Wojna przeglądarek

Wojna przeglądarek
Na rynku pojawiła się już wersja 9.5 Opery. Wkrótce pojawią się FireFox 3.0 - aktualnie w swojej trzeciej wersji beta oraz Internet Explorer 8.0 - na razie jedynie dla programistów i projektantów. Rozpoczyna się wojna.Zapowiedzi i materiały marketingowe producentów oprogramowań już zapowiadają, że ma być szybciej, przyjaźniej, bezpieczniej i w ogóle pięknie ma być. Zobaczmy co pokazują doświadczenia przeszłości aby wyrobić sobie zdanie jak naprawdę może być.
IE od początku do końca

Historia IE to historia samego Microsoftu. Nie sięgając do czasów, które już dla większości z nas nic nie znaczą na początku był Internet Explorer 6.0. Dziecko takie jak twórca. Nie obchodzą ich zasady Internetu, dominują więc to oni określają standardy. Stworzenie strony poprawnie wyświetlającej się w IE 6.0 zakrawa dziś na cud. Chodź istnieją ogólnie przyjęte reguły HTML Microsoft miał je za nic i tak powstał IE 6.0. Ciągle najpopularniejsza przeglądarka w sieci. Zaczęło się źle i dalej było tylko gorzej. Kolejne dziury i kolejne łatki. MS wypuścił więc IE 7.0 i nic się nie zmieniło. Nawet rozczarowani użytkownicy 6.0 nie byli zainteresowani nową wersją. Nic więc dziwnego, że IE zdecydowało się wypuścić wersję ósmą. Czy zdarzy się cud i uda się wreszcie wyprodukować dobrą przeglądarkę? Mało prawdopodobne skoro już teraz głównym jej celem jest promocja języka .Net i nowych narzędzi MS Silverlight. Pierwsze próby wyświetlania się stron w IE8.0 powodują ból serca u programistów. To co działa w szóstce i siódemce nie działa w ósemce i na odwrót. Dużo będzie pracy do zrobienia. Przekonaj się sam:

http://www.microsoft.com/windows/products/winfamily/ie/ie8/default.mspx

Historia pokazuje, że Microsoft przespał rewolucję Internetu. Tak jak nie udało mu się dobić targu z Yahoo, tak jak jego Live nie przebił się w sieci, tak nie wróżymy mu sukcesu z IE 8.0.

FireFox od Unix-a do Windowsa

To była rewolucja! Pojawił się FireFox z zakładkami i zmienił się i cały Internet. Stabilna, bezpieczna i po prostu szybka przeglądarka z wieloma użytecznymi rozwiązaniami i dodatkowymi pluginami pokazała, że można. Oprogramowania do którego nie trzeba kupować systemu operacyjnego i które nie musi się reklamować. Po prostu samo się rozpowszechnia.

Wersja druga trochę za długo była na rynku. Wymaganie internautów rosły, a zmiany nie nadchodziły. Przeglądarka powoli stawała się zbyt wolna i zbyt mało wspierała potrzeby serwisów społecznościowych.

Komplementy dla wersji trzeciej już się rozpoczęły choć do premiery zostało jeszcze trochę czasu. Czy rzeczywiście nadchodzi król?

http://www.sciagnij.pl/programy/1,90718,5319996,Firefox_3_krolem_przegladarek_internetowych_.html

Pierwsze testy pokazują, że nie jest jednak tak ładnie. Warto jednak przekonać się samodzielnie:

http://www.mozilla.com/en-US/firefox/all-rc.html

Opera - atak z drugiego rzędu

Co na to Opera? Nowa wersja Opery już jest na rynku. Niespodziewany gracz, który pojawił się znikąd i przebił się do czołówki. Serwisy szacują, że między 10% a 20% rynku należy do Opery. Czy można więc go zignorować?

Nowa Opera to i nowa jakość. Sprytny mechanizm dodawania zakładek, kosz, możliwość powiększania i pomniejszania strony no i dodatkowo czarne zakładki robią wrażenie. Przeglądarka nie radzi sobie z dużą ilością otwartych zakładek, ale ten problem ucieka między innymi zaletami Opery. Trzeba ją spróbować zanim pojawią się stabilne wersje konkurencyjnych przeglądarek. Może zostanie z wami na dłużej?

http://operapl.net/

Testerzy kontra przeglądarki

Starając się dotrzeć do jak największej ilości odbiorców, dostarczając najlepszą jakość Testerzy.pl wyświetlają się poprawnie w:

  • IE 7.0 i 8.0
  • FireFox 2.0 i 3.0
  • Opera 9.5 i wcześniejsze

 Robimy wiele aby wyświetlać się poprawnie również w IE 6.0 jednak wymaga to od nas anielskiej cierpliwości i testów po każdej aktualizacji strony.

To powinno Cię zainteresować