Raport: Stan testowania na świecie w 2016 roku

Raport: Stan testowania na świecie w 2016 roku
Opublikowano "Raport o Stanie Testów 2016". Bazująca na 1000 ankiet od ekspertów z ponad 60 krajów analiza jest największą w historii tego badania. Warto podkreślić, że w komisji rewizyjnej udział wzięli Jerry Weinberg, Keith Klain i Daniel Knott.
 

Raport został przetłumaczony na język polski, ale ze względu na kilka błędów polecamy zapoznać się również z angielskojęzycznym oryginałem.

Strona SJSI zwraca uwagę na kilka ciekawych danych jak np.:

  • nasze zarobki idą do góry ale musimy na to pracować dłużej niż na zachodzie europy
  • coraz mniej martwimy się stabilnością zatrudnienia
  • coraz częściej jest stosowane BBD. [red. BDD]

 

Z raportu możemy jednak wyciągnąć wiele innych ciekawych wniosków.

1. O wynikach raportu za rok 2015 napisaliśmy: "Jako mieszkaniec Europy Wschodniej (i Rosji) zarabiasz lepiej tylko od mieszkańców Indii. Twoje zarobki za to są takie same jak w... Afryce. Lepiej od Ciebie zarabiają testerzy w Azji, na Bliskim Wschodzie, w Europie Zachodniej i Ameryce."

Nie jest to już prawda. Testerzy z Europy Wschodniej zarabiają już więcej od pracowników części tych regionów, ale ciągle mniej niż Azjaci i mieszkańcy Bliskiego Wschodu.

 

2. Więcej osób testuje eksploracyjnie niż przy pomocy przypadków testowych.
 

 

 

3. Testerzy robią więcej rzeczy poza samym testowaniem.

 

 

4. Obserwujemy wzrost popularności szkoleń formalnych (17% w roku ubiegłym vs 22,5% w tym roku). Jeśli przyjrzymy się odpowiedziom bliżej, dostrzeżemy że ten typ szkoleń  jest szczególnie popularny w Indiach i Europie Zachodniej, a bardzo mało popularny w Ameryce Północnej. Podobne zjawisko zachodzi w dziedzinie certyfi­kacji, która jest wciąż popularna w krajach Europy Zachodniej a także Australii i Nowej Zelandii, podczas gdy w Ameryce Północnej nie cieszy się zbyt dużą popularnością.

 

5. Wśród wielu ciekawych wydarzeń, w jakich biorą udział ludzie z całego świata znalazło się również Testwarez.

 

Warto zapoznać się z całością >>

 

 

To powinno Cię zainteresować