Test porównawczy portali z ofertami turystycznymi

Test porównawczy portali z ofertami turystycznymi
Wakacje już za pasem. Przeprowadziliśmy dla Was test porównawczy portali gromadzących oferty biur podróży. Prawie każdy touroperator ma własną stronę internetową, jednak trudno wybrać najlepszą ofertę odwiedzając każdą stronę www z osobna. Łatwiej jest zajrzeć na strony oferujące oferty wycieczek, wakacji, rejsów wielu biur na raz. Takie portale zbierają oferty wielu touroperatorów i zazwyczaj prezentują je w znacznie atrakcyjniejszej i przyjaźniejszej formie. Sprawdziliśmy jakie błędy pojawiają się w porównywarkach ofert.

Spośród bogatej oferty internetowego rynku turystycznego do testów wybraliśmy:

  • travelplanet.pl
  • blizejslonca.pl
  • easygo.pl
  • fly.pl
  • traveligo.pl
  • wakacje.pl

 

Strony poddano wyczerpującym testom użyteczności, funkcjonalności i wydajności. W ostatecznym rachunku portalom przyznaliśmy punkty od 1 do 5 w każdej z kategorii:

 

 

Travelplanet.pl

Blizejslonca.pl

Easygo.pl

Fly.pl

Traveligo.pl

Wakacje.pl

użyteczność

4

3

4,5

2,5

2

4

funkcjonalność

4,5

3,5

5

3

3,5

4,5

wydajność

3

4

4,5

4

4

4,5

wrażenia

4,5

3,5

4

3

2,5

4

SUMA

16

14

18

12,5

12

17

Najlepszym portalem, o najbardziej użytecznym interfejsie okazał się easygo.pl, który wygrał wszystkie kategorie. Niewiele ustępują mu wakacje.pl z lekkim i bardzo przyjaznym layoutem oraz profesjonalnie wyglądający travelplanet.pl. Ten ostatni, choć lider odwiedzin, przegrał przede wszystkim wydajnością. Strona jest często niedostępna. Może to być spowodowane przeciążeniem serwerów po źle przygotowanej akcji promocyjnej na portalu nasza-klasa.pl.

Czołówkę zdecydowanie goni blizejslonca.pl. Jeśli poziom inwestycji w portal się utrzyma, w krótkim czasie dołączy do najlepszych.


Poniżej prezentujemy fragmenty części technicznej naszych testów.

Walidacja zgodności z rekomendacjami technicznymi W3C w zakresie XHTML i CSS.

Walidator sprawdza zgodność znaczników z aktualną rekomendacją techniczną w dokumentach charakterystycznych dla sieci www – np. HTML, XHTML itp.

Walidacja XHTML strony głównej portalu:

portal

Liczba błędów

Liczba ostrzeżeń

Travelplanet.pl

464

-

Blizejslonca.pl

17

-

Fly.pl

160

-

Easygo.pl

1

-

Traveligo.pl

140

-

Wakacje.pl

0

-

Expedia.com

126

 


Co to jest walidacja CSS?

Używając podstawowego interfejsu walidator sprawdza zgodność z CSS 2.1, który jest obecną rekomendacją techniczną CSS. Podaje on wynik w formacie XHTML.

Błędy i Ostrzeżenia.

W rzeczywistości, walidator może podać dwa rodzaje komunikatów: błędy i ostrzeżenia. Błędy podawane są wtedy, gdy sprawdzany arkusz CSS jest niezgodny z rekomendacją CSS. Ostrzeżenia różnią się od błędów tym, że nie stwierdzają problemów odnośnie specyfikacji. Są one po to by ostrzegać (!) deweloperów CSS, że niektóre punkty mogą być niebezpieczne i mogą prowadzić do nieprzewidzianego zachowania na niektórym sprzęcie czy oprogramowaniu.

Typowym ostrzeżeniem jest ostrzeżenia o rodzinie czcionek: jeśli nie poda się czcionki rodzajowej, wydane ostrzeżenie powiadomi o tym, że powinna ona zostać dodana na końcu reguły, w przeciwnym razie oprogramowanie użytkownika, które nie posiada innych czcionek może wyświetlać tekst w czcionce domyślnej, co może mieć niepożądane rezultaty.

Walidacja CSS strony głównej portalu:

Portal

Liczba błędów

Liczba ostrzeżeń

Travelplanet.pl

38

508

Blizejslonca.pl

4

0

Fly.pl

7

442

Easygo.pl

2

65

Traveligo.pl

3

53

Wakacje.pl

40

216

Expedia.com

17

182


Walidacja odnośników.
Walidator sprawdza poprawność odnośników (linków) na stronie, badając czy wszystkie prowadzą w istniejące miejsca na stronie. Identyfikacja hiperłącz za pomocą kodów HTTP pozwala odnaleźć błędne lub nieistniejące łącza, a także niepoprawne przekierowania.

Kod 403 - Forbidden (Zabroniony) - serwer zrozumiał zapytanie lecz konfiguracja bezpieczeństwa zabrania mu zwrócić żądany zasób.

Kod 500 - Internal Server Error (Wewnętrzny błąd serwera) - serwer napotkał niespodziewane trudności, które uniemożliwiły zrealizowanie żądania.

Kod 501 - Not Implemented (Nie zaimplementowano) - serwer nie dysponuje funkcjonalnością wymaganą w zapytaniu; ten kod jest zwracany gdy serwer otrzymał nieznany typ zapytania.

Walidacja strony głównej portalu:

portal

HTTP 403

HTTP 500

HTTP 501

Travelplanet.pl

1

0

1

Blizejslonca.pl

-

-

-

Fly.pl

0

0

0

Easygo.pl

1

0

1

Traveligo.pl

0

0

0

Wakacje.pl

2

0

0

Expedia.com

2

1

2

 

Obsługa przeglądarek.

portal

Obsługa Opera 9

Travelplanet.pl

poprawnie

Blizejslonca.pl

poprawnie

Easygo.pl

poprawnie

Fly.pl

Poprawnie, nieliczne błędy - Informacja o braku obsługi Opery (obrazek)

Traveligo.pl

poprawnie

Wakacje.pl

poprawnie

Expedia.com

poprawnie


Pełna sześćdziesięciostronicowa (60 stron) wersja raportu zawiera wyniki testów i analizę w formie graficznej i opisowej m.in.:

 

Użyteczność

Kastomizacja

Obsługa błędów

Wyszukiwanie ofert

Analiza optymalizacji pod kątem wyszukiwarek internetowych

Grafika

Obsługa przeglądarek

IE 6.0

IE 7.0

IE 8.0 Beta 1

Firefox 2.0

Opera 9.X

Wydajność

Szybkość ładowanie stron

Rozmiar plików

Liczba obiektów na stronie

Walidacja pod kątem rekomendacji W3C

XHTML

CSS

Analiza odnośników url

 

„Zapytaj o raport”

Zapraszamy również do zapoznania się ze szczegółami naszej usługi Raport Porównawczy oraz pozostałymi usługami testerzy.pl.

To powinno Cię zainteresować