W czerwcu 2015 wersja beta sylabusa Model-Based Testing Foundation Extension została zaakceptowana, a w październiku ISTQB oficjalnie potwierdziło opublikowanie nowego certyfikatu.
Dlaczego warto zdaniem ISTQB promować ten model? Ponieważ jest to innowacyjne podejście do testowania poprawiające efektywność i wydajność procesu testowania. MBT w specyficzny sposób prowadzi analizę i projektowanie testów korzystając z podstawy testów, jaką jest właśnie zamodelowane oprogramowanie.
Co rozumiemy przez model w ramach ISTQB? Model to specyficzna forma zapisu działania oprogramowania. Mogą to być:
- model wzrostu niezawodności
- model użycia, w tym profile produkcyjne
- modele zachowania, takie jak tablica decyzyjna lub diagram stanów.
Dla kogo jest MBT od ISTQB? Model-based testing to specyficzne podejście do testowania i można uznać, że w Polsce dość niszowe. Największą jego zaletą jest praca w oparciu o notację, która sama w sobie jest łatwa do automatyzacji. Jeśli w twoim projekcie masz dobrą specyfikację, która może podchodzić pod model, to ta certyfikacja będzie dla ciebie.
Dostarczanie dodatków do poziomu podstawowego jest nowym pomysłem ISTQB na "poziome" rozszerzanie certyfikacji. Po nie do końca udanym Zwinnym Testerze (Agile Tester) przyszła kolej na MBT. Miejmy nadzieję, że będzie on lepszy od sylabusa wcześniejszego dodatku do poziomu podstawowego.
Teraz czekamy na sylabus, szkolenia i egzaminy!