Tester Września

Tester Września
Pierwszym gościem Testera Miesiąca po wakacjach jest Dmitrij Żatuchin. Chcielibyśmy Państwu przedstawić sylwetkę osoby spoza ogólnego nurtu testowego. Dmitrij bardziej zajmuje się użytecznością i dostępnością niż testowaniem w najprostszym ujęciu. Prowadzi też wiele ciekawych projektów, z których kilka może szczególnie zainteresować czytelników testerzy.pl

Czym jest dla ciebie testowanie?

Tester Miesiąca

Testowanie jest nierozłącznym elementem myślenia i tworzenia. Mówiąc o myśleniu - każdy pomysł, idea wymaga weryfikacji, każde zdanie wypowiadane musi zostać przetestowane przez nasz mózg i rozsądek, zanim zostanie wypowiedziane. Podobnie w projektowaniu i wdrażaniu - zanim cokolwiek zostanie pokazane innej osobie, trzeba się zastanowić, czy zostało na 100% przetestowane przez nas.

Skąd się wziął pomysł na CzyToDziala.pl? (red. serwis badania dostępności)

Pomysł na Czytodziala.pl zrodził sie jeszcze na studiach i podczas mojej pracy w Janmedia Interactive. Wtedy byłem mocno zaangażowany w rozwój wiedzy nt. użyteczności i jakości. Często, poza codziennymi obowiązkami związanymi z pracą w dziale technicznym, myślałem o stworzeniu czegoś przydatnego, związanego z stronami WWW i jednocześnie praktycznego jeśli chodzi o implementację. Postanowiłem wszystko to połączyć, omówiłem z Tomkiem Karwatką (wtedy jeszcze Dyrektorem Marketingu i Sprzedaży w Janmedia) i zabrałem się za projektowanie i prowadzenie zespołu, z którym był wdrażany pomysł.

Twój nowy pomysł to top404.pl...

Mniej więcej rok temu powstał też pomysł na Top404. Chciałem zrobić taki agregator błędów w Internecie, jednocześnie ostrzegając inne strony WWW przed poprzednikami. Wciąż to było związane z testowaniem, jakością, funkcjonalnością i użytecznością. Top404.pl został wdrożony na początku wakacji jako projekt po godzinach pracy (aktualnie pracuję w Internet Works we Wrocławiu). Zasada jest prosta - wystarczy zauważyć niedziałającą stronę, wkleić adres do Top404 lub zrobić zrzut ekranu z błędem, i zarejestrować to zdarzenie w serwisie. 

Czy masz specjalne plany na World Usability Day?

Podoba mi się inicjatywa World Usability Day. Rok temu brałem udział w najliczniejszym jak dotąd spotkanie ekspertów, słuchaczy i twórców stron WWW - było to we Wrocławiu, w ramach jednego ze spotkań GrillIT. W tym roku chętnie wystąpiłbym z prezentacją na temat wpływu samych użytkowników na użyteczność stron i możliwościach analizy danych, które po sobie zostawiają.

Gdzie masz następną prezentację?"

Jeśli się uda, to z pokrewym tematem wystąpie jeszcze we wrześniu na XXIV Jesiennych Spotkaniach PTI w Wiśle.
Okazyjnie publikuje swoje materiały (czy to naukowe czy "przemysłowe) nt. jakości, projektowania i funkcjonalności stron na blogu WebQuatro.pl, który prowadzę od marca. Od października zamierzam kontynuować badania w sferze testowania jakości i automatyzacji tego procesu w ramach studiów doktoranckich na Politechnice Wrocławskiej, mam nadzieję, że będą pozytywne skutki :)
 

Dziękujemy za rozmowę.

Pracujesz w ciekawym projekcie? Prowadzisz ciekawą inicjatywę, o której niewielu wie? A może znasz kogoś ciekawego? Daj nam się poznać. Pisz do nas na kontakt >>

To powinno Cię zainteresować