(Nie)Przyjazny PIT 37

(Nie)Przyjazny PIT 37
Ministerstwo Finansów umożliwiło przesyłanie rozliczenia podatkowego za roku 2008 za pomocą Internetu. Nie ma już konieczności posiadania e-podpisu. Szybki test nowej aplikacji wyszedł raczej na jej korzyść. Nie obyło się jednak bez wpadek.
Aplikacja dostępna jest na stronie:

 

http://www.e-deklaracje.gov.pl/files/pdf/PIT-37(14)_v1-0.pdf

Jest to rozwiązanie oparte na edycji PDF-a co może ułatwić dostęp do wypełniania deklaracji. Dużym plusem jest możliwość wypełnienia zeznania w przeglądarce. Dużym minusem, że aplikacja wypełniania lokalnie będzie działała jedynie pod systemami operacyjnymi firmy Microsoft.

 Wersja 1.0 działa. Rzeczywiście istnieje możliwość złożenia deklaracji i otrzymania UPO (Urzędowe Potwierdzenie Odbioru). Dopatrzyliśmy się jednak kilku błędów będących raczej wykroczeniami przeciw użyteczności niż przestępstwami.

1) Nazwa "Warning: JavaScript Window" nie powie za wiele, a ostrzeżenia o wybraniu opcji mogłyby zawierać troszkę mniej wykrzykników. Taka forma komunikatu kojarzy się ze standardowym chamstwem w urzędach. 

  błąd

 

2) Przydałoby się poprawne walidowanie dat. Komunikat błędu nie informuje o typie błędu, chociaż rozpoznaje, że data jest niepoprawna. W tym wypadku wystarczyłoby podać komunikat typu "Proszę o skorygowania pozycji miesiąc. Wartość z poza zakresu 1-12."

błąd

 

3) Formularz dopuszcza podawanie dowolnego ciągu znaków w typowo liczbowych (numerowych) polach.

 

4) Walidacja na zakończenie wypełniania formularza mogłaby podawać miejsca popełnienia błędu. Poniższy komunikat zmusza do przeszukania całej zawartości formularza. 

błąd

To powinno Cię zainteresować