Jak trafiłaś do testowania?
Odkąd pamiętam w domu mieliśmy komputer. Bardziej ambitnie do tematu zaczęłam podchodzić już w liceum. W tych czasach robiłam wszystko po trochu: uczyłam się tworzyć strony, grafikę, animację, programować, na swoim komputerze zainstalowałam Linuxa - ogólnie byłam maskotką starszych kolegów, którzy mi w nauce tego wszystkiego z radością pomagali. Niestety każda z tych rzeczy bawiła mnie przez jakiś czas, a potem rzucałam ją w kąt i szukałam czegoś nowego, nigdzie nie potrafiłam zaczepić się na dłużej. Po skończeniu liceum wyprowadziłam się od rodziców do stolicy, i po krótkiej przygodzie ze sprzedażą trafiłam do pierwszej swojej pracy w IT. Na początku jedynie z pogranicza testowania, jednak temat wciągnął mnie i kolejne prace to już zagłębianie się w testy.
Moja pobieżna znajomość wielu różnych tematów z zakresu informatyki okazała się idealnie pasować do tej dziedziny. Nie jestem wyspecjalizowana w czymś konkretnym, ale dzięki temu jestem wszechstronna i mogę w jednym tygodniu testować systemy Unix'owe, w następnym napisać jakiś automat testowy, a jeszcze później zahaczyć o prace analityczne. Lubię testy, bo zwykle są na pograniczu świata informatyki i biznesu, w dodatku zawierają w sobie dużo kwestii psychologicznych, "miękkich", które mnie interesują.
Myślę, że w testach każdy znajdzie coś dla siebie, dlatego ciężko się nudzić. Dowodem na to jest fakt, że testerzy wywodzą się z różnych dziedzin - są byłymi administratorami, programistami, specjalistami od baz danych, analitykami, albo ludźmi zupełnie ze strony biznesu, którzy do tej pory pracowali z klientami i nie mają wiedzy informatycznej. W testach łatwo też zacząć swoją karierę - na początku nie jest wymagana specjalistyczna wiedza, a jedynie dobre podejście i logiczne myślenie, a możliwości rozwoju są chyba nieograniczone.
Jakie role pełniłaś?
Zaczynałam od pracy na pograniczu testów i wsparcia klienta. Właściwie w naszej grupie zajmowaliśmy się wszystkim po trochu (nawet malowaliśmy stoły). Te pierwsze testy były niezorganizowane i w tamtym czasie nie zdawałam sobie sprawy jak szeroki jest to temat.
Kolejna praca jako szeregowy tester to początek poznawania teorii, pierwsze scenariusze testowe, pierwsze zabawy z automatyzacją. W następnej firmie szybki awans na kierownika testów, rekrutacja i wyszkolenie własnego zespołu. To był dla mnie czas intensywnej pracy i nauki.
Obecnie jestem trochę specjalistą od testów, trochę od automatów, trochę analitykiem testowym. W międzyczasie rozwijam się jako trener i przygotowuje ludzi do egzaminu ISTQB/SJSI Podstawy Testowania Oprogramowania.
W jakim aktualnie projekcie pracujesz?
Obecnie realizuję wraz z Corrse projekt migracji systemu billingowego u operatora telefonii komórkowej.
Do tej pory moja praca była w połowie analityczna (opisanie procesów biznesowych, które będą testowane), w połowie techniczna (tworzenie automatów testowych). Projekt migracji składa się z kilku podprojektów, ostatnio zostałam "przepięta" do innego i dopiero zobaczymy co z tego będzie.
Jakich narzędzi używasz?
Z narzędzi czysto testerskich: do zarządzania błędami i testami była BugZilla, Mantis, TestLink, QualityCenter i kilka systemów tworzonych wewnętrznie; do automatyzacji TestComplete i QuickTestPro. Chwilę przesiedziałam przy JMeterze, ale znam tylko podstawy.
Ponadto przydawała się cała masa innych narzędzi, choćby MS Office. Miło wspominam przygodę z MediaWiki i SubVersion.
W jakich inicjatywach testerskich się udzielasz?
Mam poczucie, że się nie udzielam. Jestem w SJSI i po długich pertraktacjach zostałam adminką forum SJSI, na którym niestety niewiele się dzieje. Brałam udział w tłumaczeniu nowego słownika testerskiego ISTQB na język polski, ale z tego co wiem prace zostały wstrzymane i słownik jeszcze nie ujrzał światła dziennego. Prowadzę działania zakrojone na małą skalę, pod postacią spotykania się z ludźmi po fachu lub ludźmi, którzy chcieliby postawić pierwsze kroki w testowaniu, pod pretekstem wymiany doświadczeń (a naprawdę chodzi o to, że ja po prostu lubię spotykać się z ludźmi).
Gdzie można cię spotkać?
Ciągle zbieram się do wystąpienia na jakiejś konferencji, ale ciągle brak mi pomysłu na ciekawe wystąpienie, a o oczywistościach mówić nie trzeba. Rok temu brałam bierny udział w konferencji SJSI w Jachrance i TestWarez w Krakowie. Jachranka w tym roku mnie ominęła, ale prawdopodobnie pojawię się na TestWarez, być może nawet coś opowiem. Byłam na kilku spotkaniach czwartkowych SJSI, niestety od jakiegoś czasu inicjatywa upadła. Ostatnio daję się wciągnąć w nieformalno-towarzyskie spotkania testerskie organizowane przez Darka Paczewskiego (następnie spotkanie 31 lipca w Warszawie, zapraszamy).
Gdzie na wakacje?
Jeszcze brak konkretnych planów, ale mam na ten moment bardzo proste potrzeby: słońce, morze, piasek i spokój przez 2 tygodnie.
Dziękujemy za rozmowę.