Po 10 latach dostarczania przez nas szkolenia ISTQB Poziom Zaawansowany Kierownik - Testów czas na gruntowne zmiany. Nie wynikają one jednak ze zmian samego sylabusa. Postanowiliśmy odświeżyć (uwspółcześnić) cały materiał. W czasie dostarczania tego szkolenia, a także bazując na informacjach od uczestników i trenerów materiał był poprawiany. Dodawane były wizualizacje czy przykładowe pytania odzwierciedlające tematy pojawiające się na egzaminie. Dzięki temu po naszym kursie udało nam się osiągnąć jeden z najwyższych współczynników zdawalności, znacznie powyżej średniej ISTQB.
Jednak świat IT ciągle się rozwija i przy okazji zmienia się nasze otoczenie projektowe. Postanowiliśmy więc podmienić zadania, które żywcem nawiązywały do rzeczywistości 2012 r. i stworzyć zupełnie nowe, odwołujące się do współczesnych produktów software'owych i trapiących nas w codziennej pracy problemów. Kręgosłup szkolenia zawarty w sylabusie ISTQB pozostał niezmienny, ale (kontynuując analogie anatomiczne) obudowaliśmy go nowym mięśniami. Zdecydowaliśmy się również zbudować relację większości zadań, niczym połączeniami nerwowymi, dzięki czemu uczestnik może się poczuć, że na 5 dni trafia do nowego projektu informatycznego z wieloma problemami do rozwiązania i decyzjami do podjęcia.
Przykładowo, w sekcji z estymatami jedno z zadań dotyczyło oszacowania liczby przypadków testowych i czasu potrzebnego na ich wykonanie. W nowej wersji prosimy już we wcześniejszych rozdziałach o dokonanie wyboru strategii testowania i metod oraz ich oszacowanie. W związku z tym nie musimy szacować samych przypadków, ale mogą to być równie dobrze testy adhocowe, karty testów czy automatyzacja. Tak przetworzone i przygotowane dane przydadzą się w kolejnych częściach kursu. Tworzy się więc swoista gra, która dzieje się w otwartym świecie, ma wiele scenariuszy i to, jak się zakończy, będzie zależało od uczestników szkolenia.
Siłą napędową zmian szkolenia jest Radek Smilgin i tak opisuje motywację do przebudowy:
Na Kierowniku Testów w modelu ISTQB przeszkoliliśmy setki managerów. Poszczególne edycje to zawsze ciekawe spotkania z ludźmi zarządzającymi testami lub przygotowującymi się do tej roli. Jest ono jednocześnie bardzo trudne dla prowadzącego, ponieważ spotyka się z on z bardzo doświadczonymi ekspertami, a jednocześnie musi ich wiedzę ukształtować w ramach sylabusa i certyfikacji. Do tego potrzebne są dobre zadania, które nie tylko pozwolą przygotować się do egzaminu, ale realnie zwiększą wiedzę uczestnika. Zostaje on niejako wtłoczony w projekt informatyczny, w którym ramy wyznacza ISTQB, ale ciągle zostaje pole do podejmowania autonomicznych decyzji. To podejście do edukacji pozwala mu na w miarę gładkie przyjęcie reguł opisanych w sylabusie bez poważnego dysonansu, który wynikać może z wcześniejszych doświadczeń. Jednocześnie nie odeszliśmy od pracy zespołowej, tak więc uczestnicy w grupach mają więcej przestrzeni do dyskusji o najlepszym w danej sytuacji rozwiązaniu. Po wstępnie przeprowadzonych testach nowej formuły widzimy, że znacząco pomaga ona w utrwaleniu wiedzy i jeszcze bardziej podnosi zadowolenie ze szkolenia.
Okazję do poznania nowego materiału będziecie mieli podczas szkolenia „Kierownik Testów” już 27 maja we Wrocławiu. Premierowe zadania zostaną zaprezentowane przez jednego z autorów – Radka Smilgin.