PtaQ #36

PtaQ #36
Zapraszamy na kolejne spotkanie PTaQ, którego tematem przewodnim będzie automatyzacja. W świat testów API oraz SoapUI wprowadzi nas Piotr Nowicki, a wraz z Jankiem Sabakiem zastanowimy się, dlaczego tak naprawdę automatyzujemy nasze testy.
 

Kiedy: 23-go listopada 2016 (środa), godz. 18.00

Gdzie: Poznań, ul. Dąbrowskiego79A, 11 piętro, sala Wuchta

Tematy prezentacji:

Piotr Nowicki: Testowanie API za pomocą SoapUI

Prelekcja została przygotowana z myślą o testerach, którzy nie mieli jeszcze styczności z testowaniem API i chcą rozszerzyć zakres swoich kompetencji o umiejętność testowania API za pomocą narzędzia SoapUI.

Piotr Nowicki - tester w firmie AmberTeam. Na stanowisku testera pracuje już 4 lata. Uczestniczył w wielu projektach, w tym także międzynarodowych. Posiada doświadczenie w testowaniu zarówno manualnym, jak i automatycznym i wydajnościowym. 

 

Jan Sabak: Sens i cel automatyzacji testów

Wielu testerów i nie tylko testerów zna narzędzia do automatyzacji testów, takie jak Selenium. Wielu potrafi w tych narzędziach skutecznie zaimplementować skrypty testowe. Testowanie to jednak nie tylko implementacja i wykonanie testów. Żeby automatyzacja przyniosła maksymalne korzyści trzeba ją zaplanować, a nade wszystko umieści w odpowiednim miejscu organizacji i procesu testowania.

W swojej prezentacji chciałbym omówić cele automatyzacji testów, jej sens, potencjalne zyski i zagrożenia. Chciałbym też pokazać podstawowe zasady dobrze wykonywanej automatyzacji.

 

W swojej prezentacji skupię się na następujących zagadnieniach

  • po co automatyzować
  • co automatyzować
  • problemy automatyzacji
  • techniki automatyzacji
  • automatyzacji a proces testowania (kiedy automatyzować)
  • utrzymanie testów automatycznych

Prezentacja nie będzie przywiązana do Selenium, czy innego konkretnego narzędzia testowego.

 

Jan Sabak - ekspert w dziedzinie zapewnienia jakości systemów informatycznych, wykonywania oraz organizacji testów. Od dwudziestu lat zajmuje się testowaniem oraz niezawodnością oprogramowania i sprzętu komputerowego. Jest absolwentem Instytutu Informatyki na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Pracując dla firm Matrix.pl, IMPAQ oraz Infovide zorganizował i kierował działami zapewnienia jakości. Obecnie pracuje w firmie AmberTeam gdzie zajmuje się prowadzeniem projektów, organizowaniem zapewnienia jakości w projektach informatycznych oraz doradztwem w zakresie doskonalenia procesu testowania i automatyzacji testów. Prowadzi szkolenia z testowania, jest akredytowanym trenerem kursów przygotowujących do egzaminów ISTQB na poziomie podstawowym i zaawansowanym.

Pracował również jako nauczyciel przedmiotów związanych z elektroniką i informatyką. Prowadzi wykłady z testowania oprogramowania na takich uczelniach jak SGH, Politechnika Warszawska, AGH. Działa czynnie na rzecz propagowania wiedzy i kultury jakości produkcji oprogramowania. Jest gorącym zwolennikiem metod zwinnych w produkcji oprogramowania i poza nią.

 

 

Przypominamy, że spotkania PTaQ są darmowe, otwarte dla wszystkich oraz nie wymagają rejestracji.

testerzy.pl serdecznie zapraszają!

 

 

To powinno Cię zainteresować