firmy Codewise „Testowanie systemów opartych na Amazon Cloud Computing” oraz możliwość przetestowania różnych rodzajów piwa przyciągnęły na barkę ponad 80 osób.
 

Michał krótko przedstawił produkt nad którego rozwojem pracuje – system do marketingu afiliacyjnego, który musi obsłużyć do 3500 transakcji na sekundę, pracuje na ponad 50 serwerach i generuje dziesiątki gigabajtów danych i logów każdego dnia.

Platforma, na której oparty jest ten system to Amazon Webservices, a jego architektura to tzw. mikroserwisy – duża ilość wydzielonych komponentów realizujących konkretną funkcjonalność i komunikujących się między sobą. Wygląda to mniej więcej tak:

 

 

Jak można się domyśleć, testowanie tego typu systemu jest sporym wyzwaniem. Trudno sobie z nim poradzić bez znajomości budowy aplikacji i umiejętności programowania. Główna praca Michała i jego kolegów polega więc na tworzeniu kodu, który pozwoli programistom testować ich kod. Trzeba więc m.in. rozumieć jak działają JSON-y, które hasają sobie po REST-cie…

Końcowa część prezentacji Michała dotyczyła testowania systemów na produkcji i wcale nie chodziło tu o testerski dowcip z brodą, ale o bardzo ważny aspekt zapewniania jakości!

 

Prezentacja zadowoliła chyba największych geeków wśród testerów, a mniej zaawansowanych technicznie wprowadziła w tematykę rozproszonych systemów wysokiej dostępności. Nie zabrakło przykładowych kawałków kodu oraz dobrych praktyk i rad dotyczących definiowania stretegii testowej i wykorzystania ciekawych narzędzi o intrygujących nazwach. Jednym słowem – dla każdego coś ciekawego, o czym świadczy duża ilość pytań zadanych przez publiczność na koniec wystąpienia Michała.

 

Serdeczne dzięki dla prezentera i wszystkich słuchaczy, szczególnie tych którzy zostali po prezentacji aby posiedzieć sobie przy testerskim piwku – to dzięki Wam KraQA żyje i ma się dobrze!

 

PS. Już niebawem obszerne materiały z prezentacji, a może i mała niespodzianka dla tych, którzy (podobnie jak jednoręki tymczasowo Adrian) dotrzeć nie mogli:)

 

 

To powinno Cię zainteresować